Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Hry s humorom: v Maneater ste žralok, Ion Fury ako nový Duke Nukem a Saints Row

Hry s humorom: v Maneater ste žralok, Ion Fury ako nový Duke Nukem a Saints Row
Zdroj | Deep Silver
Michal Korec
Hry s humorom: v Maneater ste žralok, Ion Fury ako nový Duke Nukem a Saints Row
Zdroj | Deep Silver
Zdroj | Deep Silver

Tri májové akčné hry azda nezaujmú najlepšou grafikou, ale ponúkajú bláznivú hrateľnosť i dobré koncepty. V jednej hráte za žraloka, v inej superstar gangstra a je tu aj jedna ostrieľaná baba zo štúdia, čo stvorilo Duke Nukem.

Zdroj | Tripwire Interactive

Maneater (PS4, Xbox One, PC)

Jednou z najpestrejších hier tejto jari sa stal Maneater. Inšpirovaný horormi a la Čeľuste prináša hráčom skvelú možnosť postaviť sa na druhú stranu konfliktu, čo znamená: stanete sa žralokom a budete zabíjať ľudí. Prvotná idea je bláznivá a v ére, keď ste už vo videohre mohli ovládať aj kozu či peceň chleba, umne rozširuje možnosti videohier o netradičného hrdinu. Za zvieratá sme hrali síce viac ráz, ale tu autori poňali príbeh i aktivity veľmi prísne v prospech žraloka.

Hra štartuje vytýčením konfliktu: elitní rybári vám zabili mamu a stala sa ich trofejou, takže máte silný dôvod trénovať a pustiť sa do ľudí, rybárov či lovcov, ktorí vášmu rodu znepríjemňujú život. Ako malý žralok máte menšie schopnosti, ale tutoriál vám ukáže čo dokážete: hrýzť do menších rýb, používať plutvu na omráčenie či vyskakovať z vody.

A neskôr dostanete ďalšie možnosti a autori sa pekne pohrali s vývojom žraloka: vyšší level, posilňovanie jeho častí (telo, hlava, plutvy, chvost a papuľa), schopností (skvelý je radar) a to všetko vás pripravuje na ťažšie úlohy.

Maneater využíva možnosti žraloka naplno – kusať môžete nielen do rýb, korytnačiek a neskôr vás čakajú aj viaceré podmorské výzvy, kde si meriate sily s veľrybami či aligátormi. Zábavnejšie je ťaženie proti ľuďom, ktoré začína ľahšie: preskúmate pláže, zahryznete sa do pár turistov a urobíte neplechu. Dokonca sa môžete dostať aj na súš, kde pomocou jemných prískokov (ako ryba na suchu, no) zvládnete istú vzdialenosť, musíte si však dávať pozor na indikátor dýchania, aby ste neskapali na piesku. Kým je voda na dohľad, samovražedné misie slávia úspech. Ale keď sa od slanej vody vzdialite, je zle.

Hlavnou náplňou je popri plávaní v oceáne, zbere rôznych predmetov a ničení cieľov (hra má skutočne pestré úlohy i dosť rozsiahle mapy, na ktorých ich zobrazuje) práve súboj s rybármi či lovcami. Na rybárov vyzriete ľahšie: ak spojíte svoje výskoky z vody a cvaknete zubami na ich člne, zväčša ich zdoláte. Lovci sú nepríjemní, majú silné zbrane, harpúny, prípravky a idú vám riadne po krku.

Dizajn hry ráta s viacerými prostrediami: v každom máte svoje útočisko, kde si zlepšujete vlastnosti a zvyšok tvorí otvorený svet, kde plníte úlohy. Močiare, zálivy, vody blízko miest – autori skutočne využili potenciál hry naplno. Jemne kreslená grafika iba posilňuje vtipné nápady a keďže brutalita je tu pomerne vysoká (ruky, nohy, krv, všetko lieta naraz), aj lepšie pôsobí, lebo príliš realistické zobrazenie by mohlo časť hráčov odpudiť. Takže bláznivá akčná hra – ale originálny nápad bol aj patrične dobre spracovaný.

Prečo kúpiť?

Originálny nápad, dobre spracovaný svet s rôznymi zákutiami, vývoj žraloka a pestré aktivity v prvej polovici.

Prečo nekúpiť?

V druhej polovici hry sa už náplň častejšie opakuje. Väčšia brutalita nemusí sadnúť každému, hoci k hre patrí.

Distribútor: Tripwire Interactive
Cena: 35 €

Zdroj | 3D Realms

Ion Fury (PS4, Xbox One, Switch, PC)

Pamätníci majú určite na 90. roky a 3D akčné hry len tie najlepšie spomienky: DOOM, Quake i Duke Nukem ponúkli úplne odlišnú hrateľnosť a každá mala čosi do seba. Duke Nukem mal z trojice azda najslabšiu grafiku, ale vyvažoval ju inými atribútmi: charizmatickým (i sexistickým) hrdinom, netradičnými zbraňami a dobrými levelmi i nepriateľmi.

3D Realms na Duke Nukem 3D nenadviazalo poriadnymi pokračovaniami, ale talent autorov sa pretavil v inom smere. Zobrali zhodný koncept, zmenili hrdinu na hrdinku a dali jej nové hry. Volá sa Shelly Harrison, prezývku má Bombshell a akurát do jej veľkomesta dorazila invázia okultistov, s ktorými si treba poradiť. Nečakajte však hutný príbeh či desiatky skriptovaných animácií, tu platia archaické pravidlá.

Ion Fury má veľa spoločných prvkov s Duke Nukem 3D, najmä prvý level akoby kopíroval ikonické momenty. Začnete v nočnom klube, kde sú prvé prestrelky. Odskočíte si na vécko, kde vás čaká skrytý nepriateľ, idete k baru a strhne sa explózia, padne kus steny budovy a valí sa na vás ďalší nepriateľ. Okultisti nemajú prehnanú inteligenciu, ale solídnu palebnú silu (podľa zvolenej obtiažnosti).

Keď opustíte bar, čaká vás veľký kus mesta na skúmanie: zdanlivo slepé miesta obsahujú nepriateľov i dobré náboje či lekárničky. Dizajn levelov ráta aj s rozmanitou výškou budov: výťahy, plošiny, hra vás často berie zo zeme do vyšších poschodí kvôli cieľom. Často sa využívajú aj blokované pasáže: musíte nájsť kartu na odomknutie dverí alebo nejaký artefakt, aby ste netrčali v rovnakej lokalite. Dizajn levelov prechádza na riešenie priestorových hádaniek: niekedy stačí odhaliť systém dverí, inokedy už príde sofistikovanejšia výzva ako dopúšťanie vody a prechod do nových častí.

Hrdinka je poriadne tvrdá, odhodlaná, sarkastická, ale nie nesmrteľná. Ion Fury rešpektuje staré finesy akcií: máte zdravie a musíte zbierať lekárničky, prípadne brnenia. Podľa obtiažnosti vás nepriatelia inak otravujú a je možné často zomierať. Solídny arzenál sa najmä v prvej polovici často mení, z bežnej pištole prejdete na brokovnicu, guľomet, míny a netradičné sú bowlingové bomby.

Akurát v druhej časti už počet inovácií klesá a chýbajú tu nejaké ikonické zbrane ako zmrazovač, zmenšovač či niečo netradičné. Ion Fury má riadne veľa protivníkov, takže cítiť ako autori stavili skôr na kvantitu – škoda, že aj bossovia nie sú lepšie vymyslení ako bežní protivníci s množstvom zdravia. Váš úhlavný nepriateľ (dáky šialený doktor) nechá aj tak väčšinu práce na poskokoch, takže hre trošku chýba gradácia.

Je to old-school ako remeň, akurát s inou hrdinkou a o 20 rokov neskôr. Ak máte chuť na niečo ako Duke Nukem 3D a preferujete skôr poctivú strieľačku vo veľkých leveloch a nie úzke lineárne konflikty, užijete si ju ako za starých čias. Bonusom je Switch verzia, ktorá je relatívne malá (402 MB), ale núka možnosť zobrať si 3D akciu na cesty. Jej grafika a spracovanie fungujú celkom dobre, výzvou môže byť akurát ovládanie, lebo sa budete chvíľu musieť naučiť správne mieriť a zvládať kurzor i interface hry. Ale rozhodne zaujímavá voľba.

Prečo kúpiť?

Old-school 3D akcia, aká sa už nerobí. Klasické pravidlá, solídny dizajn veľkých levelov, hádanky, systém zdravia a brnenia.

Prečo nekúpiť?

Pôsobí často archaicky, nemá poriadny spojitý scenár a v neskorších fázach klesá počet inovácií.

Výrobca: 3D Realms
Cena: 20 €

Zdroj | Deep Silver

Saints Row: The Third Remastered (PS4, Xbox One, PC)

Saints Row je séria, ktorá sa spočiatku tvárila ako také GTA naruby, zaviedla nás do geta, mala vlastný humor i odlišný štýl. Postupom času sa autori rozhodli staviť na vlastné nápady a ísť cestou s inou skupinou hrdinov. Tretí diel je pomyselný vrchol série (štvorka už nasadila bizarný príbeh s ufónmi či cestovaním v čase), kedy sa už gangstri z partie Saints stávajú pomaly superhviezdami zločinu, majú unikátne charaktery i fanúšikov.

O tom svedčí už prvá misia, kedy sa stanete súčasťou rabovania banky: v štylizovaných maskách s veľkými hlavami dorazíte na miesto činu, začnete páliť po ochranke či rôznych bláznivých strelcoch, odpálite bomby a všetko končí efektnou prestrelkou, kedy na streche sejfu pripojenom k helikoptére pálite po tuctoch polišov.

Je to absurdný akčný krimizačiatok a jednoznačne vás naladí na to, čo môžete od hry čakať. Pestré postavy sú úmyselne štylizované, sami si vyberáte vlastné eso (muža či ženu), ktoré k nim zapadne. Už sa rozvíja aj príbeh o nejakom Syndicate, na jeho čele bondovský zloduch, čo chce mať všetko pod palcom. Vašou úlohou bude udržiavať nastolený trend: nie ste posledný gang, ale vlastná značka s merchom, produktmi, akurát sa do mesta Steelporta dostali nové partie gangov a vašou úlohou je vybojovať kontrolu nad mestom. Znie to ako úrodná pôda pre dobývanie častí, pestré misie a variabilnú náplň.

Saints Row The Third má aj po deviatich rokoch parádne misie, pritiahnuté za vlasy a do GTA by ich autori asi nedali. Preháňate sa v extrémnych hrách, postavíte luchadorovi (mexický wrestler), idete do hyperdimenzie jazdiť ako v Tronovi a medzitým riešite skôr klasické záťahy, prestrelky, prepady a pod. Vašimi protivníkmi sú pasáci, ninjovia, motorkári či hipsteri. Nájdete aj bláznivých vedcov a gangy protivníkov sú tiež bizarné.

Akoby autori zobrali každú menšinu USA a dali jej priestor. Že je tu politický nekorektný humor, kopa násilia (hra má nálepku 18+) je zrejmé, ale všetko je sarkasticky podané, nie drsne naturálne ako v The Last of Us II. Akcia je rýchla, zbraní máte kvantum a protivníkov sú desiatky. Aj v likvidácii sa skrýva kopa crazy zábavy. A nejde tu len o ničenie, ale aj o ponižovanie súperov.

Remastered verzia navyše ponúka viaceré benefity: jednak má všetok obsah, takže okrem základnej hry prišli DLC prídavky, množstvo kostýmov. A navyše hra dostala lepšiu grafiku: hra úmyselne pôsobí komiksovo až arkádovo, takže jednotlivé modely postáv sú stále skôr plastické a na množstvo detailov sa nehrá (hrdinovia aj tak často nosia obrovské masky, takže tváre často nemožno vidieť). Ale zlepšili sa prostredia, svetlá, lepšie sú prevedené aj jednotlivé ulice. Steelport má svoje čaro pri zotmení, pripomína Detroit i Los Angeles zároveň. Metropola by však stále potrebovala bohatšie štvrte, lebo tu možno stráviť pár desiatok hodín. Ale variabilita misií je dostatočne vysoká, aby ste sa Steelportom po čase prestali zaoberať a akceptovali ho.

Prečo kúpiť?

Mimoriadne vtipná akcia. Variabilné misie a paleta zloduchov. Pestrá náplň úloh a rôzne minihry.

Prečo nekúpiť?

Akčný model sčasti zostarol, mesto sa po čase opozerá a občasné bugy.

Distribútor: Deep Silver
Cena: 35 €