Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Hry na Halloween: Back 4 Blood, Demon Slayer, Project Zero, Death Stranding DC

Hry na Halloween: Back 4 Blood, Demon Slayer, Project Zero, Death Stranding DC
Zdroj | Steam
Michal Korec
Hry na Halloween: Back 4 Blood, Demon Slayer, Project Zero, Death Stranding DC
Zdroj | Steam
Zdroj | Steam
80 %

Tento rok sa pred Halloweenom zišla slušná várka hier, kde nechýbajú zombies, démoni, hororové ľakačky z Japonska i nová verzia hitu s plnými dávkami napätia.

Zdroj | Steam

ZOMBIES: Back 4 Blood (PS5, PS4, Xbox Series, Xbox One, PC)

Pred 10 rokmi fičali dve hry Left 4 Dead a výborne využili námet, že štyria hráči sa postavia vlnám zombies. Tento titul je duchovný nástupca, chopil sa podobného konceptu a snaží sa ho pretaviť na zábavnú co-op akciu.

Back 4 Blood sa odohráva na americkom zapadákove, ale nájdete tu aj všelijaké hotely, továrne, bary či iné miesta. Štýlové intro berie štyri postavy do lokálu, ktorý okamžite zaplavia nemŕtvi a vám neostáva nič iné ako sa im postaviť. Odtiaľ začne plynúť príbehová kampaň rozdelená na štyri akty a viaceré scény. Na prvý pohľad malý rozsah, no keď sa do hry ponoríte, oceníte jej štruktúru. Scény/misie trvajú 10 až 20 minút, čo je akurát na jeden záťah a celá kampaň má rozsah cca 6 až 10 hodín.

Hru môžete hrať sami, keď si vyberiete jednu zo štyroch postáv a o zvyšné sa stará AI. Je to cesta, ako si užiť v sólo móde celý príbehový mód resp. kampane. Oveľa lepšie je nájsť troch kamošov a dať si dokopy tím, pretože jednak dostávate väčšie odmeny a je to aj väčšia zábava. Ak by ste mali všetci zhltnúť kampaň naraz, zaberie vám celú noc. Preto sa delenie na misie zdá byť príjemné, aj rôzne obtiažnosti (čím viac mapu poznáte, tým vyššiu si volíte) a nevadí, že hráte mapy dookola.

Zdroj | Steam

Celkovo je dizajn úrovní na úrovni. Prostredia sa výborne hrajú s interiérmi (ponúknu viaceré poschodia budov, spletité chodby) i s exteriérmi (dvor s kamiónmi má dobrý nádych, keď môžete behať medzi tirákmi či skákať po ich strechách, ktoré sú prepojené plechmi).

Niekedy sa z ulice vydá misia jedným smerom, inokedy opačným. Akurát chýba klasická šípka a skôr idete intuitívne sa spolubojovníkmi či sa snažíte prehľadať všetko podstatné. Trošku zvláštne sú závery misií, kedy musíte niečo urobiť, ale netušíte kde – napríklad prvý raz som sa potreboval dostať do bezpečného úkrytu, našiel som ho a chlapík po mne občas zakričal „zavri tie dvere“, ale vždy som len prehľadal miestnosť a čakal, kým misia skončí alebo sa bezúspešne snažil otvoriť ďalšie dvere. Občas musíte doraziť na presný bod alebo urobiť čosi exaktné, aby misia skončila. Ale keď ich budete prechádzať opakovane, už viete na čom ste.

K dispozícii máte najprv štyri postavy a neskôr sa dajú odomknúť ďalšie štyri. Dobre sledujte ich štýl alebo arzenál, každá má iné možnosti a postavy sa v tíme nemôžu duplikovať. Niektorí prinesú väčšiu podporu, iné palebnú silu. Postava používa primárnu a sekundárnu zbraň, na výber sú rôzne samopaly, pušky, revolvery, ale aj mačety, sekery a basebalky. Zbraní je v hre veľa a počas misie ich veselo striedate. Nechýbajú granáty a šupy na diaľku. Zdravie treba riešiť a sledovať cez ukazovatele, môže vám ho dobiť aj váš parťák alebo vy jemu. Veľmi dobrá pomôcka je dodávka nábojov – prídete o strelivo do pušky a kamoš ho má? Môže vám ho vyložiť a zoberiete si čo treba.

Nepriateľov bývajú v hre desiatky – rozmanité typy z hľadiska kvality. Niektorí sú menší a drzí, väčší už majú vyššiu odolnosť, obrovskú paprču alebo celkovo sú to ozruty, s ktorými sa bojuje aj 15 či 20 sekúnd. Nechýbajú ani bossovia – menší, neskôr väčší, paleta je solídna. A potom špeciality v podobe kariet, ktoré vám dávajú bonus v istom smere. Skazené karty zase niekde pridajú hendikep alebo dajú inú výzvu – level zahalený v hmle a pod.

Zdroj | Steam

Štruktúra hry ráta so sólo kampaňou (taký predĺžený tréning, neponúkne všetko, ale spoznáte mapy), hlavnou kampaňou pre štvoricu hráčov (plnohodnotná verzia na opakované hrania) a napokon voľný mód s mapami. Recenzovaná PS5 verzia celkom dobre využíva aj vibrácie DualSense ovládača, ale pozor, majitelia Game Pass môžu na Xbox Series či Xbox One hrať priamo hru z predplatného.

Prečo kúpiť?

výborný co-op pre štyroch, veľa nepriateľov a druhy, pestré zbrane, rozmanité postavy, solídna kampaň v tíme

Prečo nekúpiť?

sólo hra sa rýchlejšie omrzí, po čase podobné prostredia

Distribútor: Warner Bros. Interactive
Cena: 50-60 EUR (alebo v Game Pass)

Zdroj | Steam

DUCHOVIA: Project Zero: Maiden of Water (Switch, PS5, PS4, Xbox Series, Xbox One, PC)

Tento poctivý adventúrny horor nás zavedie do záhadných japonských miest a najmä posvätnej hory Hikami, kde miznú ľudia a jednou z obetí je aj mladá dievčina. Za ňu si zahráme už vo veľmi sugestívnom prológu: budíme sa v polozatopenej pivnici, putujeme úzkymi chodbami, v pätách sú nám duchovia a všetko končí stretom s veľmi mocným démonom.

Potom sa hra rozdelí a sledujeme tri postavy naprieč strašidelnými prostrediami a snažíme sa prežiť. Spočiatku to vyzerá, že Project Zero sa hrá ako Resident Evil, no bez toľkých zbraní a zombies nahradili duchovia. Ale hlavným herným mechanizmom je tzv. Camera Obscura, cez ktorú sledujete okolitý svet a vidíte akoby cez rozšírenú realitu vnemy, ktoré by ste voľným okom nezachytili. A cez Camera Obscura sa rieši aj interakcia s prostredím – najprv skôr pasívna, keď sa snažíte zameriavať a fotiť duchov, no neskôr prejdete aj k razantnej akcii.

Zdroj | Steam

Hoci väčšinu hry prejdete cez pohľad z tretej osoby, pri používaní Camera Obscura sa prepnete do pohľadu z vlastných očí. Okrem fotenia môžete cez tento prístroj aj cvakať duchov tak, že im ubližujete. Ale musíte si dávať pozor, aby ste neprišli o film (akoby náboje), resp. treba používať rôzne druhy optiky na iné typy duchov. Výhodou je, že optika môže niekedy zabrať aj dva-tri ciele naraz, čím vytvárate skupinové zásahy. Často je v hre kúzelné nájsť ten správny moment s viacerými cieľmi a jediným cvaknutím spúšte môžete veľa získať.

Veľmi dôležitým elementom hry je aj voda, ktorú obývajú duchovia a navyše aj lokálne učenie vraví, že „ľudia sa rodia z vody a vracajú sa do nej na konci životov“. Preto ľudia chodia sem páchať samovraždy či rôzne rituály. Pre vás znamená vlaha tiež nebezpečenstvo: ak ste jej súčasťou, je vám zima, ste náchylní k útoku duchom a vaše zdravie bude trpieť. Je tu síce aj šanca zahriať sa alebo zničiť nepriateľov v okolí, no tých býva často veľa.

Inak sa Project Zero správa ako typický adventúrny horor – chodíte naprieč prostrediami, hľadáte a používate predmety, občas príde malá hádanka. Tmavé prostredia si osvetlíte cez baterku a časť hrateľnosti spočíva aj v sledovaní stôp a duchov.

Zdroj | Steam

Rozdelenie hry na niekoľko hrdinov má aj výhodu v delení na epizódy. Postupne sa s nimi zoznámite a nemusíte prejsť celú hru naraz, ale jednotlivé zážitky si možno dávkovať a ak sa vám niektoré napínavé pasáže budú páčiť, dáte si repete a možno získate aj vyššie skóre.

Recenzovaná Switch verzia si požičala od Wii U originálu základný mód – ak hráte v handheldovom móde, pri používaní Camera Obscura hýbete celou konzolou, čím vzniká pomerne sugestívny pocit z hrania. Kamera je občas prísna a musíte zamerať presné časti duchov, aby zafungovala, ale mať konzolu takto v rukách pridáva na zážitku. Navyše OLED displej novej Switch konzoly je skvelý pri zobrazovaní všetkých možných čiernych, sivých, tmavozelených a iných hrozivých farieb. Hra je k dispozícii aj na PS5 a Xbox Series X, kde má vyšší framerate, Switch sa drží najbližšie k originálu.

Ak máte radi duchárske zážitky, toto je TOP TIP na Halloween.

Prečo kúpiť?

výborný hororový zážitok, zaujímavý herný mechanizmus, niekoľko postáv a rozdelenie na epizódy, prenikavá atmosféra

Prečo nekúpiť?

občas vás hnevá kamera

Distribútor: KOEI Tecmo
Cena: 40 EUR

Zdroj | SEGA

DÉMONI: Demon Slayer (PS5, PS4, Xbox Series, Xbox One, PC)

Demon Slayer je v Japonsku absolútny megahit a vlaňajší film sa stal dokonca historicky najúspešnejším filmom v kontexte tržieb (a ešte aj počas pandémie). Táto herná podoba vám dáva unikátnu šancu vstrebať príbeh z prvej série animé a zhutnený dej je výborne uložený do dlhých sekvencií. Niektoré čakajú na vás v jednotlivých kapitolách príbehu, iné si vychutnáte dodatočne cez tzv. pamäťové fragmenty.

Mozaiku príbehu si skladáte postupne: hrdinom je Tanjiro Kamado, chlapec túžiaci zachrániť svoju sestru premenenú na démona, jediného prežívajúceho člena svojej rodiny. Ostatní boli totiž zavraždení a pomsta ženie Tanjira do životnej úlohy tzv. Demon Slayera (zabijaka démonov). Hra má grafiku ako zo seriálu či filmu, ostali tu aj rovnakí dabéri, takže ide o profesionálnu produkciu.

Takže na Halloween ideálna hra – démonmi sa to v hre len tak hemží, sú patrične krvilační a vašou úlohou je začať ich kosiť. Najprv musíte prejsť vstupnou skúškou a potom sa hra pekne rozbehne. Keď objavujete svet a jednotlivé zákutia, funguje to ľahko. Príbehové šípky vás vedú k najbližšej scéne či stretu s démonom, inak si chodíte po lineárnych cestičkách či menších mestečkách, kde spovedáte obyvateľov. Občas sa využije aj element pachovej stopy, kedy nasledujete démona – inokedy vedie cesta akurát ku fragmentu či pokladu.

Zdroj | SEGA

Jadrom zábava je však boj s démonmi. Funguje ako rýchla akčná hra, ktorej mechanizmy sa treba naučiť. Na pohľad je jednoduchá: jedno tlačidlo na ľahší útok, druhý na špeciálny, úskok či obrana. Ale hneď prvý súboj (tutoriál) vás učí rozličné kombá – 4x základný útok, obrana s vyvolávaním špeciálneho efektu, zrazu máte držať R1 tlačidlo a do toho stláčať ďalšie.

Paleta úderov sa ľahko rozšíri a zrazu máte pred sebou robustný systém, kde spájate údery a dočkáte sa silných záverečných úderov, skoro ako z Mortal Kombatu. Do toho sa hlási o slovo špeciálne technika s dýchaním a časovaním extra úderov, ktoré trvajú rozličný čas. Súboje sú veľká mela, a to ich ovplyvní ukazovateľ staminy, aby ste nepoužívali dookola iba to najlepšie, ale vhodne si megazásahy načasovali.

Neskôr v príbehu si môžete zavolať aj spoločníka, čím sa možnosti ešte viac obohatia. Ale pozor, vy a partner zdieľate jediný ukazovateľ zdravia, takže ho nemôžete „obetovať“ v kľúčovej situácii, lebo padnete s ním.

Demon Slayer ponúka okrem príbehu na solídnych 12-15 hodín aj ďalšie módy. Verzus mód pripomína bojovku – čím viac bojovníkov v hre nájdete, tým väčšie možnosti dostanete. Na výber je ich spolu 18, celkom solídny počet. Okrem toho si môžete vyskúšať aj tréningy či vedľajšie misie.

Zdroj | SEGA

Hra s neuveriteľným názvom Demon Slayer -Kimetsu no Yaiba-The HInokami Chronicles je exkluzívnou pozvánkou pre hráčov, ktorí ešte animé alebo tento japonský fenomén nepoznajú a chcú do neho rýchlo naskočiť. Ponúkne úvodnú porciu príbehu, rýchlu hrateľnosť, akčné súboje plné možností a najmä vďaka príbehu, produkcii, dabingu či akcii stojí za pozornosť. K dispozícii aj v krabicovej verzii v Brlohu, PGS, Alze či u iných predajcov.

Prečo kúpiť?

silný štart do japonského fenoménu, skvelý dej a postavy, systém démonov, rýchle akčné súboje, dabing i grafika

Prečo nekúpiť?

menej herných módov

Distribútor: SEGA
Cena: 65-70 EUR

Zdroj | PlayStation

MONŠTRÁ: Death Stranding: Director’s Cut (PS5)

A napokon remake hry, ktorá pred dvomi rokmi vzbudila veľké ovácie i priazeň kritiky. Death Stranding síce nie je horor sám o sebe, ale obsahuje veľa mimoriadne napínavých momentov, za ktoré by sa triler či horor nemusel hanbiť. Načrtne víziu budúcnosti, kde sa po udalosti Death Stranding zotrela línia medzi svetom živých a mŕtvych a navyše má rozmanité apokalyptické prvky – po svete behajú divné neviditeľné príšery BT (a tie môžu vycítiť malé bábätka BB, ktoré nosíte so sebou a slúžia ako radar). Každý stret s BT monštrami je  dramatický, audiovizuálne perfektne spracovaný a v prvej hodine si minimálne jeden užijete. Počas hrania vás čakajú ďalšie, o napínavé smrtonosné chvíle nie je núdza.

Celkovo je však Death Stranding unikátny kúsok s mnohými originálnymi prvkami. Pohyb po svete vám neznepríjemnia iba BT, ale aj unikátny jedovatý dážď, ktorého kvapky pôsobia tak, že materiál hrdzavie a živé tkanivo zraní. Pointa hry leží v spájaní jednotlivých častí civilizácii a vytváraní spoločnej siete (pripomína internet?) Vaším hlavným hrdinom je Sam Porter, kuriér, ktorý prechádza nehostinnou krajinou a snaží sa doručiť isté materiály na ďalšie miesto. Po ceste neraz zbiera aj opustené balíčky a tie tiež vláči do najbližšieho depa.

Zdroj | PlayStation

Death Stranding od Hideo Kojimu je nabitá príbehovými sekvenciami, spletitými rodinnými vzťahmi, mystikou a preto je dej jednou z najväčších devíz. Niektorí kritici škaredo tvrdia, že je hra iba simuláciou kuriéra, lebo väčšinu času traverzujete hory, rieky, šutre a snažíte sa dopraviť niečo na povel iného veliteľa. Sčasti to platí, ale hre sa rozhodne nedá uprieť originalita, toto nie je ďalšia strieľačka.

Director’s Cut na PS5 prináša viaceré pozitívne vylepšenia. Jednak v oblasti hrateľnosti, takže máte k dispozícii viac pomôcok a najmä sa vám už počas prvých hodín hry uľahčí kariéra kuriéra. Máte viac stavebných prvkov, ľahšie sa vám budujú mosty či iné prvky. Celkovo sa rozšírila aj paleta predmetov. Veľkým pomocníkom je Buddy Bot, ktorý odnesie časť surovín či zásielok za vás na najbližšie miesto. Takto si môžete odľahčiť prísne nosnosti nákladu.

Zdroj | PlayStation

Okrem toho sa v hre rozšírili obsah. Pribudla strelnica, kde sa môžete učiť lepšie strieľať na terče – vítaná pomôcka na ostré súboje s BT. Je tu aj pretekársky okruh, kde jazdíte s niekoľkými vozidlami – skôr taká minihra, nikto nečaká počas apokalypsy takú formu zábavy. Ale mnohých fanúšikov poteší aj niekoľko nových misií s príbehovými doplnkami: otvoria aj pár zaujímavých otázok i lokalitu továrne – nového obsahu však nie je veľa. Director’s Cut funguje skôr lepšie v kontexte hrateľnosti – v tejto verzii hra lepšie plynie, má vítané pomôcky a aj na druhý raz sa dá solídne užiť.

Prečo kúpiť?

vylepšená verzia výbornej hry, pomôcky pre lepší štart i neskoršie hranie, nové možnosti a doplnky, prístupnejšie pre hráčov

Prečo nekúpiť?

ak čakáte obrovskú porciu nového príbehu

Distribútor: Sony
Cena: 50 EUR