Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Hra sa začína, ste pripravení? Nový Legion 5 rozhodne áno

Hra sa začína, ste pripravení? Nový Legion 5 rozhodne áno
TECHBOX
Hra sa začína, ste pripravení? Nový Legion 5 rozhodne áno

S akými kompromismi ste ochotní počítať pri kúpe herného notebooku? Vyberiete si výkon na úkor dobrej výdrže batérie? Kompaktnejší dizajn na úkor ponuky portov alebo oželiete kvalitnú klávesnicu, ak vo výbave nebude chýbať kvalitný displej? Zabudnite na to, teda aspoň v prípade počítačov z rodiny Legion.

Súčasné herné notebooky sú už dnes na celkom inej úrovni a na tieto stereotypy už môžete spokojne zabudnúť. Nový Legion 5 je toho dokonalým príkladom. V nenápadnom tele totiž ukrýva výkonnú beštiu, ale aj perfektné vychytávky a technológie.

Obsah pokračuje pod reklamou

Na prvý pohľad by ste o tomto kúsku určite nepovedali, že v sebe ukrýva hardvér hodný náročných hráčov, no opak je pravdou. Dostupný je samozrejme v rôznych konfiguriáciách, v tej navyššej so 14-jadorým procesorom Intel Core i7-12700H a grafickou kartou NVIDIA GeForce RTX 3070 Ti. Tomuto hardvéru sekunduje nanajvýš až 32 GB operačnej pamäte typu DDR5-4800.

Séria RTX 30 je už plne pripravená na ray tracing a teda na realistickejšie vykresľovanie a pohyb svetla, k čomu sa pridáva šikovná technológia NVIDIA DLSS. Takzvaný Deep Learning Super Sampling využíva jadrá Tensor Cores optimalizované pre umelú inteligenciu na automatické dopočítavanie snímok v hrách. Výsledkom toho je zdvoj-, až strojnásobenie počtu snímok vykreslených za sekundu.

Nejde vám takýto výkonný hardvér dokopy so spomínanou dobrou výdržou batérie? Zmysel to začne dávať, keď spoznáte novú generáciu procesorov Intel. Tie sú totiž zložené z výkonných a úsporných jadier. Ako už asi tušíte, v hrách sa do toho oprú tie výkonné jadrá, zatiaľ čo tie úsporné sa pri bežnej kancelárskej práci, štúdiu či sledovaní filmov a prehliadaní internetu postarajú o skvelú výdrž.

V závislosti od konfigurácie a zvoleného režimu, resp. vyťaženia hardvéru, dokáže Legion 5 na jedno nabitie vydržať takmer 7 hodín, čo je viac než dosť na zvládnutie bežného pracovného či školského dňa. Aj po prípadnom vybití batérie však dokáže byť veľmi rýchlo späť v hre. Vďaka podpore Super Rapid Charge sa totiž na 80 % dokáže vyšplhať už v priebehu 30 minút na nabíjačke.

Práca a štúdium na hernom notebooku bola kedysi pre hráčov skôr nutným zlom, než pôžitkom. Tu je to však naopak. Lenovo totiž do svojich herných počítačov Legion implementuje rovnako kvalitné klávesnice, aké využiva aj pri svojich ostatných sériách ladených práve na písanie dlhších textov a Legion 5 v tomto smere nie je výnimkou. Klávesnici nechýba podsvietenie, ani praktický numerický blok.

Legion 5 dostal do výbavy vylepšené chladenie Legion Coldfront 3.0, ktorý tvorí dvojica ventilátorov so 67 lopatkami potiahnutými polymérom z tekutých kryštáľov a zostava medených tepelných rúrok. Výhodou tohto chladenia je, že studený vzduch nasáva do útrob odspodu a teplý zas vypúšťa dozadu. Vpredu a na boku, kde máte počas hrania bežne položené ruky, žiadne teplo nepocítite.

Medzi týmito výduchmi na zadnej strane nájdete celé spektrum portov, ako sa to na herný notebook patrí. Dvojici USB 3.2 Gen 1 portov typu A tu robí spoločnosť Thunderbolt 4 port s priepustnosťou 40 Gb/s, plnohodnotné HDMI s podporou prenosu až 8K UHD obrazu pri 60 Hz frekvencii či Gigabitový Ethernet alias RJ-45. Ďalšie USB-A a USB-C porty nájdete po stranách notebooku.

Po vizuálnej stránke je dominantou tohto notebooku samozrejme jeho 15,6″ displej, ktorý môže v závislosti od konfigurácie ponúkať Full HD alebo WQHD rozlíšenie s obnovovacou frekvenciou až do 165 Hz. IPS panel so 100 % pokrytím farebného spektra sRGB prekrýva antireflexná vrstva, vďaka ktorej si kvalitný obraz aj s podporou Dolby Vision a technológiou G-Sync budete môcť užívať bez nepríjemnych odleskov a odrazov svetla.

Vizuálny zážitok z tohto displeja je dotváraný aj tým zvukovým, o ktorý sa postará dvojica stereo reproduktorov od SteelSeries so zvukovým ovládačom Nahimic stvoreným na mieru pre hráčov.

Nad displejom už tradične nechýba HD, resp. Full HD webkamera, ktorá prekvapí vychytávkou, akú s akou sme sa doteraz stretávali iba pri pracovných staniciach. Reč je o elektronickej záslepke, ktorá vám umožní lepšie ochrániť vaše súkromie.

Ak si chcete byť stopercentne istí, že vás webkamera nesníma, na boku notebooku stačí zmeniť polohu prepínača. Webkamera sa v takom prípade elektronicky odpojí od počítača, takže vám už nehrozí riziko nechceného snímania obrazu.

Obsah pokračuje pod reklamou

Legion 5 je skrátka beštia ukrytá v elegantnom šate, ktorá vás svojimi schopnosťami nikdy neprestane prekvapovať. Ak by ste si jeho herný či grafický výkon radi užívali doma a na cestách aj vy, v základnej konfigurácii s procesorom Intel Core i5 a grafickou kartou NVIDIA GeForce 3060 môže byť váš už za cenu od 1 489 €.

Zariadenie nám zapožičali spoločnosti Intel a Lenovo.