Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Horizon Zero Dawn - novinka pre PlayStation 4 nesklamala

Horizon Zero Dawn - novinka pre PlayStation 4 nesklamala
Michal Biznár
Horizon Zero Dawn - novinka pre PlayStation 4 nesklamala
94 %
Horizon Zero Dawn je nádhernou hrou, ktorá ponúka detailne vymodelovaný svet, perfektnú hrateľnosť aj nad 100 hodín a kvalitný príbeh. Čo viac si priať.

Výhody

  • Rozsiahly nádherný svet
  • Návyková hrateľnosť
  • Krásna grafika

Nevýhody

  • Neprehľadný inventár
  • Príliš veľa informácií na hernej obrazovke
  • Chýba česká lokalizácia

Holandské herné štúdio Guerrilla Games je z predchádzajúcej generácie konzol známe najmä FPS sériou Killzone. Tentokrát si pre nás pripravili očakávaný fantasy titul v otvorenom svete. Aký je Horizon Zero Dawn?

Zem nám už viac nepatrí. Patrí novej generácii ľudstva. Exkluzivita pre konzolu PlayStation 4 vás zavedie do sveta budúcnosti, v ktorej ľudstvo ako ho poznáme vymrelo kvôli neznámej katastrofe. Ostala po ňom iba hromada robotických zvierat. Nový svet je rozdelený na kmeňovú spoločnosť na štýl praveku.

Jedná sa o jedinečnú kombináciu fantasy pravekého sveta so svetom sci-fi, ktorý predstavujú práve spomínané roboty a vysoké technológie, ktoré v hre nájdete. Takéto niečo sme v modernej generácii hier ešte nevideli. Pri jazde širokou krajinou sa môžete zapozerať na zaujímavý kontrast medzi starým (našim) svetom a svetom súčasným, ktorý sa opäť vrátil k svojim počiatkom.

V hre sa dostávate do kože mladej Aloy, dievčaťa, ktoré nepozná svoju mamu a tak je pre názory jej kmeňa nútená žiť vo vyhnanstve. Postupne odkrývate tajomný príbeh, v ktorom sa dozvedáte viac o svojej nejasnej minulosti a tiež sa pozriete na tajomné katakomby, ktoré pripomínajú minulú modernú (našu) civilizáciu. Viac však už z príbehu spoilerovať nebudem.

Pozrite si

Sony PlayStation VR: cenovo dostupná virtuálna realita

Horizon Zero Dawn sa môže pochváliť krásnou grafikou, ktorá ukáže najmä v otvorených priestranstvách a scenériách.

Hra vyniká v slnečných scénach, kde vie herný engine veľmi dobre pracovať s osvetlením a celkovým záberom. Upršané a nočné časti zase ponúknu temnejšie prostredie.

Po stránke hrateľnosti na vás čaká masívny otvorený svet plný nebezpečných „robo-zvierat“. Tu s dostávame k hlavnému mechanizmu tejto parádnej hry. Každá mechanická potvora má odlišnú umelú inteligenciu, mieru agresie a slabé miesta. V rozsiahlom svete nájdete slabé pokojné zvieratá, ktoré sa pasú na lúkach a na druhej strane mapy nájdete veľké šelmy, ktoré vás dvomi ranami pošlú na druhý svet.

Pozrite si

10 najlepších adventúr za posledné tri roky pre PC, Xbox a PlayStation

Stroje však nie sú jedinými nepriateľmi, ktorí vás v hre čakajú. V Horizon Zero Dawn narazíte na odlišné kmene, ktoré budú proti vám bojovať či dokonca spolupracovať proti vám so strojmi. Putovaním po svete sa vám nie raz stane, že narazíte na stádo strojov, ktoré sa vám postaví do cesty alebo tábor banditov, ktorý by ste si chceli obsadiť. Hrateľnosť je tak skutočne rôznorodá a tak skoro vás neomrzí. Zaujímavé je aj samotné ukladanie pozícií, ktoré prebieha manuálne pri niektorom z početných ohnísk na mape.

Pri samotnej akcii si môžete vybrať, či zvolíte tichý postup alebo štýl bežania a strieľania do všetkého, čo sa hýbe. Výber je len na vás, no pomalé plánovanie v štýle lovca tejto hre jednoznačne sedí viac.

Pomocou špeciálneho Focus zariadenia, ktorým hlavná hrdinka disponuje, si môžete skenovať nepriateľov a tým odhaliť ich slabé miesta. Zo zbraní si môžete vybrať z rôznych lukov, prakov, lán či dokonca guľometov. Nechýbajú granáty, pasce či rôzne druhy šípov. Horizon Zero Dawn stavia na kvalitných RPG základoch ako je tvorba zbraní, potionov či iného príslušenstva.

Pozrite si

8 najlepších RPG hier súčasnosti pre PC, Xbox a PlayStation

Okrem toho si môžete svoju postavu vylepšovať pomocou všakovakých perkov či vylepšení zbraní. Na vyrábanie rôznych predmetov samozrejme potrebujete súčiastky alebo rôzne druhy rastlín a dreva. Všetko nájdete v okolitom svete alebo pozbierate z tiel zabitých robotov.

Svet je skutočne rozsiahly a rôznorodý. Okrem lesov a hôr tu nájdete vyprahlé púšte či dokonca orientálne hrady a zámky. Autorov musím pochváliť za celkovú uveriteľnosť prostredia, v ktorom máte pocit, že sa jedná o reálny svet so svojimi zákonmi, tradíciami a kultúrou. Pri prvom zoznámení sa s prostredím budete mať pocit, že ste vo filmovom Jurskom parku alebo na planéte Pandora z Avatara.

Autori Horizon Zero Dawn priniesli medzi hráčov nový pocit strachu z nebezpečného prostredia, kde vás všetko môže zabiť. Pri súboji so stádom strojov si musíte dávať pozor na každý svoj pohyb a hra vám ponúkne skutočne akčné pasáže na každom kroku.

Po zvukovej stránke tiež nemám hre čo vytknúť. Kvalitná atmosférická hudba dodáva hre punc dokonalosti a dojem na vás určite urobí minimálne titulná skladba.

Aby som však iba nechválil, úspech Horizon Zero Dawn určite závisí od náplne misií. Kým hlavné misie som hltal jednu za druhou, vedľajšie questy, ako to už býva u RPG zvykom, časom trochu omrzia a radšej sa budete sústrediť na hlavný príbeh. Objavovanie obrovského sveta však bude baviť po celú dobu hrania.

Pre potrebu rýchleho presunu si môžete dokonca „ochočiť“ mechanické zvieratá a následne na nich jazdiť. Máte možnosť aj fast-travelu pomocou ohnísk, no ja osobne som túto možnosť nevyužíval, keďže ma bavilo sa prechádzať po rozsiahlej krajine.

Pozrite si

Halo Wars 2 – plnohodnotná stratégia aj na konzole

Menšiu frustráciu priniesol aj herný neprehľadný inventár. Nielenže neviete rýchlo nájsť, aké vlastnosti má niektorá zo zbraní či príslušenstva, dokonca časom začnete mať problém s orientáciou v zbieraných predmetoch. Veci sa vám začnú jednoducho kopiť a nebudete vedieť, ktoré z nich potrebujete a ktoré nie, keďže takmer všetky vyzerajú rovnako.

Pre tých, čo nie sú anglicky zdatní, by mohla predstavovať problém aj absencia českej lokalizácie, ktorá by sa do takéhoto RPG určite hodila. Na druhej strane hra ponúka jednoduché mechanizmy, ktoré si rýchlo osvojíte.

Medzi mínusy určite patrí aj nepraktická ovládacia schéma. Nemožnosť si zmeniť tlačidlá na ovádači je o to viac frustrujúca.

Questy sú rozdelené na niekoľko kategórií a nechýbajú náhodné stretnutia, kde väčšinou musíte niekomu pomôcť či proti niekomu bojovať. Mňa osobne okrem hlavnej kampane bavili aj tutoriálové questy, kde ste sa učili používať jednotlivé zbrane. Svet vám tak chce dať dojem, že si žije svoj vlastný život. Pri rozhovoroch s NPC máte častokrát na výber viacero možností odpovede. V istých častiach príbehu sa dokonca stretnete aj s možnosťou rozhodnutia. Možnosť zvrátiť koniec hry či niektoré z udalostí však ostala nevyužitá.

Pozrite si

Sony sa na E3 nenechalo zahanbiť, predstavilo hry aj pre VR

Horizon Zero Dawn vám určite odporúčam. Pokiaľ si chcete zahrať kvalitný RPG sandbox titul, potom po tejto hre určite siahnite. Profesionáli z Guerrilla Games nám dokázali, že aj po úspechu FPS série vedia priniesť rovnako kvalitnú hru, ak nie lepšiu, no z iného žánru. Horizon Zero Dawn je jednoducho must-have titul.