Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Honor Magic4 Pro: naozaj okúzľujúci smartfón

Honor Magic4 Pro: naozaj okúzľujúci smartfón
Tomáš Šmidák
Honor Magic4 Pro: naozaj okúzľujúci smartfón
93 %
Do ruky sa nám dostal Honor Magic4 Pro, ktorý je aktuálne to najlepšie čo vám vie tento čínsky výrobca ponúknuť. Obstojí však oproti tvrdej konkurencii? Na to sa vám teraz pokúsim odpovedať.

Výhody

  • výborná kvalita a možnosti fotoaparátu
  • špičkový a rýchly displej
  • výkonný hardvér doplnený príjemným softvérom
  • super rýchle nabíjanie

Nevýhody

  • slabšia výdrž batérie
  • kvalita stereo reproduktorov
  • vysoká cena

Začneme dizajnom. Ten je v prípade novinky vcelku rozporuplný. Predná strana ničím neurazí ale ani nenadchne. Takmer celú ju pokrýva displej, ktorý je tiež po bokoch mierne zahnutý. Rozloženie tlačidiel je príjemné na používanie a ich odozva je uspokojujúca.

Názory sa začnú rozchádzať pri pohľade na zadnú stranu smartfónu, ktorej značnú časť okupuje veľký modul fotoaparátu. Je to asi podobná situácia ako pri „ľadvinkách na nových modeloch BMW“. Niekomu sa jeho rozmem páči, iní ho odsudzujú. Z môjho pohľadu ide už o vcelku prehrotenú veľkosť, no ako si neskôr povieme, kvalita fotoaparátu naozaj stojí za to, takže to dizajnérom odpustím. Štandardom je potom certifikácia IP68, ktorá by mala telefón chrániť proti potopeniu až do hĺbky 1,5 m na 30 minút.

Na prednej strane sa nachádza 6,81-palcový LTPO OLED displej s rozlíšením 2 848 x 1 312 pixelov. Ten má naozaj krásne podanie farieb, skvelý kontrast a tiež výbornú svietivosť, ktorá je 1 000 nitov. Samozrejmosťou je tiež podpora HDR10+.

Pozrite si

Nahliadli sme do zákulisia vývoja a výroby vlajkovej lode HONOR Magic4 Pro

K používateľskému zážitku svojim dielom prispela aj vyššia obnovovacia frekvencia. Tá je môže byť buď 90 Hz alebo plných 120 Hz. Rozdiel nie je voľným okom až tak badateľný, no vaša batérie to pocíti určite. V ľavom hornom rohu si svoje miesto našiel 12 Mpx ultraširokouhlý fotoaparát a TOF 3D senzor na meranie hĺbky a biometrické odomykanie pomocou tváre.

V dolnej časti sa nachádza ultrasonická čítačka odtlačkov displejov, ktorá je integrovaná pod displejom. Jej spoľahlivosť by som ohodnotil na 9/10. Nastavovanie je pomerne zdĺhavé a občas mi prst zaregistrovala až na druhý pokus, ale jej rýchlosť je naozaj ukážková. K dispozícii je aj vyššie spomenuté odomykanie tvárou, ktoré som skúsil len niekoľko krát a potom som sa opäť vrátil k odtlačkom. Softvér rozhodne nie je na takej úrovni ako Face ID od Apple.

Pri sledovaní multimédií na displeji, čo je aktivita, ktorú si na ňom zaručene užijete vás budú sprevádzať stereo reproduktory. Tie hrajú pomerne dobre, aj keď pri vyšších hlasitostiach citeľne strácajú dych. Pokiaľ sa však budete pohybovať v rozmedzí hlasitosti 50-70 % budete s ich prednesom spokojní.

Čo ma však nepríjemne prekvapilo, bola kvalita v prípade Bluetooth audia. Smartfón som mal spárovaný so slúchadlami Sony WF-1000XM4 a pri počúvaní hudby som mal pocit, že zvuk nie je taký aký by mal byť. Nezmenilo sa to ani po stiahnutí Sony aplikácie a úprave ekvalizéru. Po opätovnom pripojení slúchadiel k iPhonu som mal pocit, ako by v prípade Honoru dochádzalo k nejakému neželanému skresleniu. Možno však išlo len o chybu v prípade testovanej vzorky. Samotná stabilita pripojenia však bola na výbornej úrovni, nakoľko novinka disponuje štandardom Bluetooth 5.2.

Presuňme sa ale k fotoaparátu, ktorý vás zaujíma asi najviac. V tomto „disku“ sa totiž skrývajú až štyri snímače. 50 Mpx hlavný fotoaparát, 50 Mpx ultraširokoulhý fotoaparát, 64 Mpx telefoto a TOF 3D snímač pre hĺbku, ktorý je podobný tomu na prednej strane. Už pri prvom spustení aplikácie fotoaparátu, som bol vo veľkom očakávaní.

Celé menu vyzeralo veľmi pekne a prehľadne a náhľad na obrazovke napovedal, že nasnímané zábery budú vyzerať naozaj dobre. A neklamal mi. Zábery boli vždy ostré, plné detailov, krásne farebné a mali výborný dynamický rozsah. Bolo úplne jedno, ktorá šošovka práve pracovala. Jednoducho som sa naň mohol spoľahnúť.

K dispozícií je tiež niekoľko špeciálnych módov ako Super Makro, ktoré dokáže snímať zábery z naozaj malej vzdialenosti, Multi-Video, ktoré natáča záznam na prednú aj zadnú kameru zároveň a tie PRO mód, s ktorým sa viete vyhrať s nastaveniami fotoaparátu podľa vašej potreby.

To, že ide o vlajkový model nenaznačujú len fotoaparáty a displej, ale tiež vnútorná výbava. Novinka disponuje procesorom od Qualcommu, Snapdragon 8 Gen 1. Spolu s grafickou jednotkou Adreno 730 a v našom prípade 8 GB RAM ide o naozaj výkonný stroj. Za celú dobu používania som so smartfónom nezažil jediný zásek či padnutie aplikácie. Plynulému chodu dopomáhal aj operačný systém Android 12 s nadstavbou Magic UI. Výborná správa tiež je, že Honor na rozdiel od Huaweiu, podporuje všetky dostupné Google služby.

Nakoľko ide o čínsky smartfón s Android systémom, nájdu sa tu veci ako zbytočne veľa predinštalovaných aplikácií či miestami až príliš zahltené menu, no aspoň vám to dáva možnosti personalizácie. A to je podľa môjho názoru dobre. Pochváliť musím najmä pekne spracovaný Ambient Display, ktorý si naozaj viete prispôsobiť presne podľa seba.

Veľký a jasný displej a vysoký výkon si však vyberú svoju daň. To v prípade tohto modelu platí žiaľ dvojnásobne. Jeho batéria má kapacitu 4 600 mAh, čo je v kontexte tohto smartfónu pomerne malá hodnota. Ak som telefón používal bežným spôsobom, dokázal so mnou prežiť takmer celý deň. Pokiaľ som však trošku pritvrdil a pozrel si viac videí či si zahral na pár minút hru, percentá rýchlo klesali.

O Snapdragone 8 Gen 1 je známe, že nepatrí medzi energeticky najúspornejšie procesory, čo musím v tomto prípade potvrdiť. Je to veľká škoda, nakoľko keď už mám k dispozícií smartfón sa takým super displejom a výkonným hardvérom, chcel by som si ho užívať čo najdlhšie.

Načo mi to potom všetko je, keď aj tak sa budem musieť z dôvodu výdrže obmedzovať. Vec, ktorá túto situáciu aspoň čiastočne zachraňovala bolo ultrarýchle 100 W nabíjanie. Vďaka nemu dokážete smartfón nabiť z 0 – 100 % za približne 30 minút, čo je výborná hodnota a veľa krát ma táto funkcia naozaj zachránila. Jedinou nevýhodou je, že sa pri ňom zariadenie pomerne dosť prehrieva.

Niekedy boli teploty až na takej úrovni, že bolo vyslovene nepríjemné ho držať v ruke a používať počas nabíjania. Viem, že takéto výkony zvyšujú teplotu naozaj rapídne, no s týmto sa mohli inžinieri ešte trochu popasovať. Podporované je aj bezdrôtové a tiež reverzné nabíjanie s výkonom 5 W.

Honor Magic4 Pro, je určite silným konkurentom pre ostatné smartfóny v tejto vyššej cenovej kategórii. Ponúka naozaj krásny displej, brutálny výkon a fotoaparáty sú jedny z najlepších, aké som mal možnosť testovať. Verím, že horšia výdrž batérie, občasná nespoľahlivosť čítačky odtlačkov prstov a zvláštna kvalita bluetooth audia, budú môcť byť vyriešené softvérovým updatom. Ak sa tak stane, potom nevidím dôvod, prečo by sa nemal stať práve tento kúsok vašim novým spoločníkom. Za mňa možem povedať, že ho určite odporúčam.

Odporúčaná cena novinky Honor Magic4 Pro je 1 099 € a u nás je smartfón dostupný vo farbe Midnight Black. Kúpiť si ho môžete u operátora Orange, pre najrýchlejších je k dispozícii aj zaujímavý darček – notebook HONOR X15.