Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Honor 50 vs. Huawei nova 9 - rovnakí a predsa iní

Honor 50 vs. Huawei nova 9 - rovnakí a predsa iní
Stanislav Vinc
Honor 50 vs. Huawei nova 9 - rovnakí a predsa iní

Musíte si dávať dobrý pozor, aby ste si ich nepomýlili, hoci patria pod dve rôzne značky. Nové smartfóny Honor 50 a Huawei nova 9 sú takmer dokonalé vzájomné kópie, minimálne na prvý pohľad. Sú to však skutočne rovnaké smartfóny, akurát s iným softvérom? Rozhodli sme sa ich detailne porovnať.

Nie je to tak dávno, čo bol Honor priamou dcérskou značkou spoločnosti Huawei. Do roku 2016 využívalo Huawei túto značku na súperenie v kategórii strednej cenovej triedy smartfónmi, ktoré dokázali často ponúknuť prakticky vlajkovú výbavu, minimálne čo sa týka výpočtového hardvéru a obrazoviek.

Keď však Spojené štáty zaradili čínsky Huawei na čiernu listinu spoločností, s ktorými nesmú americké firmy obchodovať, všetko sa začalo komplikovať. Huawei do svojich vlastných a ani dcérskych zariadení nesmel umiestňovať nový americký hardvér a softvér vrátane služieb Google zabudovaných do operačného systému Android.

Huawei tak urobil dve zásadné kroky. V prvom rade sa naplno pustil do vývoja vlastného operačného systému HarmonyOS a s ním spojeného ekosystému Huawei Mobile Services. V druhom rade dcérsku značku Honor koncom minulého roka odpredalo spoločnosti Shenzhen Zhixin New Information Technology.

Prvý krok umožnil Huawei odpútať sa od Googlu a vo svojich zariadeniach ponúkať vlastný obchod s aplikáciami, vlastný vyhľadávač, vlastné mapy, aj vlastné cloudové úložisko. Druhý krok umožnil tentokrát už samostatnej spoločnosti Honor opäť umiestňovať do svojich zariadení plnohodnotné americké technológie, vrátane hardvéru i softvéru na čele s Androidom.

Pozrite si

Séria Honor 50 ponúkne služby Google a nezvyčajný modul s fotoaparátmi

O rok neskôr tu tak pred sebou máme dve samostatné, no na prvý pohľad rovnaké smartfóny – Honor 50 a Huawei nova 9. V čom sa teda líšia a v čom sú naopak rovnaké?

Dizajn

Začnime pri tom očividnom, teda dizajne. Obe smartfóny sú takpovediac odliatkom rovnakej formy, čomu odpovedajú aj ich prakticky identické rozmery. Na výšku majú obe zhruba 160 milimetrov, na šírku 73,7 milimetra, na hrúbku 7,7 milimetra a obe vážia identických 175 gramov.

Z prednej strany sú obe smartfóny na vlas identické, zo zadu si ich však každá zo spoločnosti prispôsobila podľa svojho gusta. Honor 50 si môžete zakúpiť v konzervatívnej čiernej, zaujímavej smaragdovozelenej alebo trblietavo bielej verzii. Huawei nova 9 je dostupná iba v dvoch farbách, klasickú čiernu tu dopĺňa modro-fialová verzia meniaca svoj vzhľad podľa dopadu svetla.

Huawei doplnil dizajn zadnej strany modelu nova 9 aj o zaujímavé logo tejto série. Naopak rovnaké majú moduly fotoaparátov s prstencovým orámovaním, pod ktorým sa ukrýva odlišný snímač. K tomu sa však dostaneme neskôr.

Výrazné farby Frost Crystal a Emerald Green dostupné pri modeli Honor 50 sú naozaj štýlové, no rovnako sa vydarila aj verzia Starry Blue dostupná pri modeli Huawei nova 9. Za nás je to preto v tejto kategórii nerozhodne, 1:1.

Displej

Nebudeme chodiť okolo horúcej kaše, aj displeje majú obe smartfóny rovnaké. Nech si už vyberiete ktorýkoľvek z týchto modelov, do rúk dostanete 6,57“ OLED displej s rozlíšením 1 080 x 2 340 pixelov, pomerom strán 19,5:9, obnovovacou frekvenciou obrazu na úrovni 120 Hz a vzorkovacou frekvenciou dotykovej plochy až 300 Hz.

Obe smartfóny sú schopné vykresliť 1,07 miliardy farieb a hoci to Honor na svojej stránke neuvádza, obe smartfóny podporujú aj štandard HDR10. Obe displeje sú po bokoch zahnuté a obe chráni vopred inštalovaná fólia.

Použitému panelu v oboch smartfónoch po kvalitatívnej stránke skutočne nie je čo vytknúť. Smartfóny excelujú vo vykreslení farieb, jase i kontraste. Osobne nepatrím medzi fanúšikov zahnutých displejov, no to už je iba vec preferencie. Aj v tejto kategórii je to teda zatiaľ nerozhodne 2:2.

Výkon a konektivita

V tomto bode začínajú rozdiely, hoci si to možno na prvý pohľad nevšimnete. Áno, pod povrchom oboch smartfónov pracuje 6-nm čipset Snapdragon 778G od spoločnosti Qualcomm vybavený 8-jadrovým procesorom a grafickým jadrom Adreno642L, avšak v dvoch rôznych verziách.

Honor 50 vzhľadom na imunitu voči sankciám Spojených štátov získal do výbavy čipset Snapdragon 778G vo verzii 5G, akú využíva drvivá väčšina ostatných smartfónov v tejto triede. Ako už asi tušíte, Huawei nova 9 je vybavený 4G verziou tohto čipsetu, podpora 5G sietí mu teda chýba.

Rozdiely nájdete aj v dostupnosti pamäťových verzií na niektorých trhoch. Honor 50 je dostupný v pamäťových kombináciách 6/128, 8/128, 8/256 a 12/256 GB, zatiaľ čo Huawei nova 9 iba vo verziách 8/128 a 8/256 GB.

Hoci sa teda obe smartfóny v najbežnejšej zostave 8/128 GB výkonnostne vyrovnajú a identické sú aj v rovine ostatnej konektivity (Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, NFC a pod.), vďaka podpore 5G sietí má určite navrch Honor 50. Skóre je 3:2 pre Honor.

Fotoaparáty

Ako sme už spomínali v úvode tohto článku, v zdanlivo identickom prstencovom module fotoaparátov na zadnej strane majú Honor 50 a Huawei nova 9 umiestnené rozdielne hlavné fotoaparáty. V prípade prvého menovaného smartfónu je to 108 Mpx snímač, v prípade toho druhého 50 Mpx snímač s identickou clonou f/1.9.

Zvyšok zostavy je už identický. Pod hlavným fotoaparátom tak nájdete 8 Mpx ultraširokouhlý fotoaparát, 2 Mpx makro fotoaparát a 2 Mpx snímač hĺbky obrazu. Hlavný fotoaparát je v prípade oboch smartfónov schopný nahrávať 4K video pri 30 snímkach za sekundu po boku elektronickej stabilizácie obrazu.

Predný fotoaparát ponúka v prípade oboch smartfónov rozlíšenie 32 Mpx, rozdiel je však v clonovom čísle – f/2.2 vs. f/2.0 a schopnosti Huawei nova 9 nahrávať prednou kamerou 4K video pri 30 snímkach za sekundu, kým Honor 50 ponúka na tejto strane iba Full HD+ video.

Žiaľ, o väčšinu fotografií z Honoru 50 sme po jeho testovaní a vyresetovaní do továrenských nastavení z dôvodu poškodeného súborového systému zálohovacieho zariadenia prišli. Nižšie preto nájdete väčšinou iba zábery z druhej polovice testovania v noci, zvyšné oblasti mobilnej fotografie vám tentokrát sprostredkujeme slovne.

Fakt, že Huawei nova 9 je pri spracovaní fotografií o niečo agresívnejší, ako nielen Honor 50 ale aj ostatné smartfóny v tejto triede, sme si všimli už pri jeho prvotnom testovaní v centre Viedne.

Huawei nova 9 dokáže vďaka tomuto prístupu k spracovaniu fotografií lepšie pracovať s protisvetlom a tieňmi. Na druhej strane, príliš agresívny post-processing má za následok stratu detailov, ako to vidieť aj na záberoch nižšie. Vľavo je vždy Honor, vpravo Huawei.

Ostrejšie detaily vykazuje Honor 50 aj pri fotografiách v horších svetelných podmienkach, v ktorých sme už stavili na režim Noc. Inak to nie je ani v prípade fotografiách vytvorených už v noci na ulici s umelým osvetlením.

Pod tieto rozdiely sa zrejme bude podpisovať aj vyššie rozlíšenie hlavného fotoaparátu Honor 50, ktorý je prirodzene lepší aj v digitálnom priblížení obrazu. Kde sa však karta prekvapivo obracia, sú selfie fotografie, na ktoré Honor 50 zjavne aplikuje skrášľovacie filtre aj v prípade, že ich máte vypnuté. Huawei nova 9 sa nám zdal lepší aj v makro fotografii, kde dosahoval lepšiu ostrosť i farebnosť. O všetky zábery spomínané v tomto odstavci sme žiaľ prišli.

V tejto kategórii nájdete medzi smartfónmi snáď najviac rozdielov, každý z nich vyniká v inom štýle fotografií a každý z nich má slabiny niekde inde. Celkovo sa nám však darilo vytvárať krajšie fotky s modelom Honor 50. Fotografie z Huawei nova 9 často kazil zbytočne aktívny post-processing, pri ktorom však treba povedať, že ho Huawei môže kedykoľvek vylepšiť softvérovými aktualizáciami. Nateraz však za nás bod dostáva Honor, 4:2.

Batéria a nabíjanie

Zdalo sa vám už, že sú tieto dvojičky akosi priveľmi rozdielne? Nebojte, v tejto kategórii sa vraciame do hladiny identických parametrov. Obe smartfóny napája batéria s kapacitou 4 300 mAh a obe majú pod sebou v balení rýchlu nabíjačku s výkonom 66 W, pomocou ktorých ich ich dokážete nabiť na 50 % v priebehu 15 minút, resp. na 100 % v priebehu zhruba 40 minút.

Čo sa týka výdrže batérie, aj tu sa hľadajú rozdiely len veľmi ťažko. Pri našom testovaní sa raz rýchlejšie vybíjal Honor, inokedy zas Huawei. Všetko závisí nielen od toho, ako smartfón využívate vy, ale aj čo všetko smartfón robí na pozadí. Celodenná výdrž batérie je každopádne v prípade oboch smartfónov samozrejmosťou. Keďže medzi nimi nie sú zásadné rozdiely, obe dostávajú v tejto kategórii po jednom bode., 5:3.

Softvér

Na záver sa konečne dostávame k hlavnému bodu programu, ktorým je softvér. Ako sme to už naznačili v úvode, Honor 50 sa od Huawei nova 9 líši najviac práve svojim operačným systémom Android 11 s nadstavbou Magic UI 4.2, ktorého súčasťou sú v našom regióne aj dôležité služby Google.

Ako sa žije so smartfónom bez Google služieb, sme vám už ukázali v našom nedávnom článku o Huawei nova 9. Na všetky prekážky, na ktoré si musíte pri novodobých Huawei smartfónoch zvykať, môžete pri Honore zabudnúť. Aplikácie si tu pohodlne stiahnete z obchodu Google Play, fotky si môžete zálohovať do aplikácie Google Fotky a pri navigácii sa môžete spoľahnúť na staré známe Google Mapy. Má to teda Huawei jednoznačne spočítané?

Nie tak celkom. Silnou stránkou novodobých Huawei zariadení je ekosystém. Podobne ako Apple a Samsung, aj Huawei v posledných rokoch vo veľkom buduje vlastný ekosystém, čo v praxi znamená, že jeho počítače, tablety, smartfóny či dokonca aj slúchadlá sú vzájomne do veľkej miery prepojené.

Ak vlastníte iné zariadenia od Huawei, kúpa novinky nova 9 dáva zrazu oveľa väčší zmysel. Prenos súborov, zvuku či obrazu medzi vašimi zariadeniami pre vás bude otázkou „jedného dotyku“. Ak je pre vás takáto spolupráca zariadení dôležitejšia ako dostupnosť Google služieb, skóre sa pre vás mení na 5:4. Za nás je to však naopak, bod preto udeľujeme Honoru, 6:3.

Cena a záver

Posledná vec, ktorá by mohla v tomto súboji aspoň trochu vyrovnať skóre, je cena. Ak už však tieto novinky poznáte a čítali ste aj naše články z ich uvedenia na náš trh, tak určite viete, že toto nie je ten prípad. Na Slovensku sú totiž obe tieto smartfóny aktuálne dostupné za rovnakú cenu – 499,00 €.

Malým plusom pre Huawei nova 9 je jej dostupnosť iba v jednej kapacite operačnej pamäte. Kým Honor 50 v tejto cene kúpite s 6 GB RAM a 128 GB úložiskom, Huawei nova 9 začína na 8 GB RAM a 128 GB úložisku. Tento rozdiel však v praxi pri bežnom používaní smartfónu zaváži len málo.

Vzhľadom na všetky vyššie uvedené fakty, ako aj výsledné skóre, by sme sa tak v našej redakcii pri výbere medzi dotyčnými novinkami priklonili skôr k výberu smartfónu Honor 50. Konkurenčná Huawei nova 9 však zostáva aj napriek tomu výborným smartfónom, ktorého kúpu v prípade budovania ekosystému HMS určite neoľutujete.

Honor 50 a Huawei nova 9 si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ich nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.