Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Hoaxy na tento týždeň - klamlivé štatistiky, Bill Gates a 5G

Hoaxy na tento týždeň - klamlivé štatistiky, Bill Gates a 5G
Zdroj | Security and Human Rights Monitor
Michal Biznár
Hoaxy na tento týždeň - klamlivé štatistiky, Bill Gates a 5G
Zdroj | Security and Human Rights Monitor
Zdroj | Security and Human Rights Monitor

Minulý týždeň sme si priniesli úvodný článok o hoaxoch a dezinformáciách a o tom, že bude tento trend pokračovať aj v tomto roku. Tu je náš týždenný prehľad hoaxov.

Údaje Štatistického úradu konšpirátorov nezaujímajú

Zľahčovanie pandémie patrí medzi populárny naratív konšpirátorov. Jedným zo spôsobov je vymýšľanie si čísel o počtoch mŕtvych. Ako informuje portál antipropaganda, ktorý sa téme vyvracania konšpirácií venuje už dlhšie obdobie, sociálnymi sieťami sa šírili vymyslené údaje počtu úmrtí od roku 2010 po rok 2020, ktoré mali poukázať na to, že v tieto roky zomrelo približne rovnaký počet ľudí.

Štatistický úrad informoval, že úmrtnosť v októbri 2020 bola až o 20 percent vyššia a v novembri dokonca o 36 percent vyššia než je 5-ročný priemer v týchto mesiacoch. Názory odborníkov a oficiálnych štátnych inštitúcii však boli na internete prekryté vymyslenými dátami, ktoré sa zdieľali viac ako 2000-krát.

Zdroj | Pixabay
Pozrite si

„Unikla databáza začipovaných Slovákov“, ktorá baví internet

Čipovanie pokračuje

Stránka Hoaxy a podvody – Polícia SR upozornila na vtipný hoax, ktorý sa šíri z českej Plzne, kde jeden používateľ Facebooku informoval o tom, že v tomto roku je plánovaná operácia SCOPEX, ktorá pozostáva z lietajúcich balónov, ktoré budú lietať zo Švédska a ktoré budú sypať nanočastice na obyvateľov. Túto super tajnú operáciu, ktorú sa našťastie podarilo odhaliť, má financovať Bill Gates.

Podľa prieskumu, ktorý spracoval bezpečnostný think-tank Globsec si 20 % opýtaných na Slovensku myslí, že vakcinácia je nástroj, ako začipovať a ovládať ľudí.

Zdroj | Globsec

Konšpirácie sa však netýkajú iba európskeho priestoru. Zaujímavá správa prišla tento týždeň aj z Izraela, ktorý je svetovým lídrom vo vakcinácii. Miestny rabín presviedčal svojich fanúšikov na sociálnych sieťach, že očkovanie novou vakcínou môže spôsobiť zmenu sexuálnej orientácie.

Zdroj | Alissa Eckert, MS; Dan Higgins, MAMS
Pozrite si

Ohrozia nás siete 5G, alebo ide o poriadny hoax?

5G siete

Regulačný úrad minulý týždeň informoval o tom, že mobilní operátori v závere roku 2020 dostali pridelené frekvencie pre 5G (700 MHz), 900 MHz a 1 800 MHz.

Frekvenčné pásmo sa roky používalo s rádovo vyšším výkonom pre TV vysielanie. Nejde teda o novú doteraz nepoužívanú frekvenciu.

Regulačný úrad zároveň pre tých, ktorí sa 5G sietí boja a taktiež pre všetkých konšpirátorov doplnil informáciu: „Z dôvodu vylúčenia negatívneho vplyvu na verejné zdravie autorizovaná osoba vykonáva pred spustením každého vysielača do prevádzky hygienické merania. Vedúci hygienik rezortu odsúhlasí uvedenie do prevádzky len vtedy, ak je splnená norma.“

Zdroj | Telekom

5G siete sú častou témou konšpiračných stránok. Nedávno dokonca vznikla internetová petícia proti budovaniu 5G sietí na Slovensku, ktorú zatiaľ podpísalo viac ako 16 000 ľudí.

Ako píše kolega Juraj Prochádzka, počnúc príchodom 2G sietí v telefónoch prišla aj prvá silná vlna poplašných správ, od varovaní, že používanie mobilu môže spôsobovať rakovinu (mozgu, oka, ucha), až po senzačné „odhalenia“, že mobilné siete zabíjajú včely, vtáky, či dokonca veľryby. Táto ofenzíva odvtedy neutícha a s každou ďalšou generáciou mobilných technológií nachádza nové argumenty.

Ako sme informovali ešte minulý rok, v Správe WHO „O elektromagnetických poliach – zhrnutie účinkov na zdravie“ sa píše: „Napriek rozsiahlemu výskumu doteraz neexistuje žiadny dôkaz, ktorý by umožnil dospieť k záveru, že vystavovanie sa  elektromagnetickým poliam nízkej úrovne je škodlivé pre ľudské zdravie.“