Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Hlboko do vrecka? Našli sme 6 top čističiek vzduchu do 100 €

Hlboko do vrecka? Našli sme 6 top čističiek vzduchu do 100 €
Zdroj | IKEA
Števo Porubský
Hlboko do vrecka? Našli sme 6 top čističiek vzduchu do 100 €
Zdroj | IKEA
Zdroj | IKEA

V súčasnosti čoraz častejšie dostávame otázky na cenovo dostupné čističky vzduchu do domácnosti. Je to logické. Už pomerne dlhú dobu mnohí z nás vymenili klimatizované kancelárie za domácnosti, v ktorých sme donedávna trávili iba noci a možno občas víkendy. Mať tak čistý vzduch je okrem dobrého svetla a sedenia jedno zo základných kritérií, hlavne v čase začínajúcej sezóny pre alergikov.

Zdroj | Xiaomi

Vybrali sme preto 6 najlepších čističiek vzduchu s cenou pod 100 €. Hoci tieto modely nie je možné porovnávať s 5 či 10x drahšími modelmi, vyčistiť vzduch dokážu aj vďaka HEPA filtrom vo vnútri, ktoré dokážu zachytiť značné množstvo nečistôt zo vzduchu.

Je dobré myslieť aj na to, že cenovo dostupné čističky nie sú určené na veľké priestory. Ich konštrukcia a výkon sú skôr pre menšie byt či iba jednotlivé miestnosti. Zväčša ide o miestnosti do veľkosti 20, 30, resp. 40 m2.

Pri výbere čističky vzduchu tak nehľadte iba na jej dizajn, ale aj na funkcie, ktoré ponúka. S cenou do 100 € je možné kúpiť čističku s nie len HEPA filtrom, ale aj filtrom s aktívnym uhlím či iným lapačom zápachov. To sa zíde hlavne v malých bytoch, kde máte výpary a zápach z varenia.

Niektoré čističky do stovky ponúkajú aj extra funkcie ako mobilnú aplikáciu. Cez tú je možné čističku nastavovať či sledovať jej stav, resp. stav filtra. Tie najvyspelejšie (v tejto cenovej kategórii) dokážu merať aj množstvo znečistenia v priestore a tomu prispôsobiť výkon v automatickom režime.

Tie ostatné, „hlúpe“ čističky je však možné pripojiť na niektorú z množstva smart zásuviek a ovládať na diaľku tak.

Zdroj | IKEA

Domo DO264AP

Zdroj | Domo

Prečo kúpiť?

Čistí 120 m3 vzduchu za hodinu. Minimálna hlučnosť v najslabšom režime je 37 dB, je pri nej teda možné aj spať. Využíva kruhový HEPA filter s aktívnym uhlím. Má tri stupne výkonu a špeciálny režim na spanie. Poteší ionizácia vzduchu. Rozmery sú len 21 x 21 x 31,2 cm.

Prečo nekúpiť?

Maximálna hlučnosť je 55 dB, čo je na čističku pomerne dosť. HEPA filter je úrovne HEPA 11 (účinnosť 99,2%), je teda jeden z najslabších. Ionizácia vzduchu môže byť dlhodobo nevhodná. V najvyššom výkone spotrebuje 25 W. Čistička neponúka smart funkcie. Nie je známa cena náhradných filtrov.

Porovnajte si ceny v slovenských e-shopoch (denne aktualizované).

IKEA FÖRNUFTIG

Zdroj | IKEA

Prečo kúpiť?

Prekvapivo dostupná čistička s cenou pod 50 € a trojstupňovou filtráciou – látka, HEPA a uhlíkový filter. Má HEPA 12 filter, v balení je aj uhlíkový filter pre filtráciu zápachov a iných plynov. Čističku je možné položiť na zem, ale aj zavesiť na stenu vertikálne i horizontálne. Rozmery sú len 31 x 45 cm. Má tri stupne výkonu. Náhradné filtre sú cenovo dostupné (5 + 10 €).

Prečo nekúpiť?

V najvyššom stupni je hlučnosť až 60 dB. Čistička neponúka smart funkcie. Filter nie je kruhový, vzduch čistí iba z prednej strany.

Pozrite si

Ako mať čistejší vzduch v home office? Poznáme lacné riešenie

Sencor SHA 8400

Zdroj | Sencor

Prečo kúpiť?

Čistička s trojstupňovou filtráciou – mriežka, HEPA a uhlíkový filter. Navyše ponúka aj UV-C lampu, ktorá ničí mikroorganizmy, ktoré sa dostanú cez všetky filtre. Má časovač na 2, 4 alebo 8 hodín. Filtruje maximálne 178 m3 za hodinu. Ponúka tri stupne výkonu. V najnižšom má hlučnosť iba 30 dB, aj v najvyššom stupni má 50 dB. Má rozmery len 40,9 x 32,4 x 16,2 cm. Má pomerne lacný náhradný filter (22,90 €).

Prečo nekúpiť?

Filter nie je kruhový, vzduch čistí iba z prednej strany. Čistička neponúka smart funkcie. Pri najvyššom stupni spotrebuje 55 W. Nie je známá úroveň HEPA filtra.

Porovnajte si ceny v slovenských e-shopoch (denne aktualizované).

Soehnle Airfresh CLEAN 300

Zdroj | Soehnle

Prečo kúpiť?

Trojstupňová čistička s HEPA filtrom a aktívnym uhlím s kruhovým tvarom a kruhovým filtrom. Navyše ponúka aj UV-C lampu, ktorá ničí mikroorganizmy, ktoré sa dostanú cez všetky filtre. Má časovač na 2, 4 alebo 8 hodín. Ponúka tri stupne výkonu a režim spánku. Filtruje maximálne 170 m3 za hodinu. Rozmery sú len 22 x 38,5 cm. Hlučnosť v najnižšom stupni je 30 dB.

Prečo nekúpiť?

HEPA filter je len úrovne HEPA 11. Čistička neponúka smart funkcie. Pri najvyššom stupni spotrebuje 65 W. Maximálna hlučnosť je 55 dB. Má veľmi drahé náhradné filtre (cca 40 €).

Porovnajte si ceny v slovenských e-shopoch (denne aktualizované).

Steba LR 11

Zdroj | Steba

Prečo kúpiť?

Čistička s trojstupňovou filtráciou – mriežka, HEPA a uhlíkový filter. HEPA filter je úrovne HEPA 13. Poteší ionizácia vzduchu. Má časovač na 2, 4 alebo 8 hodín. Filtruje maximálne 180 m3 za hodinu. Ponúka tri stupne výkonu. Má rozmery len 16 x 22 x 36 cm. Spotreba v najvyššom stupni je len 36 W.

Prečo nekúpiť?

Filter nie je kruhový, vzduch čistí iba z prednej strany. Čistička neponúka smart funkcie. Pri najvyššom stupni spotrebuje 55 W. Nie je známá úroveň HEPA filtra. Náhradný filter nepatrí k najlacnejším (cca 30 €), no je vyššej úrovne, preto je aj cena vyššia.

Porovnajte si ceny v slovenských e-shopoch (denne aktualizované).

Xiaomi Mi Air Purifier 2H

Zdroj | Xiaomi

Prečo kúpiť?

Pomerne veľká, ale aj výkonná čistička s výkonom čistenia 260 m3 za hodinu. Má kruhový HEPA (HEPA 12) a filter s aktívnym uhlím. Ponúka viaceré stupne výkonu, vrátane režimu spánku, ale aj automatický režim a manuálny režim pre presné dávkovanie výkonu cez mobilnú aplikáciu. Má senzor kvality ovzdušia, ale aj teplomer a vlhkomer, ale aj Wi-Fi modul. Podporuje aj Amazon Alexa a Google Assistant. Spotreba je len maximálne 31 W v najvyššom stupni výkonu.

Prečo nekúpiť?

Hlučnosť v najvyššom stupni je až 65 dB. Náhradný filter stojí okolo 35 €. Rozmery sú až 24 x 24 x 52 cm.

Pozrite si

Xiaomi Mi Air Purifier 2H – smart čistička vzduchu za rozumnú cenu

Porovnajte si ceny v slovenských e-shopoch (denne aktualizované).