Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

HK FLY ANC vs JBL Club 950BT NC. Ktoré si vybrať?

HK FLY ANC vs JBL Club 950BT NC. Ktoré si vybrať?
Richard Pliešovský
HK FLY ANC vs JBL Club 950BT NC. Ktoré si vybrať?

Slúchadlá sú v dnešnej dobe dôležitým doplnkom mnohých ľudí. Niekto obľubuje takmer neviditeľné štuple do uší, iný nedá dopustiť na veľké, ktoré mu zakryjú celé uši a odrežú ho od okolia. Ako sa hovorí, sto ľudí, sto chutí. Ak rozmýšľate práve nad on-ear (resp. over-ear) slúchadlami, je celkom možné, že sa váš výber zúžil na tieto dva modely. Harman Kardon FLY ANC a JBL Club 950BT NC.

Aký je rozdiel medzi slúchadlami Harman Kardon FLY ANC a JBL Club 950BT NC? Na prvý pohľad veľa odlišnosti nenájdeme. Majú 40 mm meniče, oba sú bezdrôtové modely (s možnosťou pripojenia k zdroju signálu cez 2,5 mm audio konektor), majú nadčasový dizajn a obe ponúka značka, ktorá má za sebou dlhé roky skúseností.

Dizajn a spracovanie

Testované modely už na prvý pohľad pôsobia solídnym dojmom, o skvelej kvalite spracovania sa presvedčíte okamžite, ako ich chytíte do rúk.

Slúchadlá Harman Kardon FLY ANC (ďalej len HK) sú aj bez pohľadu do špecifikácií menšie a ľahšie. Ovládanie majú dole na pravej strane mušle, na ľavej je umiestnený len port na nabíjanie. Bohužiaľ, firma šetrila a osadila zastaralý typ microUSB. Každá mušľa je na vnútornej strane označená veľkým L a R.

Zapínam Bluetooth, po pár sekundách mám slúchadlá spárované so smartfónom. Kým hľadám a sťahujem aplikáciu My harman/kardon Headphones. (Android, iOS), zapínam hudbu a užívam si prvé tóny. Hmm, nehrajú vôbec zle!

JBL Club 950BT NC (ďalej len JBL) sú masívnejšie a aj ťažšie. Na rozdiel od HK majú ovládanie rozdelené na oboch mušliach. Na pravej nájdeme prepínanie skladieb, play/stop, resp. prijatie/ukončenie hovoru. Pod nimi je tlačidlo na zvýraznenie basov a USB-C port na nabíjanie.

Na ľavej mušli je tlačidlo on/off a tlačidlo Bluetooth. Vedľa neho sa nachádza tlačidlo Smart Ambient, ním si aktivujete funkciu Ambient Aware alebo TalkThru – podľa toho, čo si nastavíte v aplikácii My JBL Headphones (Android, iOS). Zároveň dlhším podržaním spustíte ANC. Obe mušle sú vo vnútri označené L a R. Párovanie prebieha bez problémov a hneď aj skúšam ako hrajú. Hmm, znejú veľmi dobre!

Obe slúchadlá sa predávajú s pevnými puzdrami, do ktorých sa dajú zložiť a chránia ich pri prenášaní.

Ak by som mal v krátkosti popísať vzhľad slúchadiel, tak v prípade HK by som použil slovo klasický konzervatívny dizajn a pri JBL moderný a akčný.

Harman Kardon FLY ANC 1:1 JBL Club 950BT NC

Pohodlie

HK sú presne o 91 gramov ľahšie ako JBL a je to naozaj cítiť. Nielen v ruke, ale aj nasadené na ušiach. JBL majú väčšie náušniky, ktoré zakrývajú celé ucho, pocitovo sa mi zdá ich polstrovanie lepšie a príjemnejšie na dotyk ako v prípade HK. Pripomínam, že rozdiely nie sú veľké a keby ste mali v ruke len model od HK, určite by ste mu nevytkli kvalitu materiálu.

Testované slúchadlá sú vyrobené z ušľachtilých materiálov a pohodlne sedia na ušiach. Kožený hlavový pás a hliníkový kryt slúchadiel dávajú každému modelu vlastný štýl, no hlavne sa postarajú o pohodlie pri počúvaní a odolnosť pri dlhodobom používaní.

Mosty slúchadiel sú kvalitne polstrované. Vďaka tomu by vás nemali tlačiť ani po dlhšom používaní, treba si však uvedomiť, že mať na hlave 281, resp. 372 gramov budete cítiť, aj keď vám výrobca tvrdí, že zabudnete na to, že ich máte nasadené.

Harman Kardon FLY ANC 2:1 JBL Club 950BT NC

Kvalita zvuku

Slúchadla si kupujeme, aby nám prinášali radosť z hudby, hrania hier, či zážitok zo sledovania filmov. Každé zo slúchadiel som nechal vyhrať zhruba 30 hodín, kým som si sadol a porovnal vybrané piesne (vážna hudba, pop, rock, jazz, house a filmovú hudbu).

Pozrite si

Čím si vás získa dvojica nových bezdrôtových štupľov od JBL?

Porovnávané slúchadlá hrali veľmi podobne, i keď, pravdaže, niekoľko rozdielov som zachytil.

HK: Vivaldiho sprostredkovali slúchadlá s miernym plechovým zvukom, kde boli stredy príliš v popredí a výšky zneli miestami skreslene. Zato Billie Eillish hrala famózne, s poctivou porciou basov. Pecka od Steely Dan, radosť počúvať. Pekné priestorové podanie s množstvom detailov. Pieseň So What od Davisa šumela o niečo viac, ako som zvyknutý, no napriek tomu bol zážitok počúvať toto majstrové dielo. Krásne basy, perfektná práca činelov – a nezameniteľný saxofón. Lost Frequencies si s týmito slúchadlami užijete, máte pocit, akoby ste boli v štúdiu a naživo počuli túto skladbu. Hans Zimmer je famózny. Prináša do slúchadiel dynamiku a stupňujúce sa napätie až sa pristihnem, že pri konci zadržiavam dych.

  

JBL: Vivaldi podaný famózne, s krásnou dynamikou a priestorom. Billie Eillish nesklamala, avšak oproti HK bol viac zastretý vokál a dostávalo sa mi menej basov. Steely Dan znie aj tu výborne, k dobre ozvučenej basovej gitare som získal slušnú porciu vyšších tónov, ktoré mi pripomenuli poctivý gramofónový zvuk. Pri piesni od Milesa Davisa som aj pozabudol, že mám hodnotiť zvuk, nie pieseň. Priestor + dynamika = zimomriavky. Lost Frequencies prinesú oproti HK viac detailov, avšak pieseň ma nestrhne až tak, ako v prípade HK. Chýba mi tu ten správny drajv. Hans Zimmer ma opäť prináša do strhujúceho filmu Inception a strhujúci zvuk sa vyrovná tomu z kina.

Ako vidíte, ide o veľmi tesný súboj, bod napokon dostáva JBL.

Harman Kardon FLY ANC 2:2 JBL Club 950BT NC

Ovládanie

HK združil ovládanie do pravej mušle. Prvé tlačidlo zhora je určené na zapnutie/vypnutie slúchadiel. Nestláča sa, ale posúva nahor. Takéto riešenie sa mi páči. Ďalšie tlačidlá + a – ovládajú hlasitosť, medzi nimi sa nachádza play/stop tlačidlo, ktorým sa pri telefonovaní dá prijať/ukončiť hovor. Ak ho rýchlo dvakrát stlačíte vyvoláte hlasového asistenta Siri a Bixby (nie Alexa a Google – tie sa aktivujú iným spôsobom).

Nasleduje 2,5 mm jack na káblové prepojenie so zdrojom signálu. Predposledné tlačidlo Bluetooth slúži na spárovanie so zariadením, posledným tlačidlom sa aktivuje a deaktivuje ANC.

HK zaujímavo vyriešil vyvolanie hlasového asistenta Alexa a Google. Priznám sa, že mi dosť dlho trvalo, kým som ho našiel. Aktivujete si ho prejdením prstu po nápise harman/kardon na jednej alebo druhej mušli. Výber preferovanej služby si nastavíte v aplikácii.

JBL rovnomerne rozdelilo tlačidlá na obe mušle (pozri text k obrázku dole), okrem toho sa na ľavej mušli nachádza veľké tlačilo slúžiace na interakciu s hlasovými službami Amazon Alexa a Google Assistant. Aj v tomto prípade si vyberiete svojho asistenta v aplikácii.

Ak používate zariadenie od Apple, aj v tomto prípade si môžete vyvolať hlasového asistenta Siri (resp. Bixby) rýchlym dvojitým stlačením tlačidla play/stop.

Obe riešenia ovládania sú zaujímavé a vcelku im nie je čo vytknúť. Dal som bod JBL, rozdelenie tlačidiel na obe mušle sa mi zdá lepšia voľba, tak isto ako vyvolanie hlasového asistenta veľkým tlačidlom na ľavej mušli. Okrem toho, JBL má toho v ponuke viac.

Harman Kardon FLY ANC 2:3 JBL Club 950BT NC

Aktívne potlačenie hluku

Žiaden človek nežije vo zvukotesnej miestnosti. Hluk jednoducho patrí k nášmu životu, tak ako množstvo iných – viac, či menej príjemných – vecí. Šikovní inžinieri prišli na spôsob, ako potlačiť hluk na pozadí do takej miery, aby nás nevyrušoval. Aj nami testované slúchadlá disponujú funkciou ANC.

Slúchadlá vybavené touto funkciou znižujú nežiaduce nízkofrekvenčné šumy vďaka elektronike. Okolitý zvuk je snímaný mikrofónmi, systém následne generuje šum, ktorý je otočený o 180 stupňov a vytvára tak protihluk, ktorý eliminuje väčšinu prichádzajúcich zvukov.

ANC sa na slúchadlách od HK aktivujú stlačením tlačidla na pravej mušli. Filter hluku sa zapne zhruba po jednej sekunde.

Potlačenie hluku na JBL vykonáte pomocou tlačidla Smart Ambient tak, že ho podržíte na niekoľko sekúnd. Aj v tomto prípade sa ANC zapne/vypne asi po sekunde.

Pri ANC si treba uvedomiť, že to nie je zázračná technológia, ktorá vás stopercentne izoluje od zvyšku sveta. ANC si najlepšie poradí pri monotónnych zvukoch, napríklad v lietadle. Meter od manželky, ktorá nadšene telefonuje s priateľkou, to už také super nie je. (Kolega odkazuje, že ani v prípade plačúceho bábätka.)

Takže – ANC je super funkcia, je dobre mať ju, ale netreba čakať, že vám prinesie naozajstné ticho. Už len preto nie, že ak je aktivovaná, v slúchadlách (HK, aj JBL) počuť mierny šum.

Výsledky aktívneho potláčania hluku sú v tomto prípade natoľko vyrovnané, že bod si zaslúžil každý model.

Harman Kardon FLY ANC 3:4 JBL Club 950BT NC

Iné funkcie

V tejto kategórii vyhrávajú na celej čiare slúchadlá JBL. Na rozdiel od HK totiž ponúkajú nielen ANC, ale aj ďalšie dve funkcie: Ambient Aware a TalkThru. Ambient Aware je určená na vnímanie okolia, t. j. okolitých zvukových vnemov, ktoré by sa vám inak do uší nedostali. Po stlačení tlačidla Smart Ambient na ľavej mušli začnú vonkajšie mikrofóny prijímať zvuk okolia a zmiešavať ho s prehrávaným zvukom. Táto funkcia je dobrá na to, aby ste v rušnom prostredí mohli počúvať nielen hudbu (podcast a pod.), ale zároveň mali prehľad o okolí. Zjednodušene, ako by ste nemali na ušiach slúchadlá, ale počúvali cez reproduktor.

Vďaka funkcii TalkThru zas budete môcť komunikovať so svojim okolím bez toho, aby ste slúchadlá skladali z hlavy. Aktivované TalkThru znižuje hlasitosť hudby a zosilňuje vonkajšie hlasy.

Aj keď sa tieto obidve funkcie zdajú byť podobné, nie je to tak. Ja osobne som častejšie využíval prvú z menovaných funkcií.

Ďalšou funkciou, ktorú vám ponúkne len JBL je samostatné tlačidlo zosilnenia basov. Nájdete ho na pravej mušli, ak vám v nahrávke chýbajú basy, stačí ho aktivovať a dostanete zvuk, ktorý vás posadí do sedačky.

JBL má okrem ekvalizéra aj zaujímavú nadstavbu Stage +. Tá umožňuje prístup k prostrediu klubových hviezd ako Tigerlily, Armin van Buuren, Nicky Romero, Sunnery James a Ryan Marciano. Ja osobne so ich zvukové profily nepoužíval, ale určite sa nájde množstvo poslucháčov, ktorých to poteší.

Oba testované modely podporujú multikonektivitu – viacnásobné párovanie s dvoma zariadeniami. To vám umožní bezproblémové prepínanie medzi nimi, ak napríklad pozeráte film na notebooku a keď vám niekto zavolá, slúchadlá sa automaticky prepnú a vy môžete prijať hovor.

Harman Kardon FLY ANC 3:5 JBL Club 950BT NC

Harman Kardon FLY ANC

JBL Club 950BT NC

Cena v €

249,00 €

249,00 €

body [max. 2 body]

1

1

Hmotnosť slúchadiel

281 g

372 g

body [max. 2 body]

2

1

Typ slúchadiel

over-ear

on-ear

body [max. 2 body]

1

2

Materiál

plast, kov, koža

plast, kov, koža

body [max. 2 body]

1

1

Citlivosť

100 dB SPL pri 1 kHz/1 mW

91 dB SPL pri 1 kHz/1 mW

body [max. 2 body]

2

1

Ovládanie na zariadení

mechanické

mechanické

body [max. 2 body]

2

2

USB nabíjanie

microUSB

USB-C

body [max. 2 body]

1

2

Čas prehrávania s ANC/bez ANC

20 / 30 hodín

22 / 55 hodín

body [max. 2 body]

1

2

Typ batérie

3,7 V/700 mA, li-iónová

3,7 V/730 mA, li-iónová

body [max. 2 body]

1

2

Doplnkové funkcie

Ambient Aware, TalkThru, extra basy

body [max. 2 body]

0

2

Kontrolka stavu batérie na puzdre

áno

áno

body [max. 2 body]

1

1

Bezkontaktné nabíjanie

nie

nie

body [max. 2 body]

0

0

Bluetooth

4.2.

5.0

body [max. 2 body]

1

2

Prepojenie cez kábel

2,5 mm jack

2,5 mm jack

body [max. 2 body]

1

1

NFC

nie

nie

body [max. 2 body]

0

0

Meniče

40 mm

40 mm

body [max. 2 body]

2

2

Impedancia

32 Ohm

32 Ohm

body [max. 2 body]

2

2

Frekvenčný rozsah (aktívny)

16 Hz – 22 kHz

16 Hz – 22 kHz

body [max. 2 body]

2

2

Mikrofón

áno, 2x

áno, 2x

body [max. 1 bod]

1

1

Telefonovanie

áno

áno

body [max. 1 bod]

1

1

Mobilná appka

Android, iOS

Android, iOS

body [max. 1 bod]

1

1

Hlasoví asistenti

Alexa, Bixby, Google, Siri

Alexa, Bixby, Google, Siri

body [max. 2 body]

2

2

ANC (aktívne potlačenie hluku)

áno

áno

body [max. 1 bod]

1

1

Kvalita zvuku (klasika) – Luka Sulic, Archi dell’Accademia di Santa Cecillia & Luigi Piovano – Spring (Vivaldi: The Four Seasons)
b.

1

3

Kvalita zvuku (pop) Billie Eillish – Bad Guy
b.

3

1

Kvalita zvuku (rock) – Steely Dan – Hey Ninteen
b.

2

2

Kvalita zvuku (jazz) – Miles Davis – So What
b.

2

3

Kvalita zvuku (house) – Lost Frequencies – Recognise ft. Flynn (Deep House Hits: Ibiza 2019)
b.

3

2

Kvalita zvuku (hudba k filmu) – Inception – Dream Is Collapsing
b.

3

3

Maximálny počet možných bodov

60

60

Celkový počet bodov

41

45

Hodnotenie (v %)

68,33

75,00

(Hudba má maximálny počet 3 body.)

Verdikt

Očakával som, že pôjde o tesný súboj, v skutočnosti to bolo ešte tesnejšie. HK si ma získali menšou hmotnosťou a oveľa lepším pocitom pri ich používaní. Hudobne určite nesklame pri moderných žánroch, pri jazze a vážnej hudbe miestami zaváha, nie je to však nič hrozné.

O poznanie ťažšie JBL ma na hlave tlačili a pri ich snímaní z uší som musel používať obe ruky, taký silný prítlak má ich konštrukcia. Tento model však hrá o niečo lepšie, prináša viac funkcií, nabíja sa cez moderný USB-C port a ponúka dlhšiu výdrž na jedno nabitie.

Harman Kardon FLY ANC 3:6 JBL Club 950BT NC

Práve preto sa stávajú víťazom tohto súboja slúchadlá JBL Club 950BT NC. Avšak je potrebné dodať, že aj slúchadlá Harman Kardon FLY ANC majú čo ponúknuť. Poskytnú vám kvalitnú reprodukciu zvuku, nízku hmotnosť a klasický dizajn.

Zdroj