HexaWall – zeleň vo vesmíre

ZDROJ | Hexadron

Súťaž FLL (First Lego League) už od roku 1999 motivuje dievčatá a chlapcov vo veku 9 až 16 rokov zlepšovať sa vo vedecko-technických disciplínach. Tento ročník spravádza téma Into the Orbit. Súťažiacim zadáva úlohu identifikovať a vyriešiť jeden z problémov, ktorým ľudia čelia pri dlhodobom pobyte vo vesmíre.

Tím Hexadron, ktorý pozostáva z piatich členov vo veku od 12 do 16 rokov, sa teda bližšie pozrel na spôsob života kozmonautov. Pri hľadaní témy sa inšpiroval hlavne informáciami na stránke NASA. Nakoniec si chalani vybrali problém nehostinného prostredia staníc a jeho dopadu na psychickú pohodu kozmonautov.

Hoci dnes sú pobyty vo vesmíre znesiteľné, keďže astronauti majú dostatok spánku, lepšie jedlo, primerané množstvo práce, možnosť venovať sa oddychovým aktivitám a neustály kontakt so zemou, pri dlhodobých výletoch do väčších diaľok sa to zmení. A práve preto sa tím Hexadron rozhodol vymyslieť alternatívu, ktorá by pobyt vo vesmíra aspoň trochu spríjemnila.

Podľa viacerých výskumov príroda vo všeobecnosti zlepšuje ľuďom náladu, odbúrava stres a celkovo pozitívne vplýva na človeka. Tieto efekty sa dostavujú už po pár minútach. Hexadron teda začal vyvíjať produkt, ktorý by do vesmírnych staníc vniesol trochu zelene, a tak vznikol hexaWall – nástenný kvetináč, ktorý možno v ľubovoľnom počte kombinovať a vytvárať tak zelené steny. Projekt bol konzultovaný s architektom a vďaka radám odborníka dostal kvetináč šesťuholníkový tvar pre jeho kompaknosť a kombinovateľnosť.

Vyrobený prototyp sa chlapci z Hexadronu snažili čo najviac priblížiť produktu, ktorý by bolo možné vyslať do vesmíru. Konštrukciu vyrobili z plexiskla na laserovom rezači, aby bol kvetináč ľahký a pevný. Substrát tvorený hlinou a keramzitom od „vonkajšieho sveta“ oddeľuje špeciálna látka, ktorá by vo vesmíre mala zabrániť úniku čiastočiek vody a hliny, aby sa zabránilo poškodeniu stanice.

Pod touto látkou, priamo zakomponované v hlinenom substráte, sa nachádzajú kvapôčkové hadičky. Tie by ku koreňom rastlín dopravovali vodu zmiešanú s tekutým hnojivom. Z látky do priestoru stanice vyrastajú samotné rastliny – napríklad jahody, šalát, špenát, paradajky, reďkovka a kapusta, ktorých schopnosť rásť aj vo vesmíre už bola otestovaná.

Keďže ide o celkom vkusný interiérový doplnok, Hexadron by si vedel predstaviť, že by preň našli využitie aj ľudia tu na Zemi. Čo si myslíte vy?

Hexadron team sa súťaže First Lego League zúčastňuje aj vďaka podpore Techbox.sk a Nadačnému fondu AXA prostredníctvom Nadácie Pontis.

Článok bol pripravený v spolupráci s tímom Hexadron.

Komentáre k článku