Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Haptic PIVOT - Microsoft vytvoril dotyk vo virtuálnej relalite

Haptic PIVOT - Microsoft vytvoril dotyk vo virtuálnej relalite
Zdroj | Microsoft
Michal Spiegel
Haptic PIVOT - Microsoft vytvoril dotyk vo virtuálnej relalite
Zdroj | Microsoft
Zdroj | Microsoft

Microsoft predstavil zaujímavý projekt v rámci virtuálnej reality. Haptic PIVOT umožní cítiť dotyk pomocou špeciálneho zariadenia upevneného na ruke.

Snaha o dotykové odozvy v rámci virtuálnej reality sa objavila už pri viacerých vývojároch. Príkladom sú rukavice DextrES, vesta bHaptics TactSuit či oblek HoloSuit. Najnovšie to skúša Microsoft v rámci projektu Haptic PIVOT.

Pozrite si

HoloSuit – oblek na virtuálnu realitu s haptickou odozvou

Ide o špeciálne zariadenie, ktoré sa upevní na ruku a ktoré umožní cítiť odozvu na virtuálne predmety. V inštruktážnom videu je to napríklad činnosť zbierania jabĺk, kde je ukázané, ako môže človek túto virtuálnu činnosť cítiť v rámci simulácie v skutočnom svete.

Vyriešená je dokonca aj sila potiahnutia, ktorá sa simuluje cez haptickú odozvu a vibrácie, čím získate pocit, že jablko je pripevnené na strom a na jeho odtrhnutie musíte vynaložiť určitú silu. V prípade, že jablko pustíte na zem, modul sa uvoľní z ruky a tým pádom ostane prázdna.

V rámci prezentácie tiež máme možnosť vidieť, ako je gadget dobre načasovaný s virtuálnym svetom. Príkladom je moment, keď používateľ jablko prehodí do druhej ruky, čím sa mu modul objaví v dlani druhej ruky.

Pozrite si

Omni One je koneče poriadny doplnok pre hráčov vo virtuálnej realite

Takýto špeciálny gadget sa dá samozrejme využiť aj pri iných činnostiach než zbieranie jabĺk. V podstate dokáže simulovať akúkoľvek činnosť spojenú s držaním niečoho v ruke.

Takto môže už o pár rokov vyzerať virtuálna realita. Okrem hier sa nájdete široké využitie aj v rôznych pracovných a priemyselných odvetviach, kde by mohla podobná dotyková odozva poslúžiť v rámci rôznych školení, nehovoriac o vzdelávaní v školách.

Zdroj