Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.
  • #Eco
  • 8 min.
  • 9.8.2016

Haibike XDURO Urban 28 2015 - rýchlik určený do mesta

Haibike XDURO Urban 28 2015 - rýchlik určený do mesta
Michal Biznár
Haibike XDURO Urban 28 2015 - rýchlik určený do mesta
92 %
Neprekonateľný pocit z rýchlosti, výkonná batéria a prehľadný informačný systém Nyon. To sú hlavné devízy úžasného mestského elektro-bicykla Haibike XDURO Urban 28 2015, ktorý je ako stvorený pre cestu mestom.

Výhody

  • Vynikajúci pocit rýchlosti
  • Informačný Nyon displej
  • Presné meranie

Nevýhody

  • Vysoká tvrdosť
  • Nyon len ako doplnková výbava
  • Vyššia cena

Peter Sagan sa stal cyklistickou legendou Slovenska. Na svojom cestnom bicykli nič nedaruje svojim súperom a darí sa mu prinášať jeden úspech za druhým.

Pocit rýchlosti aký dosahuje Sagan na svojom cestnom bicykli by chcel zažiť určite každý. Nie každý však dokáže tak rýchlo šliapať na bežnom cestnom bicykli. S elektro-bicyklom Haibike XDURO Urban 28 2015 (3 199,00 €) sa vám však tento sen môže veľmi jednoducho splniť.

Vyskúšali sme jeden z mála mestských bicyklov na trhu a hneď takto na úvod – bolo to úžasné. Pocit z rýchlosti je neopakovateľný a hlavne návykový. Nedá sa to porovnať s ničím, čo sme do teraz mali možnosť z elektro-bicyklov vyskúšať.

Pozrite si

Haibike SDURO FullNine SL 2016 – dokonalý e-bike

Bicykel je ideálnym riešením do mesta, preto aj dostal prídavok Urban. Tým sa myslí, že je nutné s ním jazdiť na spevnených cestných komunikáciách, čo ako všetci vieme, tie slovenské ešte majú čo doháňať.

Elektro-bicykel si vypýta svoju daň práve kvôli zničeným slovenským vozovkám a dá vám to tvrdo pocítiť na vašom tele.

Každú menšiu nerovnosť, každý výmol a nedajbože jama, či kameň budete cítiť niekoľkonásobne viac. To je však kameň úrazu všetkých bicyklov s tenkými kolesami.

Pozrite si

Haibike XDURO FatSix 2015 – traktorový bicykel na vybláznenie

Absencia tlmičov a bratislavský tankodrom je výzva, s ktorou sa budete musieť popasovať. Zároveň treba, samozrejme, dávať pozor na niekedy trochu bezohľadných vodičov, ktorí nebudú čakať takú rýchlosť pri bicykli.

Bicykel som vyskúšal aj v susednom Rakúsku, kde bola situácia o poznanie lepšia. Kvalitnejšie cesty bez jedinej prekážky a málo áut, ktoré navyše cyklistov rešpektujú. Stačí prejsť kúsok za hranice a pre cyklistov je to úplne iný svet.

Dizajnovo je bicykel najkrajším kúskom, aký som mal možnosť vyskúšať. Samozrejme, že aj horské kúsky majú svoj štýl a nevyzerajú zle, no osobne je to ako presadnúť z Jeepu do športového Mercedesu.

Grafitovo-čierna farba a športová geometria rámu dodávajú elektro-bicyklu punc elegantnosti a luxusu. Nechýba predné silné svetlo a zadné štýlové červené svetlo, ktoré pripomína rozliatu tekutinu.

Keďže Urban bicykel váži okolo 18 kg, čo je asi o 3-4 kg menej, než horské elektro-bicykle, manipulácia je jednoduchšia a ťažisko stabilnejšie.

Bicykel Haibike XDURO Urban 28 2015 sa tiež môže pochváliť 28“ tenkými kolesami, hliníkovým športovým rámom, 250-wattovým Bosch Performance ePohonom a najsilnejšou Bosch batériou s kapacitou 500 watthodín.

Brzdy aj prehadzovačka sú od profesionálov Shimano s tým, že 10-stupňová prehadzovačka je už klasická profi-trieda Deore XT.

Naozajstnou chuťovkou elektro-bicykla bol však nový aktualizovaný prídavný počítač od firmy Bosch s názvom Nyon. Ten je síce súčasťou doplnkovej výbavy, za ktorú si priplatíte niekoľko stoviek eur, ale kúpa rozhodne stojí za to.

Pozrite si

Garmin Varia – ako prežiť na bicykli aj v meste

Do mobilu si jednoducho z podporovaného storu stiahnete aplikáciu Bosch eBike Connect, prepojíte cez Bluetooth a pravá zábava sa môže začať. Podporovaná je aj verzia pre počítače cez internetové rozhranie.

 

Okrem základných údajov o prejdených kilometroch, rýchlosti, priemernej rýchlosti, výškových rozdieloch a dojazde, disponuje bicykel šikovnou navigáciou, ktorá vám navyše ukáže rozsah dojazdu na mape.

Počítač si okrem napojenia na Wi-Fi kvôli synchronizácii údajov, môžete spárovať s hrudným pásom a tak vám bude merať tep, spálené kalórie a aktivitu.

Navigácia podporuje aj ukladanie vlastných trás. Osobne som napríklad uvítal možnosť si ráno v pokoji naplánovať cestu, ktorú som si uložil na počítači.

 

Následne som zapol Nyon na bicykli, kde ma už čakala prednastavená cesta na zvolenú lokalitu.

V počítačovom rozhraní potešia tiež údaje o tom, koľko ste ušetrili eur oproti jazde autom, koľko stromčekov ste zachránili, keďže ste jazdili na elektro-pohon a koľko CO2 ste nevypustili.

Na počítači si tiež viete pozrieť, na ktorom mieste na mape ste išli akou rýchlosťou. Podľa rýchlosti sa vám vytvorí prehľadný graf a môžete si porovnať, či ste sa zlepšili, alebo nie.

V aplikácii v smartfóne si môžete jednoducho nastaviť rozhranie displejov, ktoré vám má Nyon zobrazovať. Ak uprednostňujete jednoduchosť, zvolíte si napríklad iba zobrazovanie základného údaju – rýchlosť, tep, spotreba atď.

Ak chcete viacero údajov, v aplikácii si môžete nastaviť režim, ktorý vám bude ukazovať až deväť informácií súčasne. Samozrejme si môžete nastaviť do každého priečinka údaj podľa svojej preferencie.

Zdá sa, že to, čo sme vyčítali skromnému informačnému panelu pri už testovaných dvoch elektrobicykloch, bolo vypočuté a tak prichádza Bosch s profesionálnym informačným panelom, ktorý vám ukáže všetko potrebné.

Stále ide o elektro-bicykel, ktorý skôr šetrí vašu energiu, ale na druhej strane si vždy môžete pomáhanie ePohonu vypnúť, alebo znížiť na minimum, čím sa naozaj zapotíte.

Na bicykli by som osobne privítal možnosť väčšieho dojazdu. Viem, že to nie je auto, no takých 10 km naviac by sa hodilo.

Pozrite si

ebajk connect – okolo Bratislavy je už 7 nabíjacích staníc pre elektrobicykle

Keď vám Haibike Urban ukáže na Nyon displeji, že máte dojazd 1 kilometer, tak naozaj ten dojazd taký máte. Na jednej strane je to fajn, kvôli presnosti, no po prvýkrát som mal možnosť zistiť, aké to je, keď sa vám bicykel úplne vybije a vás čaká ešte 15 kilometrov domov.

Bez ePohonu šliapať do kopca na 18 kg bicykli nie je žiadna sranda, no vďaka aspoň za jednoduchý prevod, čím sa to trochu uľahčilo.

Do budúcna by však potešilo aspoň minimálne pomáhanie, ktoré by mohlo vydržať aspoň tých 5-10 kilometrov naviac.

Dojazd bicykla Haibike XDURO Urban 28 2015 pri plnom nabití na najnižšom móde Eco je 190 kilometrov. Pri najvyššom móde Turbo, kedy naozaj idete veľmi rýchlo, je dojazd 65 kilometrov. Batéria Bosch sa nabíja okolo 4-5 hodín.

Na záver je dobré sa opýtať, pre koho je vlastne takýto svižný bicykel určený? Haibike XDURO Urban je perfektnou možnosťou „zelenej“ dopravy, ktorá vás ráno pohodlne, bez únavy a hlavne celkom rýchlo dostane do roboty či školy.

Ak práve nechodíte po obchvate, alebo diaľnicou, bicykel vám zaručí rýchly presun z bodu A do bodu B, navyše sa nemusíte starať o ranné, či poobedné zápchy.

Zároveň viete cestu absolvovať častokrát rýchlejšie, než auto. Z jedného konca mesta na druhý sa viete v pohode dostať za asi 20-30 minút.

Množstvo ľudí, ktorí chceli chodiť do práce na bicykli malo problém s absenciou sprchy na pracovisku. Mestský elektro-bike Haibike XDURO Urban 28 2015 vám však tento problém vyrieši, keďže pri najvyššom móde Turbo sa ani nezadýchate.

Poobede pri ceste z práce si naopak môžete ePohon úplne vypnúť, alebo nastaviť režim Eco, čím aj niečo urobíte pre svoje telo.

Ak si navyše dáte pozor na nespevnené komunikácie a nervóznejších vodičov, budete mať každý deň spojený aj s príjemným výletom. Spolu s počítačom Nyon sa tak váš elektro-bicykel stane takmer plnohodnotnou náhradou za automobil.

Za to všetko si od nás vyslúžil aj ocenenie TIP REDAKCIE.

Zdroj