Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Haibike XDURO AllMtn 8.0 - s týmto bicyklom prejdete kopec s úsmevom na tvári

Haibike XDURO AllMtn 8.0 - s týmto bicyklom prejdete kopec s úsmevom na tvári
Michal Biznár
Haibike XDURO AllMtn 8.0 - s týmto bicyklom prejdete kopec s úsmevom na tvári
95 %
Perfektný bicykel z Nemecka, ktorý vás dostane svojimi jazdnými vlastnosťami, výkonom, ale aj dizajnom a slušným dojazdom. Právom ho môžeme označiť ako najlepší bicykel, aký sme v redakcii testovali.

Výhody

  • Výkonný motor
  • 120 nM krútiaci moment
  • Prémiový dizajn

Nevýhody

  • Vysoká hmotnosť
  • Iba 1x11 prehadzovačka

Elektrické bicykle pre TECHBOX.sk testujem už nejaký ten piatok a úprimne povedané len tak ma niečo neprekvapí. To sa však nedá povedať o novinke Haibike XDURO AllMtn 8.0 2020, ktorý ma svojím výkonom šokoval.

Po dizajnovej stránke ide o špičku z dielne Haibike. Všetky bicykle od tejto nemeckej značky ponúkajú slušný dizajn, no pri tomto modeli oceníte drobné detaily, ako je napríklad zväčšený rám, kovovú úpravu prehadzovačky, rukoväte s originálnym dizajnom či prednú časť rámu, kde brzdové káble vchádzajú do vnútra bicykla cez futuristicky nadizajnovaný otvor, ktorý zároveň slúži na chladenie batérie.

Nechýba teleskopická sedlovka na pohodlné nastavenie sedadla, ktorú si viete ovládať priamo cez páčku na riadidlách. Detaily tvoria celok a práve pri týchto drobných detailoch si uvedomíte, že jazdíte na prémiovom elektrickom bicykli.

K bicyklu sa dá v rámci výbavy primontovať aj svetlo Haibike Skybeamer, ktorého ovládanie nájdeme taktiež priamo na riadidlách a zároveň sa jeho zapnutie/vypnutie odporúča priamo na obrazovke displeja podľa aktuálnych svetelných podmienok. Súčasťou nami testovaného modelu svetlo nebolo, preto sme nemohli túto funkciu vyskúšať plnohodnotne. Z toho čo vieme však zabudované svetlo ponúka funkciu diaľkového a stretávacieho osvetlenia.

Pozrite si

Haibike Sduro FullSeven LT 7.0 – nemecká kvalita za nemeckú cenu

O prémiovosti vás presvedčia aj použité materiály. Pri ráme je to napríklad populárny karbón, ktorý bicyklu dodáva pevnosť, no pokiaľ očakávate nejaké odľahčenie celkovej hmotnosti, musím vás sklamať. Manipulácia s týmto bicyklom je veľmi náročná, keďže jeho hmotnosť dosahuje až 27,5 kilogramov a to aj vďaka ťažkej hmotnosti motora a batérie. Na zadný stojan auta ho ešte pripevníte, no na ten strešný ide skôr o výzvu pre dvoch silných jedincov.

Riadidlá bicykla zdobí displej Flyon, ktorý ponúka bohaté funkcie a intuitívne ovládanie cez koliesko. Práve takáto funkcionalita mi chýbala na ostatných elektrických bicykloch, ktoré väčšinou ponúkajú iba klasické zobrazovanie režimov, aktuálnej rýchlosti a dojazdu. Vedľa spomínaného kolieska navyše nájdeme tenký LED prúžok, ktorý podľa farby informuje o aktuálne zvolenom režime.

Každý režim asistencie má svoju jedinečnú farbu – fialová je pre režim Eco, modrá pre režim Low, zelená pre režim Mid, žltá pre režim High a červená pre najvýkonnejší režim Xtreme.

Pozrite si

Haibike SDURO Trekking 7.0 2019 – trekkingový majster na každú príležitosť

Systém Flyon tiež ponúka možnosť vytvorenia vlastného profilu a niekoľko informačných displejov, kde si môžete prehliadať kadenciu, celkovú prejdenú vzdialenosť či najazdené kilometre podľa konkrétnych dní. Zároveň vám systém umožní si vytvoriť osobný profil cyklistu.

Nevýhodou takéhoto displeju môže byť, že vás bude za jazdy zbytočne rozptyľovať a budete sa naň sústrediť viac ako na samotnú jazdu. Na druhej strane súčasťou tohto systému je aj funkcia proti ukradnutiu či funkcia zavolania pomoci v prípade pádu. Na tieto vymoženosti slúži integrovaný systém eConnect, ktorý si viete stiahnuť aj do smartfónu ako aplikáciu.

eConnect aplikáciu si viete spárovať s bicyklom a sledovať cez ňu lokalitu bicykla či nahrávanie trate. Taktiež si môžu ostatní, ktorým bude umožnené pozrieť, či cyklista náhodou z bicykla nespadol alebo nedošlo ku krádeži.

Zaujímavosťou tohto modelu sú tiež kombinované kolesá. V prednej časti nájdeme 29″ a v zadnej 27,5″. Takáto kombinácia má zabezpečiť lepšiu stabilitu a jazdné vlastnosti v teréne.

Hlavným lákadlom tohto bicyklu je však výkon. S novým Haibike XDURO AllMtn 8.0 nebudete mať problém s akýmkoľvek kopcom. Stačí si nastaviť najľahší prevod a najsilnejší režim asistencie, ktorý dostal príznačný názov „Xtreme“ a aj ten najprudší kopec vyšliapete bez najmenšieho zadýchania sa.

Pozrite si

Haibike SDURO HardNine 6.0 2017 – lesné cesty, traste sa!

Tento Haibike ponúka adrenalínový zážitok ako pri crossovej motorke, no pritom čisto na elektrický pohon s nutnosťou zapojenia vašej energie. Maximálna rýchlosť, v rámci ktorej funguje asistencia je štandardných 25 kilometrov za hodinu, no pokiaľ máte silné nohy, potom viete ísť priemerne pokojne aj 27-30 kilometrov za hodinu, čím dostáva jazda na bicykli úplne iný rozmer. Môžete si tak napríklad dať každodennú výzvu, v ktorej sa rozhodnete, že rýchlosť neklesne pod 25 kilometrov za hodinu. Tým pádom urobíte niečo aj pre svoje telo a zároveň sa presuniete do cieľu určenia oveľa rýchlejšie než na bežnom bicykli. Vďaka obojstrannému odpruženiu bicykla nemá Haibike XDURO AllMtn Flyon 8.0 problém ani s ťažkým terénom.

Sám som otestoval moju obľúbenú trasu – okruh cez lamačský Kačín, ktorá mi bežne z domu trvá približne 50 minút pri rýchlom tempe. Na tomto bicykli som ju dal pod 40 minút. Druhú testovanú trasu z Lamača do Ivanky pri Dunaji cez hory a časť Krasňany sa mi podarilo urobiť za 79 minút. Táto trasa má dĺžku 30 kilometrov a po dokončení trasy mi zostal dojazd v režime „Xtreme“ 49 kilometrov a v režime „Eco“ slušných 102 kilometrov. Samozrejme treba rátať, že pri vyššom výkone a režime asistencie sa zvyšuje aj spotreba batérie a znižuje celkový dojazd. O ten sa stará 630 Wh batéria Flyon a o spomínaný výkon sa stará motor TQ HP120, ktorý ponúka neuveriteľný krútiaci moment 120 Nm.

Batéria je na rozdiel od predchádzajúcich modelov skrytá v ráme bicykla, no dá sa vytiahnuť, prípadne bicykel sa dá nabíjať aj priamo cez rám podobne ako pri iných elektrických bicykloch. Problematické môže byť vytiahnutie batérie, ktoré je možné len zo spodnej strany bicykla. Samotné vyberanie tak prebieha značne nemotorne a musíte bicykel obrátiť hore nohami.

Pozrite si

Haibike XDURO FatSix 2015 – traktorový bicykel na vybláznenie

Čo sa týka nedostatkov tohto bicykla, medzi tie môžeme zaradiť napríklad už spomínanú hmotnosť a tiež iba 1×11 rýchlostí, čo je pre profesionálnych cyklistov trochu málo.

Na druhej strane dojazd, jazdné vlastnosti a výkon tohto bicykla vás presvedčia, že tieto drobné nedostatky sa mu dajú odpustiť.

Týždeň s týmto elektrobicyklom bol pre mňa neskutočným zážitkom. Haibike XDURO AllMtn 8.0 dokazuje, že sa elektrická mobilita posunula na novú úroveň. Krútiaci moment 120 nM, extrémne zrýchlenie už od prvého zašliapnutia a prémiový dizajn, s ktorým sa v nemeckom Haibiku skutočne vyhrali. Tento bicykel je ideálnou zábavkou pre tých, čo to s elektrickými bicyklami myslia skutočne vážne.