Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Hacktivisti získali pas bieloruského prezidenta, zverejnili ho na burze ako NFT

Hacktivisti získali pas bieloruského prezidenta, zverejnili ho na burze ako NFT
Zdroj | Wikimedia
Stanislav Vinc
Hacktivisti získali pas bieloruského prezidenta, zverejnili ho na burze ako NFT
Zdroj | Wikimedia
Zdroj | Wikimedia

Bieloruská hakctivistická skupina Cyber Partisans (kybernetickí partizáni) sa na sociálnej sieti Twitter pochválila krádežou pasu bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka. Digitálnu podobu jeho pasu pretvorili do NFT, ktoré zverejnili na platforme OpenSea. Na prípad upozornil aj slovenský Národný bezpečnostný úrad.

„Diktátor má dnes narodeniny – pomôžte nám mu ich pokaziť! Získajte naše umelecké dielo ešte dnes. Špeciálna ponuka – nový bieloruský pas pre Lukašenka, kde je za mrežami,“ uviedli hacktivisti. Okrem tohto sparodovaného pasu vo forme NFT zverejnili aj jeho oficiálny pas, resp. jeho sken.

Obsah pokračuje pod reklamou

Spolu s pasom Lukašenka sa na platformu OpenSea dostali aj dokumenty ostatných kľúčových osôb v Bielorusku, vrátane bývalej šéfky ústrednej volebnej komisie Lidie Yermoshiny, tlačovej tajomníčky prezidenta Natalie Eismant a zástupcu šéfa bieloruskej KGB, Ivana Tertela. Platforma OpenSea však tieto súbory ani nie 24 hodín po ich pridaní zmazala.

Skupina Cyber Partisans sa minulý rok preslávila preniknutím do databázy „АИС Паспорт“, ktorá obsahuje osobné údaje každého občana Bieloruska, vrátane ich pasov, adries trvalého bydliska či pracoviska. Hacktivisti tiež získali prístup k celej policajnej databáze, vrátane prenosov z bezpečnostných kamier a záznamom z volaní na tiesňové linky za posledných desať rokov.

Hacktivisti aktuálne hľadajú alternatívne cesty, ako Lukašenkov pas zverejniť online vo forme NFT. Je však nepravdepodobné, že by im zverejnenie takéhoto citlivého obsahu dovolila zverejniť ktorákoľvek seriózna platforma.

Zdroj