Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Hackeri údajne vypli Rusku špionážne satelity, Roscosmos to odmieta

Hackeri údajne vypli Rusku špionážne satelity, Roscosmos to odmieta
Zdroj | Roscosmos
Stanislav Vinc
Hackeri údajne vypli Rusku špionážne satelity, Roscosmos to odmieta
Zdroj | Roscosmos
Zdroj | Roscosmos

Boje na Ukrajine neutíchajú a to ani v digitálnom priestore, kde sa do boja proti Rusku vo veľkom zapájajú hackeri z celého sveta. Hackerská skupina NB65 tvrdí, že prenikla do ovládacieho centra ruskej vesmírnej agentúry. Nejde pritom o jej jediný cieľ.

Anonymous nie je jediná hackerská skupina, ktorá vyhlásila Rusku kybernetickú vojnu. Na rozdiel od DDOS útokov, ktorými Anonymous zhadzuje ruské štátne, vojenské a spravodajské webové stránky a servery, využíva prominentná skupina NB65 reálne bezpečnostné zraniteľnosti na preniknutie do systémov obete. Tou poslednou sa mala stať ruská vesmírna agentúra Roskosmos.

Skupina zverejnila na sociálnej sieti Twitter príspevok s krátkym popisom „Neprestaneme, kým neprestanete“ a snímkou obrazovky, na ktorej hackeri nechávajú technikom vesmírnej agentúry jednoznačný odkaz.

Ruská vesmírna agentúra rozhodne miluje satelitné snímky. A čo je lepšie, určite miluje aj svoj systém monitorovania vozidiel. WS02 bol odstránený, poverenia boli otočené a server je vypnutý. Network Battalion vám nedá IP, to by bolo príliš jednoduché, však? Prajeme vám príjemný pondelok strávený opravou vašej špionážnej techniky. Sláva Ukrajine.

Neprestaneme, kým neprestanete zhadzovať bomby, zabíjať civilistov a pokúšať sa o inváziu. Choďte ku**a späť do Ruska.

Šlo by o casus belli

Riaditeľ vesmírnej agentúry Roscosmos Dmitry Rogozin toto údajné preniknutie do ich ovládacieho centra rázne odmietol s varovaním, aby to ani nikto neskúšal. Skupina NB65 na to zareagovala zverejnením ďalšej snímky obrazovky, ktorá má dokazovať, že ovládací server pre satelity skutočne neodpovedá.

„Chcem varovať každého, kto by sa o to pokúšal, že ide o zločin, ktorý by mal byť dôkladne potrestaný. Vypnutie satelitov ktorejkoľvek krajiny je vlastne casus belli, dôvod na vojnu. My si tých, ktorí to organizovali, nájdeme. Všetky potrebné materiály pošleme Federálnej bezpečnostnej službe, vyšetrovaciemu výboru a generálnej prokuratúre, aby začala vyšetrovanie“, uviedol pre agentúru Interfax.

Rogozin taktiež pohrozil zrušením štartu rakety naplánovaného na 4. marec, ktorá má na nízku obežnú dráhu Zeme vyniesť 36 satelitov služby OneWeb. Štart je nateraz odložený minimálne dovtedy, kým britská vláda neodpredá svoj podiel v tomto projekte. Rogozin požaduje záruky, že tieto satelity nebudú použité proti Rusku.

Roscosmos nie je jediný

Skupina NB65 sa okrem preniknutia do riadiaceho centra ruskej vesmírnej agentúry pochválila aj ďalšími hackerskými útokmi. Podľa jej ďalšieho príspevku sa jej v uplynulých dňoch podarilo preniknúť aj do databázy ropnej spoločnosti Severnaya Kompaniya OOO, ktorá mala diagramy svojej kritickej infraštruktúry chrániť prednastavenými heslami.

V spolupráci so skupinou Anonymous zverejnila skupina NB65 aj 40-tisíc súborov získaných zo serverov ruského jadrového inštitútu. Balík súborov má dokopy 2,24 GB a komunita fanúšikov týchto skupín má aktuálne pracovať na ich preložení do angličtiny.