Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

GPS systémom v apríli „vyprší čas“

GPS systémom v apríli „vyprší čas“
Zdroj | Wikipedia
Juraj Procházka
GPS systémom v apríli „vyprší čas“
Zdroj | Wikipedia
Zdroj | Wikipedia

Pamätáte si ešte na rok 1999 a šírenie desu odborníkmi, aj „odborníkmi“, ktorí varovali pred kolapsom informačných systémov, bankového sektoru, energetiky a všetkého možného?

Z tej druhej skupiny sa regrutovali „špecialisti“ ochotní za menší obnos preveriť a certifikovať firemnú počítačovú sieť, že je pripravená na fenomén Y2K.

Problém zasiali programátori v 20. storočí, ktorí kvôli šetreniu pamäte počítačov rok zapisovali len pomocou posledných dvoch číslic. Hrozba spočívala v tom, že staršie systémy prejdú na prelome rokov 1999 a 2000 z „99“ na „00“, čo spôsobí problémy. Niektorým počítačom sa to naozaj stalo a niektoré rok 2000 interpretovali ako 19100, ale nakoniec k žiadnym rozsiahlym škodám nedošlo.

Čiastočne kvôli preventívnym opatreniam, ale hlavne preto, že podiel zastaralých systémov už bol v tom čase minimálny. Podobný problém, ale hrozí, a to dokonca už opakovane, aj v navigačných systémoch GPS. A opäť je spojený s odpočítavaním času.

Pozrite si

Čo je GPS, globálny pozičný systém?

Systém GPS pracuje s vlastným dátovým formátom času založeným na základe počítania týždňov a sekúnd v týždni pri vyjadrení polohy satelitov. Má nastavený rozsah 1024 týždňov (0 až 1023), čo je zhruba 19,7 rokov. Potom opäť prejde nulou. Zmenšuje sa tým veľkosť čísel vo výpočtoch GPS, ale zároveň je tam zakotvený aj problém.

Zdroj | WOOW.bike

Prvý týždeň pre GPS odštartoval z 00:00:00 UTC (Coordinated Universal Time) v nedeľu 6. januára 1980. K prvému pretečeniu počítadla došlo v nedeľu 21. augusta 1999 o 23:59:47 UTC. Rovnaká skúška nás čaká na budúci mesiac, keď 6. apríla 2019 GPS počítadlo týždňov opäť preskočí na nulu.

Odborníci upozornili na problém na minulotýždňovej bezpečnostnej konferencii RSA 2019 v San Franciscu. Chyba by mohla údajne spôsobiť narušenie navigačných systémov lietadiel, lodí a systémy riadenia elektrických sietí. Viceprezident spoločnosti Trend Micro Bill Malik povedal, že 6. apríla radšej lietadlom nepoletí.

Reagujú vlády, aj výrobcovia

Bill Malik porovnal blížiaci sa reset počítadla času v GPS k fenoménu Y2K, ale naznačil, že aktuálne dopady môžu byť horšie. Negatívne účinky môžu byť širšie preto, že GPS komunikátory má integrovaný oveľa vyšší počet zariadení ako pred dvoma desaťročiami.

Pozrite si

Čo je to GLONASS? Ruská odpoveď na GPS

Okrem navigačných systémov na starších lodiach a starších lietadlách spomína Bill Malik ako rizikové aj systémy automatickej vykládky a nakládky kontajnerov v prístavoch, ktoré fungujú pomocou dát z GPS.

Na druhej strane mobilné telefóny, ktoré sú dnes najväčšou skupinou produktov s prijímačmi GPS by mali byť v poriadku.

Vlády vydali varovania pre subjekty v štátnom a súkromnom sektore, aby aktualizovali svoje technológie. Napríklad vláda USA zverejnila už v apríli 2018, teda asi rok pred nadchádzajúcim „resetom“ GPS, memorandum s názvom „Upcoming Global Positioning System Week Number Rollover Event“ (Nadchádzajúca udalosť pretočenia počítania týždňov v GPS).

Pozrite si

Intel RealSense T265 zlepší orientáciu robotov v priestoroch bez GPS

Nie všetci odborníci však šíria „strach a hrôzu“ pred aprílovým „pretočením“. Britská spoločnosť FalTech GPS, ktorá vyrába zosilňovače signálu GPS pre interiérové použitie, uviedla, že niektoré prijímače GPS, alebo iné systémy, ktoré využívajú funkciu dátumu a času z GPS, nemusia tento prechod hladko spracovať.

Udalosť vynulovania počítania času v systéme GPS môže istým spôsobom zasiahnuť finančné trhy, energetické spoločnosti, priemyselné riadiace systémy, rovnako, ako pevné, aj mobilné telekomunikačné siete.

Napriek znepokojeniu však FalTech GPS tvrdí, že netreba mať prehnané obavy. Keďže túto udalosť zažijeme už druhýkrát, mnohí výrobcovia GPS zariadení si riziká dávno uvedomujú. Novšie prijímače GPS preto budú fungovať po „pretočení kalendára“ GPS bez akýchkoľvek problémov.

Zdroj