Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

GPS navigácia Dynavix Nano Lite bola unikát aj vďaka hlasu Pavla Lišku

GPS navigácia Dynavix Nano Lite bola unikát aj vďaka hlasu Pavla Lišku
Števo Porubský
GPS navigácia Dynavix Nano Lite bola unikát aj vďaka hlasu Pavla Lišku

Pred zhruba 10 rokmi sme ešte vo veľkom používali GPS navigácie. V tom čase totiž GPS v smartfónoch bolo pomalé a otravné a tak sa na čelných sklách objavovali vo veľkom držiaky a krabičky s displejmi označované ako GPS navigácie. V máji 2010, teda už pred vyše 9 rokmi sa objavila navigácia českého Dynavixu, Nano Lite.

Dynavix navigácie už síce nekúpite, no niekde v bazáre sa možno ešte objavia. Model Nano Lite bol odľahčený model s rozmermi 117 x 77,4 x 11,5 mm a hmotnosťou len 130 gramov.

Displej s uhlopriečkou 4,3 palca ponúkal rozlíšenie chabých 480 x 272 px a iba 65 tisíc farieb. Dnes už takéto čosi vidíme maximálne tak na ovládaniach bezpečnostných systémov. To isté platí aj rezistívnej dotykovej ploche.

Vo vnútri bil 467 MHz procesor s 64 MB RAM a 4 GB interná pamäť.

Rámik okolo displeja bola masívny. Pod displejom bol iba nápis Dynavix.

 

V spodnej časti boli úchyty pre držiak na sklo, príp. na palubnú dosku.

V spodnej časti bolo však aj posuvné tlačidlo ON/OFF pre vypnutie zariadenia.

V hornej časti výrobca umiestnil tlačidlo na zapnutie a vypnutie displeja, ale aj malú LED info diódu.

Na pravej strane bol slot na microSD kartu. Pomocou nej bolo možné updatovať navigáciu, ale rozširovať aj mapové podklady. Prekvapením bol 3,5 mm audio port.

 

Na opačnej strane bol miniUSB port, ktorým sa nabíjala interná batéria.

Batériu bolo ale možné nabíjať aj cez aktívny držiak. Ten sa pripájal k navigácii cez zadné konektory na navigácii. V zadnej časti bol aj pomerne veľký reproduktor na hlasové pokyny. Tie do navigácie nahovoril český herec Pavel Liška.

Práve tým boli navigácie Dynavix unikátne. V čase, kedy sme v smartfónoch ani poriadne nepoznali navigácie a o Waze s hlasmi slávnych osobností sme ani nesnívali, Česi dokázali vytvoriť unikátnu navigáciu s vtipnými hláškami.

Systém bežal na Windows CE Core 5.0 s nadstavbou priamo od Dynavixu s označením Dynavix 9. Ten mal funkcie ako Chytrá trasa, navigovanie do jazdných pruhov, zobrazenie 3D budov, asistent rýchlosti, kniha jázd, prehrávač audio a video súborov a prehliadač obrázkov.