Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Gotham Knights - Batman je mŕtvy, zachráni mesto Batgirl či Robin?

Gotham Knights - Batman je mŕtvy, zachráni mesto Batgirl či Robin?
Zdroj | Steam
Michal Korec
Gotham Knights - Batman je mŕtvy, zachráni mesto Batgirl či Robin?
Zdroj | Steam
Zdroj | Steam

Vitajte v Gothame, kde Batman už padol! Jeho posledný veľký súboj s nemesis Ra’s al Ghulom dopadol nečakane – netopierí bojovník sa obetoval v prospech mesta, lebo má v zálohe pomocníkov, ktorí by po ňom mohli prevziať štafetu. Nápad to rozhodne nie je márny, i keď niektorí budú azda šokovaní, že jeden z najväčších hrdinov DC univerza je takto obetovaný v prvých minútach hry.

Gotham Knights vás nepustia do menu hry či k výberu skôr ako si pozriete dlhé dramatické intro, no je to dobrý krok, aby ste sa naladili na odlišnosť tohto titulu i tragédiu dopadajúcu na mesto. Lebo strata Batmana vyvoláva prirodzenú otázku – čo sa bude v Gothame diať, keď samozvaný ochranca zákona tu bude chýbať? Nuž, živly ožívajú, gangy rabujú čo sa dá a VIP zločinci snojú veľké plány…

Ako ďalej bez Batmana?

Obsah pokračuje pod reklamou

Dej tejto hry je pevný najmä v prvých hodinách. Autori tu sekajú dlhé animácie i dialógy, postupne sa chcete zoznámiť s postavami i zločincami. Na jednej strane je štvorica nových hrdinov: Batgirl, Robin, Red Hood a Nightwing. Ostáva im akurát videonahrávka mŕtveho Batmana a pár tipov. Pomáhať im bude starý známy Alfred (žije a postará sa aj o vás) a Lucius Fox so svojimi vynálezmi (akurát aj jemu musíte občas čosi doniesť). Na druhej strane štartuje príbeh, kde sa neaktivujú iba malí zlodejíčkovia, ale aj väčšie organizácie a celý systém pod povrchom Gothamu: starý rád Court of Owls sa hlási o slovo bizarným spôsobom a strata Batmana mu teraz padne celkom vhod.

Zdroj | Steam

Na úplnom začiatku sa však pustíte do menšieho vyšetrovania. Idete na výsluch k istému profesorovi, ten medzičasom zomrel, a tak sa snažíte zistiť, čo sa stalo v jeho laboratóriu. Splašíte tajný disk, cestou odtiaľ sa stretnete s gangmi, dáte im príučku a začnete obnovovať svoju základňu. Gotham Knights vás spočiatku nechcú pustiť z pazúrov diania a fascinujúco vás držia, vysvetľujú a otvárajú svet. Toto tempo im neostane stále – keď sa hra otvorí, vyberiete si hrdinov alebo skúsite co-op hranie. Vtedy už nie je taká pevná, no narážate na príbeh, dej, vysvetľovanie a mihnú sa tu aj starí známi ako Penguin, Mr. Freeze či Harley Quinn. Tajomný rád je totiž jedna vec, no strety s bossmi si pýta hra ako soľ, lebo súboje s bežnými nepriateľmi sa rýchlo zunujú.

Štyri postavy, štyri herné štýly

Príbeh si môžete dávkovať podľa seba – buď sa naň vrhnete okamžite alebo budete plniť aj sekvencie postáv, kedy sa niečo dozviete o ich minulosti alebo traume. Navyše hra je ukecaná aj počas nasadenia hrdinov v misiách – keď je napríklad Batgirl v teréne, Nightwing jej neustále dáva rozumy, občas sa zapoja aj Robin a Red Hood. Tak som niekedy najprv vyčerpal všetky dialógy, potom dokončil akciu.

Zdroj | Steam

Pocit z tímovosti hra si hra prenáša aj do hrateľnosti. Nikto nie je úplný univerzál a striedanie postáv je očakávané. Už pri prvom záťahu si môžete vybrať, neskôr sa medzi nimi prepínate a osvojíte si rôzne štýly. Osobne ma najprv upútala Batgirl – je to dobrá rozvážna postava, aj jej herná ponuka mi okamžite pasovala. Mrštné žieňa dokáže totiž využívať aj hacking, loguje sa do systémov a má aj dobrý cit pre vyšetrovanie. Nightwing bola voľba č.2, lebo má najbližšie ku všeobecnej postave, za to Red Hood má najmä ohromnú silu – je to hromotĺk, od ktorého nemožno čakať inteligenciu a rýchlosť, no v súboji málokedy prehrá. Presným opakom je potom Robin, ktorý je najslabší, ale má skvelý zmysel pre detail a stealth taktiku.

Ponuka je rozmanitá a hru môžete prechádzať štvorakým spôsobom. Vývoj postáv prebieha paralelne – niektoré vlastnosti získate pre všetkých, časť je však venovaná každej postave. Zvyšovanie levelov je nemenej dôležité, lebo svet i misie sú rozdelené od začiatku podľa čísel a v akcii to je výrazne cítiť – ak ste postava na 10. leveli a proti vám budú dvojky-trojky, zbavíte sa ich rýchlo. No beda, ak budú čísla opačné a nebudete stíhať. Do takých mestských štvrtí vo svete či k nepriateľom sa neoplatí ísť. Avšak pri prevahe sa ukáže vaša sila a ako superhrdina sa zbavíte malých gangov čoraz hladšie…

Zdroj | Steam

Svižná akcia a lov predmetov

Pokiaľ ide o akciu, hra stavila na osvedčený systém z Batman Arkham série, akurát bez Batmana. Pod palcom máte iné postavy, ale súboje a ich elementy sú povedomé: pohyb po bojisku, snaha vyhýbať sa aj nájsť šancu na protiútok. Striedanie silnejších a slabších úderov a do toho zbieranie tzv. momentum ukazovateľa na lepšie zásahy. Po boji či misii si určite radi mrknete výbavu, či sa vám dokážu zvýšiť štatistiky a vydávate sa na ďalší lov. V tom smere je hra ako MMO – nekonečný kolobeh lepšej výbavy, vyšších bodíkov a to všetko v otvorenom svete sú atribúty, ktoré sa nezaprú.

Už po necelej hodine zistíte, že mesto je pomerne rozsiahle, rozdelené na viacero oblastí typu Severný Gotham a aj tie sa ešte drobia na menšie štvrte. Objavíte ho postupne, pomerne skoro sa môžete vydať na pátranie na vlastnú päsť – akurát v príbehu občas narazíte na hranice, že sa vychýlite od vytýčenej oblasti a hra vás do 10 sekúnd potrebuje späť. Pohyb riešite viacerými spôsobmi – už Batgirl (i ďalší) používajú hák na vystreľovanie na najbližšie rímsy, takže sa priťahujú na mrakodrapy či výčnelky a odtiaľ zase ďalej (akoby skákal medzi budovami). Ďalším efektným spôsobom je Batcycle, štýlový futuristický motocykel, kedy si užijete svištiace mesto, jednotlivé časti a ulice. Napokon je tu systém fast travel, ktorým sa teleportujete na navštívené fleky – čím viac máte mesto zmapované, tým viac už budete skákať, nie jazdiť.

Zdroj | Steam

Mesto je živé, rozmanité, má svoju gotickú atmosféru a ponúka rôzne aktivity. Každú noc sa vydáte na hliadku a počas nej sa odohrajú rôzne momenty. Táto štruktúra je efektívna, každú noc sa obnovia zločiny, vyčíňanie gangov, ale rámcové zadania ako príbehové misie či výzvy idú nad rámec nocí. Tak sa môžete každú noc pustiť do čistenia mesta, odhaľovať zlodejov či grindovať a získavať skúsenosti. Je zrejmé, že po čase sa opakované bitky otupia, preto si môžete dávkovať, koľko času v noci trávite plnením príbehu a výziev – a koľko len tak naslepo. Hra vás motivuje plniť minimálne úlohy napojené na vývoj postáv a ich samostatné talentové stromy, takže pár desiatok určite absolvujete, ak chcete mať odblokované všetko.

S prvkami detektívky i stealth hier

Obsah pokračuje pod reklamou

Okrem pohybu a súbojov ponúknu Gotham Knights aj iné možnosti v súlade s rozličnými postavami. Vyšetrovania sú vítaným spestrením, lebo sa snažíte hľadať stopy, spojitosti na mieste činu či hľadáte riešenia drobných rébusov typu odblokovanie tajných dverí či kódov. A stealth náplň je dobrá, ak sa chcete vyhnúť súbojom a získať extra skúsenosti za tichý postup. Minimálne Batgirl a Robin sú naň výborne pripravení.

Zdroj | Steam

Rozsah hry skáče medzi 15 až 40 hodinami podľa toho, koľko toho chcete objaviť a splniť. Gotham je výborne spracovaný a na nových konzolách ukazuje slušné možnosti, i keď lepšie pôsobia exteriéry, kde sú aj rôzne efekty počasia (dážď, búrka, sneh) ako interiéry, ktoré sa po čase zunujú. Ani modely postáv vám nevyrazia dych. Technická stránka je solídna, ale mnohí asi čakali od čisto novej generácie predsa len viac a v prvých hodinách vás určite grafika neovalí. Lepšie pôsobí audio, či ide o výrazne hlasný mix zvuku, solídny dabing či atmosférickú hudbu.

Gotham Knights to majú ťažké – očakávania po Batman Arkham sérii sú nesmierne vysoké a autori sa rozhodli ísť trošku iným smerom, keď Batmana odstavili a nechali behať po Gothamove jeho žiakov. Ale nápad to rozhodne nie je márny, scenár je minimálne v prvej polovici napínavý, dá sa hrať sólo aj v co-op režime v dvojici a čas v hre fajn ubieha. Akčná hra roka to asi nebude, ale pre fanúšikov DC či komiksu to nie je márny pokus.

Gotham Knights vyšiel 21. októbra 2022 na PS5, Xbox Series a PC.

75 %
Gotham Knights prináša dobré nápady, štyroch hrdinov bojujúcich so zločinom vo veľkom meste, i keď opakované vedľajšie misie či vysoké očakávania trošku znižujú výsledné skóre.

Výhody

  • dobrý nápad s iným pohľadom na dianie v Gotham
  • príbeh má dobrý rozbeh a postavy
  • štyria hrateľní hrdinovia, štyri odlišné štýly
  • dobrý mix akcie, stealth i detektívky
  • rozsiahle mesto je radosť objavovať
  • dabing a hudba výborne dokresľujú atmosféru

Nevýhody

  • príbeh sa v druhej polovice oslabí
  • mesto sa po čase zunuje, najmä vedľajšie misie