Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.
  • #Eco
  • 3 min.
  • 16.3.2017

Google Sunroof: 79% domov v USA dokáže fungovať z energie slnka

Google Sunroof: 79% domov v USA dokáže fungovať z energie slnka
Zdroj | Google
Juraj Procházka
Google Sunroof: 79% domov v USA dokáže fungovať z energie slnka
Zdroj | Google
Zdroj | Google

Google spustil svoj Project Sunroof už v lete 2015 a postupne rozšíril jeho využiteľnosť prakticky na celé USA. Ide o „solárnu kalkulačku“, ktorá na základe polohy konkrétneho domu dokáže vyrátať efektívnosť fotovoltaických panelov na streche domu, odhadnúť úsporu nákladov, aj sprostredkovať lokálneho dodávateľa.

Pozrite si

Tesla ukázala solárne strechy – iné a lepšie

Google vypočítava množstvo slnečného svetla na streche pomocou algoritmov založených na 3D modelovaní strechy a okolitých prekážok (napr. stromov), ktoré vrhajú tieň, klimatických modelov a postavení slnka na oblohe počas roka. Informácie sú potom využité na kalkulácie výroby energie s použitím „štandardných modelov solárnych inštalácií“.

Výsledky sú zaujímavé. V priemere 79 percent všetkých amerických striech má potenciál realizovať fotovoltaické panely z hľadiska dostatočnej voľnej plochy vystavenej slnku.

Pozrite si

Kvantové bodky – zmenia okná na solárne panely?

Niektoré regióny sú na tom ešte lepšie – vyše 90 percent domov na Havaji, v Arizone, Nevade a v Novom Mexiku má podmienky na technickú realizáciu panelov, iné zas horšie ako priemer. Aj severné štáty USA ako Pensylvánia, Maine a Minnesota však dokážu využiť fotovoltaiku takmer na dvoch tretinách domov.

Zdroj | Google

Podľa Google Projekt Sunroof solárne panely s výkonom 5,25 kW inštalované na ploche zhruba 34 m2 dokážu pokryť až 97% spotreby elektriny priemernej domácnosti. V USA po zarátaní federálnych a miestnych dotácií dokáže takáto inštalácia počas 20 ročnej prevádzky systému priniesť čistý zisk asi 7 000 USD. Vstupné náklady na inštaláciu pritom dosahujú 22 590 USD.

Zdroj | Tesla

Prínos zelenej energie je však aj v mnohých iných rovinách, nie je len o šetrení nákladov. Znižovanie emisií oxidu uhličitého a ďalších exhalátov, ktoré je spojené s prevádzkovaním tepelných elektrární, je kľúčové práve vo veľkých mestských aglomeráciách. Smogové kolapsy sa tu pri nepriaznivých rozptylových podmienkach vyskytujú čoraz častejšie.

Pozrite si

Tesla a Panasonic rozširujú spoluprácu aj na solárne panely

Dobrou správou je, že cena panelov, batérií a ostatných komponentov kontinuálne klesá, zatiaľ čo ich účinnosť rastie. Pri klasickej inštalácii sa tak znižuje potrebná plocha solárnych panelov.

Nová koncepcia, s ktorou prišla Tesla, nahrádza fotovoltaickými škridlami a šindľom klasickú strešnú krytinu. Pri stavbe, alebo rekonštrukcii strechy tak môže byť fotovoltaika ešte výhodnejšia ako doteraz.

Zdroj