Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Google sa bráni proti novému austrálskemu zákonu, údajne však nepravdami

Google sa bráni proti novému austrálskemu zákonu, údajne však nepravdami
Zdroj | Kai Wenzel
Stanislav Vinc
Google sa bráni proti novému austrálskemu zákonu, údajne však nepravdami
Zdroj | Kai Wenzel
Zdroj | Kai Wenzel

Google v otvorenom liste varuje používateľov svojich služieb, že pripravovaný austrálsky zákon zahrňujúci poplatky za zdieľanie mediálneho obsahu ohrozuje platformu YouTube a jej komunitu. Austrálska komisia pre hospodársku súťaž a ochranu spotrebiteľa tvrdí, že Google listom zavádza verejnosť.

Pripravovaný zákon, podľa ktorého budú musieť technologické spoločnosti v Austrálii platiť médiám poplatky za zdieľanie článkov na ich sociálnych sieťach a službách, sa pomaly dostáva do posledných fáz legislatívnej prípravy. Google tak na poslednú chvíľu zaťahuje do debaty o jeho podobe aj širokú verejnosť.

Spoločnosť v otvorenom liste tvrdí, že nový austrálsky zákon o vyjednávaní spravodajských médií môže mať nevídaný negatívny dopad na ekosystém tvorcov v Austrálii. Zákon má podľa Google uprednostňovať tradičný spravodajský priemysel pred menšími tvorcami.

Pozrite si

Londýnske autobusy by mohli napájať elektrinou viac ako 150-tisíc domácností

Aj keď zákon zatiaľ nemá finálnu resp. platnú podobu, YouTube podľa otvoreného listu bude musieť poskytovať veľkým vydavateľstvám utajené informácie o fungovaní jeho systémov, vďaka čomu sa budú môcť veľkí hráči na poli mediálneho trhu dostať ešte vyššie v rebríčkoch služby, čím odsunú na kraj menších tvorcov obsahu.

Zdroj | NordWood Themes

Google ďalej tvrdí, že zákon prinúti YouTube vyplácať veľkým mediálnym spoločnostiam väčšie odmeny nad rámec toho, čo im podľa odmeňovania v rámci partnerského programu prináleží. Trpieť budú údajne opäť menší tvorcovia, ktorých nebude môcť spoločnosť finančne podporiť.

Tretím hlavným bodom otvoreného listu je obava zo zníženia ochrany súkromia používateľov. Zákon údajne umožní veľkým spoločnostiam nahliadnuť do dát o používaní služieb Google.

Pozrite si

Google vás cez smartfón upozorní na blížiace sa zemetrasenie

Austrálska komisia pre hospodársku súťaž a ochranu spotrebiteľa (ACCC) reagovala na otvorený list spoločnosti Google ešte v ten istý deň krátkym vyjadrením. Otvorený list podľa ACCC obsahuje viaceré dezinformácie o zákone, ktorý je ešte stále v legislatívnom procese, teda v príprave.

Google podľa ACCC nebude povinný spoplatniť svoje bezplatné služby, pokiaľ sa pre to sám nerozhodne. Rovnako podľa komisie nebude povinný zdieľať žiadne dáta s austrálskymi spoločnosťami, ktoré im už neposkytuje aj dnes. Pripúšťa však, že zákon umožní austrálskym mediálnym spoločnostiam vyjednávať so spoločnosťou Google o „spravodlivej odmene“ za ich žurnalistickú prácu.

Konzultácia zákona so zainteresovanými organizáciami, firmami a verejnosťou bude ukončená 28. augusta. Zákon samozrejme zasiahne aj ostatné technologické spoločnosti, z ktorých ACCC priamo v liste menuje napríklad Facebook. Ten sa však zatiaľ verejne proti zákonu nepostavil.

Zdroj