Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Google prehral odvolávací súd. Bude "ľahší" o vyše 4 miliardy eur

Google prehral odvolávací súd. Bude "ľahší" o vyše 4 miliardy eur
Zdroj | pixabay.com
Michal Sobek
Google prehral odvolávací súd. Bude "ľahší" o vyše 4 miliardy eur
Zdroj | pixabay.com
Zdroj | pixabay.com

Google konečne spoznal finálny verdikt Európskej únie, ktorá mu uložila pokutu vo výške 4,1 miliardy eur. EÚ potvrdila protimonopolné obvinenie Googlu z roku 2018, že spoločnosť uvalila nezákonné obmedzenia na výrobcov smartfónov s Androidom.

Cieľom tohto bolo propagovať svoj vyhľadávač na mobilných zariadeniach. Google sa pokúšal odvolať proti obvineniu, ktoré bolo oznámené v roku 2018. Vtedy bola pokuta určená na rekordných 4,3 miliardy dolárov.

Pôvodné obvinenie z roku 2018 proti spoločnosti Google zistilo, že spoločnosť zneužila svoje dominantné postavenie na trhu tým, že prinútila výrobcov smartfónov so systémom Android obmedziť spôsob predaja svojich zariadení.

Obsah pokračuje pod reklamou

Výrobcovia museli súhlasiť s tým, že nebudú predávať smartfóny s variantmi systému Android, ktoré nie sú schválené spoločnosťou Google, a že predinštalujú aplikácie Vyhľadávanie Google a Chrome spolu s obchodom Obchodom Play.

Spoločnosť Google tiež zaplatila výrobcom smartfónov a mobilným operátorom za to, že v rámci schémy zdieľania príjmov výhradne nainštalovali vyhľadávanie Google. Podľa analýzy Komisie spoločnosť Google vnímala vzostup smartfónov ako existenčnú hrozbu pre svoj vyhľadávač.

Zdroj | unsplash

Právna odpoveď spoločnosti Google sa zamerala na to, že Komisia nesprávne usúdila, že Google má dominantné postavenie na mobilnom trhu a že jeho kroky boli potrebné na zastavenie fragmentácie ekosystému Android do mnohých nekompatibilných operačných systémov.

Dnešné rozhodnutie Všeobecného súdu potvrdilo veľkú väčšinu pôvodných obvinení Komisie. Súd však zistil, že schémy zdieľania príjmov spoločnosti Google s výrobcami nepredstavovali zneužitie trhovej sily a preto primerane znížil pokutu o približne 5 % na 4,1 miliardy eur. Google sa môže proti tomuto rozhodnutiu odvolať na najvyšší Súdny dvor, ale musí čakať dva mesiace a desať dní.

„Sme sklamaní, že súd nezrušil rozhodnutie v plnom rozsahu. Sme presvedčení, že operačný systém Android priniesol používateľom viac možností voľby, nie menej. Android ekosystém podporuje tisícky úspešných firiem v Európe, ako aj po celom svete,“ hovorí Alžběta Houzarová, komunikačná riaditeľka Googlu pre Českú republiku a Slovensko. 

Zdroj