Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Google poriadne znepríjemní život používateľom IFTTT 

Google poriadne znepríjemní život používateľom IFTTT 
Zdroj | Google
Richard Pliešovský
Google poriadne znepríjemní život používateľom IFTTT 
Zdroj | Google
Zdroj | Google

IFTTT je obľúbená a veľmi praktická služba umožňujúca vykonávať rôznu automatiku podľa zadaných kritérií. Nie je preto žiadnym prekvapením, že IFTTT podporoval aj Google Assistant. Teraz však prichádzajú zmeny, ktoré používateľov vôbec nepotešia. Google ide totiž niektoré funkcie odstrániť a, aby toho nebolo málo, všetci používatelia si budú musieť opätovne nastaviť IFTTT.

Na týchto zariadeniach sa už začali objavovať upozornenia, že 31. augusta 2022 bude služba Google Assistant na IFTTT upravená v dôsledku zmien, ktoré Google vyžaduje na svojej platforme. Vaše súčasné aplety Google asistenta ostanú archivované, informácie o pripojení k službe budú odstránené, čím zachovajú zásady ochrany osobných údajov.

Google včera zároveň spustil novú verziu služby Google Assistant, problém je v tom, že neexistuje možnosť migrácie existujúcich apletov. Doteraz fungujúce frázy, napr. OK, Google, zapni svetlo, budú potrebovať ďalšiu spúšťaciu fázu, napr. OK Google, aktivuj zapnutie svetla.

Obsah pokračuje pod reklamou

Autentifikácia, ktorú teraz môžete spustiť na webe IFTTT, alebo v mobilných aplikáciách, bude fungovať len na mobilných zariadeniach a vyžaduje, aby ste si stiahli appku Google Home (Android, iOS) a spustili ju zo sekcie Works with Google v menu Nastavenia.

Vec, ktorých mnohých zdvihne zo stoličky je, že vlastné odpovede Google asistenta na spúšťacie frázy, ktoré ste si nastavili cez IFTTT, už nebudú podporované.

IFTTT je skratka pre If This Then That (ak toto tak toto). Ide o bezplatný cloudový nástroj slúžiaci na vzájomné prepojenie rozličných služieb a zariadení od rôznych poskytovateľov a výrobcov. IFTTT pomocou appletov umožňuje vytvoriť jednoduché logické interakcie na báze podmienka – akcia. Applety sa skladajú z dvoch prvkov: Vyvolávajúca podmienka (If This) a akcia na vykonanie (Then That). Nastavená akcia sa vykoná vždy, keď je podmienka splnená.

Samozrejme, existujú aj ďalšie služby, ktoré môžete použiť na prispôsobenie automatizácie. Najpokročilejšie služby ponúkajú Amazon Alexa a Siri.

Vynára sa otázka, prečo to Google zavádza. Možno ide len o bežnú aktualizáciu softvéru, no mnohých napadá súvislosť s prípravou na Matter, univerzálnu platformu, ktorá prepojí všetky značky ponúkajúce smart home. Jednotný protokol okrem bezproblémovej vzájomnej komunikácie zabezpečí aj kompatibilitu zariadení s hlasovými asistentmi Amazon Alexa, Google Assistant, Siri a ďalšími. Nové smart zariadenia si tiež budete môcť jednoducho pridať napríklad aj do aplikácie Domácnosť postavenej na platforme HomeKit.

Zdroj