Google Mapy sú ešte detailnejšie, ukážu aj prechody pre chodcov

ZDROJ | Google

Google spustil nový update pre svoje populárne Mapy. Po 15 rokov od spustenia bezplatnej služby Mapy sa základ máp veľmi nezmenil. Pribudli síce nové vrstvy a obrovské množstvo funkcií, no samotná základná mapa bola prakticky totožná s tou predošlou. To sa zmenilo, pribudli farby.

ZDROJ | Google

Keďže mapové podklady má Google už špičkové, nastal čas na zmenu. Tento týždeň Google plánuje spustiť update pre svoje Mapy, ktorý prinesie hlavne zmenu vo vizuálnom zobrazení. Výsledkom toho má byť viac detailov a podrobností na mapách, nech už kliknete na akýkoľvek kút sveta.

ZDROJ | Google

Nové zobrazenie Google dokázal vyprodukovať pomocou satelitných snímok, z ktorých umelá inteligencia pomocou algoritmov vytiahla dôležité údaje a pretavila ich do základných máp. V zásade ide o to, že už zo základnej mapy lepšie pochopíme čo v danej oblasti je. Či ide o púšť, zelené lúky či lesy, vodné plochy, či dokonca trvalé snehové pokrývky.

ZDROJ | Google

Nutné tak bude naučiť sa nové farby, no Google ich vytvoril tak, aby boli pochopiteľné aj bez vysvetliviek. Napríklad púšť a oblasti bez akejkoľvek vegetácie budú hnedo-žltou farbou, sneh, logicky, bielou.

Rozšíriť sa má aj zeleň, a to rovno v niekoľkých stupňoch. Doteraz boli lesy znázornené zelenou, no len v pomerne oklieštených podmienkach. Po novom bude zelenej viac, má totiž zobrazovať zeleň podľa satelitných záberov, ktoré sú aktuálnejšie ako mapové podklady spred desiatok rokov. A navyše zelenou budú zobrazené aj lúky či nižšie porasty, ktoré netvoria les.

Napríklad také chorvátske ostrovy či Island zrazu nebudú až také vyprahnuté ako doteraz (podľa máp).

ZDROJ | Google

Google sa pochválil, že nové mapy sú, resp. budú dostupné pre všetkých 220 krajín a teritórií, ktoré Mapy pokrývajú aj v súčasnosti. Má isť celkovo o 100 miliónov štvorcových kilometrov Zeme, čo je vraj 18 miliárd futbalových ihrísk.

Jedinou nevýhodou je fakt, že nové farby Google Mapy zobrazujú iba do určitého priblíženia, pri detailnejšom priblížení oblasti sa mení na kompletne sivú, v ktorej dominujú ulice a POI body.

ZDROJ | Google

Obrovskou novinkou, no zatiaľ len pre vybrané metropoly, bude i zobrazovanie prechodov pre chodcov či chodníky, ale aj presnejšie zobrazenie šírky a profilu cesty v mestách. Opäť vďaka umelej inteligencii je Google schopný detegovať jednotlivé prvky aglomerácií a pretvárať ich do základných máp.

ZDROJ | Google

Výhodu konečne získajú aj hendikepovaní používatelia, či mamičky s kočíkmi. V Mapách bude jednoduchšie možné plánovať cestu na vozíčku či s kočíkom. Ešte tento rok majú pribudnúť detailné informácie pre ulice v mestách ako Londýn, New York či San Francisco. Časom majú pribudnúť i ďalšie mestá.

ZdrojGoogle

Komentáre k článku