Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Google Mapy ponúknu navigáciu cez AR, vyskúšali sme ju v Bratislave

Google Mapy ponúknu navigáciu cez AR, vyskúšali sme ju v Bratislave
Zdroj | HTC
Števo Porubský
Google Mapy ponúknu navigáciu cez AR, vyskúšali sme ju v Bratislave
Zdroj | HTC
Zdroj | HTC

Google chystá zaujímavú novinku do svojich Máp pre mobilné zariadenia – navigovanie pomocou rozšírenej reality (AR). Peší používatelia tak získajú hlavne v hustých uličkách centier miest šikovnú pomôcku – sledovať cez displej správne budovy, okolo ktorých majú ísť. Novinku sme skúsili v Bratislave a funguje aj mimo centra. Či funguje aj v iných mestách zatiaľ nevieme, dajte nám o tom prípadne vedieť v komentároch pod článkom.

Predtým, ako budete novinku hľadať v aplikácii Mapy Google, mali by ste vedieť, že funkcia je aktuálne iba v Alfa verzii a je dostupná iba pre používateľov Máp označovaných ako Lokálni sprievodcovia. Aj to až od úrovne 5.

Nám sa funkcia v appke objavila, no museli sme do Androidu doinštalovať najnovšiu verziu ARCore. Potom stačí sa už nechať navigovať na konkrétne miesto, ale vždy iba pešo. V prípade navigovania automobilom funkcia logicky nebude fungovať, bezpečnosť je na prvom mieste.

To platí aj pre pešiu navigáciu, v zobrazení rozšírenej reality sa neustále zobrazujú informácie, aby ste pre vlastnú bezpečnosť nepozerali na telefón.

Appka je dostatočne múdra aj na to, aby upozorňovala pri blížiacom sa prechode pre chodcov, hoci na ceste ani naznačený nie je. Google však vie, že budete prechádzať cez cestu.

Zaujímavé je, že navigovanie cez rozšírenú realitu nefunguje pri držaní telefónu na šírku. Rovnako nefunguje ani keď je telefón na výšku, ale vo vodorovnej polohe. V takom prípade sa hneď zobrazenie prepína do klasického mapového zobrazenia.

Kedy Google spustí AR navigovanie pre všetkých nie je zatiaľ známe. Funkcia je zatiaľ v Alfa režime, čo znamená, že môže obsahovať viacero chýb a nedostatkov. Testovací používatelia sa majú k funkcii vyjadriť, aby vedel Google prípadné nedostatky ešte doladiť. Potom bude nasledovať Beta verzia pre širšiu skupinu používateľov a až potom nastúpi aj finálna verzia pre všetkých.