Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Google Guetzli zníži veľkosť JPEG obrázkov až o 35%

Google Guetzli zníži veľkosť JPEG obrázkov až o 35%
Zdroj | Canon
Števo Porubský
Google Guetzli zníži veľkosť JPEG obrázkov až o 35%
Zdroj | Canon
Zdroj | Canon

Vývojári z Google Research Europe vytvorili nový enkodér pre JPEG súbory, ktorý je schopný znížiť ich objem až o 35% pri zachovaní rovnakej, ak nie ešte vyššej kvality obrazu. Google Guetzli (vo švajčiarskej nemčine označenie sušienky) je pritom plne kompatibilný s JPEG súbormi a je vytvorený ako open source.

Zdroj | Olympus

Enkodér Guetzli má výhodu hlavne v tom, že plne podporuje štandard JPEG, takže nie je potrebné vytváranie podpory a rozšírenosti hlavne v on-line svete. Guetzli využíva metriku Butteraugli pričom optimalizuje globálne kvantizačné tabuľky a koeficient diskrétnej kosínusovej transformácie (DCT) v každom bloku JPEG pomocou optimalizátora uzavretej slučky.

Vďaka tomu dosiahli vývojári 29-45% zníženie objemu dát pri jednotlivých JPEG súboroch. Stále sa využíva stratu informácií, ktoré ľudské oko aj tak nedokáže vidieť. Výsledok je však voči klasickej JPEG kompresii viditeľný.

Zdroj | Google

Príkladom je napríklad drôt s oblohou v pozadí. Kým nekomprimovaný (vľavo) obraz zobrazuje len to, čo má, klasická JPEG kompresia (libjpeg) z modrej oblohy vytvára množstvo zbytočných detailov (v strede). Naopak, JPEG s Guetzli (vpravo) sa viac približuje nekomprimovaného originálu.

Zdroj | Google

Podobne je rozdiel viditeľný aj pri detaile oka mačky. Nekomprimovaný originál je vľavo, v strede je JPEG (libjpeg) a vpravo JPEG s využitím Guetzli. Nejde tak len o menšie objemy dát, ale aj lepšiu kvalitu.

Napriek pozitívnym výsledkom to má jeden veľký háčik. Guetzli je veľmi pomalý, takže jeho nasadenie do praxe môže ešte trvať.