Google Earth Timelapse ukazuje, ako sa Zem zmenila za 32 rokov

ZDROJ | Google

S nárastom populácie na Zemi a industrializáciou dochádzalo rokmi k postupnej urbanizácii a premene prírody. Ako to však globálne zasahuje na zemský povrch? To nám ukazuje Google Earth Timelapse.

Pozrite siGoogle Mapy teraz vedia, ako veľmi sú podniky vyťažené

https://www.youtube.com/watch?v=YBz_7qTNCQE

Z pohľadu človeka sa nám zmeny, ktoré sme urobili pri rozširovaní mestskej či vidieckej zástavby, budovaní priemyselných parkov, dolovaní nerastných surovín a iných činnostiach, nezdajú natoľko markantné, aby sme im pripisovali dostatočnú váhu.

Meandrujúca rieka v Nyingchi, Tibet, Čína (pozrieť v Timelapse)
Meandrujúca rieka v Nyingchi, Tibet, Čína (pozrieť v Timelapse)ZDROJ | Google

No stačí sa na okolitú krajinu pozrieť zhora, z výškovej budovy, vrcholu kopca, alebo ešte vyššie, z lietadla a zmeny sú čiastočne viditeľné. No skúsme sa na zemský povrch pozrieť z väčšej výšky, ale hlavne v priereze rokov.

Pozrite siGoogle Earth VR – svet vo virtuálnej realite na dlani cez HTC Vive

Vtedy v plnej kráse, avšak žiaľ aj „kráse“ vidieť, ako sme časom zmenili tvár Zeme. Mnohokrát už nenávratne.

Ťažba dechtových pieskov, Alberta, Canada (pozrieť v Timelapse)
Ťažba dechtových pieskov, Alberta, Canada (pozrieť v Timelapse)ZDROJ | Google

Vývojári služby Google Earth ešte v roku 2013 ukázali prvé timelapse (časozberné) zábery, ukazujúce spomínané zmeny z rôznych kútov sveta. Včera zverejnili nielen ďalšie ale predovšetkým aktualizované timelaps snímky až do tohto roku 2016.

Štartovacou čiarou je rok 1984. Vďaka tomu máme možnosť nahliadnuť 32 rokov späť. Pre niektorých z vás aj do obdobia pred vaším narodením. :)

San Francisco - rekonštrukcia mosta Oakland Bay Bridge (pozrieť v Timelapse)
San Francisco – rekonštrukcia mosta Oakland Bay Bridge (pozrieť v Timelapse)ZDROJ | Google

Snímky zemského povrchu pre Google zabezpečili dva nové satelity Landsat 8 a Sentinel-2. Pri úpravách starších neostrých záberov využili špeciálny algoritmus.

Môžeme sa tak pozrieť na rozrastajúce sa svetové mestá, roztápajúce sa ľadovce, vysychajúce vnútrozemské moria alebo ustupujúci dažďový prales. Na stránke Google Earth Engine, pod odkazom Timelapse, si dokonca môžete nazoomovať aj okolie vášho mesta alebo obce.

https://www.youtube.com/watch?list=PLWw80tqUZ5J81Xq5k3LL2NjOF5YNXtgS9&v=vIQWphoSi6w

Google na YouTube pripravil aj playlist, zostavený zo 193 timelapse videí naprieč zemeguľou. Tak ak máte čas približne 40 minút, môžete si ich všetky rad za radom pozrieť. Stojí to za vzhliadnutie. A tiež za zamyslenie sa…

ZdrojGoogle

Komentáre k článku