Google Daydream 2.0 – virtuálna realita na druhú

ZDROJ | Google

Google počas konferencie I/O 2017 prezradil aj detaily a plány s novou platformou Daydream. Druhá generácia hardvéru a softvéru Daydream 2.0 s kódovým označením Euphrates má prísť v blízkej budúcnosti, reálne sa jej možno dočkáme s príchodom nového Android O.

ZDROJ | Google

Daydream 2.0 ako platforma s novým hardvérom – headsetom, ktorý by mal fungovať aj bez potreby vkladania smartfónu alebo pripájania počítača pomocou kábla, príde aj s novým softvérom.

https://www.youtube.com/watch?v=aJD34uGPQf8

Ten bude obsahovať napríklad aj nový Chrome VR, prvý internetový prehliadač pre virtuálnu realitu. Ovládanie by malo byť rovnako pohodlné a intuitívne, ako v klasickej verzii. Ten sa objaví už v lete, pravdepodobne aj pre súčasnú platformu Daydream.

 

Zároveň má podporovať aj rozšírenú realitu vďaka AR API, ktoré Google uvoľňuje pre vývojárov. V tomto prípade bude AR využiteľné aj so smartfónmi kompatibilnými s platformou Daydream, medzi ktoré pribudnú aj Samsungy Galaxy S8, či chystané novinky od LG, Lenovo Moto a ASUSu.

Chýbať nemá ani kompatibilita so sociálnymi sieťami ako napríklad možnosť zdieľania „fotografií“ z VR sveta na sociálnych sieťach.

ZDROJ | Google

Zaujímavosťou má byť zdieľanie obsahu na kompatibilný televízor alebo monitor. Vďaka tomu budú priatelia, rodina či známi vidieť čo vidí používateľ v headsete. Nie však priamo to isté (displej rozdelený na dve časti), ale jediný súvislý obraz.

ZDROJ | Google

VR podobu dostane aj YouTube. Má ísť o prepojenie klasického YouTube a sociálnej siete, cez ktorú budete môcť s priateľmi pozerať tie isté filmy či seriály akoby ste boli spolu. Pôjde tak pravdepodobne aj o napojenie na YouTube Red a YouTube TV.

ZDROJ | Google

Pre developerov Google pripravil funkciu Instant Preview na okamžité sledovanie zmien vo VR prostredí ich aplikácií bez zdĺhavého renderovania celého prostredia nanovo.

Druhou funkciou pre vývojárov je Seurat, nástroj, pomocou ktorého môžu renderovať detailné scény v mobilnom VR v reálnom čase. Seurat využíva aj štúdio ILMxLAB, ktoré pripravilo VR svet z filmu Rogue One zo série Hviezdnych vojen.

https://www.youtube.com/watch?v=cPQum_be9wk

ZdrojGoogle Blog

Komentáre k článku