Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.
  • #Eco
  • 2 min.
  • 8.12.2016

Google bude svoje dátové centrá a kancelárie zásobovať obnoviteľnou energiou

Google bude svoje dátové centrá a kancelárie zásobovať obnoviteľnou energiou
Zdroj | Flickr/Wikipedia
Marek Hudák
Google bude svoje dátové centrá a kancelárie zásobovať obnoviteľnou energiou
Zdroj | Flickr/Wikipedia
Zdroj | Flickr/Wikipedia

Google, vyhľadávací gigant, môže byť príkladom pre ďalšie veľké nadnárodné spoločnosti v oblasti ekológie. Spoločnosť bude od budúceho roka na 100% používať obnoviteľnú energiu.

V utorok oznámila, že sa jej podarilo zaobstarať dostatok energie z veterných a solárnych elektrární pre svoje požiadavky.

V praxi to znamená, že ak sa pripojíte na váš Gmail, pozriete si nejaké video na YouTube alebo zadáte trasu na Google Mapách, energiu ktorú servery spotrebujú, bude z obnoviteľných zdrojov.

Pre porovnanie a poukázanie, aký veľký je to skok, je ideálne sa pozrieť do minulosti. V minulom roku spoločnosť dokázala pokryť svoju energetickú spotrebu len na 44% obnoviteľnými zdrojmi.

Pozrite si

Solárna energetika v Indii láme rekordy

Bola to dlhá cesta, ale sme veľmi nadšení, že sa nám to podarilo zrealizovať.

konštatuje Neha Palmer (Google), vedúca energetických stratégií

Je nutné si uvedomiť nutnosť rozvoja v oblasti čistej energie, čomu nasvedčujú štatistické údaje, v ktorých Google jednoznačne dominuje. Používa predovšetkým energiu z veterných elektrární.

Spoločne 20 projektov dokáže vyprodukovať 2 600 megawattov obnoviteľnej – čistej energie, čo je dostatok na pokrytie spotreby spoločnosti Google po celom svete.

Pozrite si

Tesla vyrobí elektrinu pre celý ostrov

Zdroj | GOOGLE/BNEF

Spolu s každoročným nárastom trhu s digitálnym obsahom narastá aj počet dátových centier s energeticky náročnými servermi, ktoré taktiež vyžadujú nemalý objem energie.

Prevádzkovatelia sú mnohokrát tlačení zo strany environmentálnych skupín do voľby obnoviteľných zdrojov pred alternatívou s veľkým množstvom vyprodukovaných emisií.

Gary Cook z Greenpeace sa vyjadril, že práve technologické firmy sú najväčšími spotrebiteľmi čistej energie predovšetkým v dôsledku najrýchlejšieho rastu na trhu.

Zdroj