Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Google, Android a Chrome oslavujú výročie. Aké boli ich začiatky?

Google, Android a Chrome oslavujú výročie. Aké boli ich začiatky?
Zdroj | Google
Stanislav Vinc
Google, Android a Chrome oslavujú výročie. Aké boli ich začiatky?
Zdroj | Google
Zdroj | Google

Ambiciózny projekt dvoch študentov prerástol za posledných 20 rokov do spoločnosti, bez ktorej si nevieme predstaviť 21. storočie. O 10 rokov mladší Android dobil mobilný svet ešte rýchlejšie a podobne si používateľov podmanil prehliadač Chrome.

Larry Page a Sergey Brin naprogramovali prvú verziu Google v roku 1996, ktorá ešte fungovala pod stránkou Stanfordovej univerzity, kde obaja študovali. Títo dvaja študenti si prenajali priestory garáže a malého bytu u Susan Wojcicki (ktorá dnes šéfuje platforme YouTube), do ktorých sa dnes vďaka službe Street View môžete pozrieť aj vy.

V rekonštruovaných 360-stupňových záberoch dnes môžeme vidieť CRT monitor s pôvodným dizajnom Google, ale aj práčka a sušička, z ktorej boli údajne Larry a Sergey nadšení. Po stope káblov sa dostanete do úplne prvej kancelárie Google, kde neskôr pracovali šesť ľudí.

Ak už hovoríme o pôvodnom dizajne Google, takmer od začiatku sú jeho súčasťou rôzne variácie loga, ktoré Google nazýva Doodles. Zvyčajne sú používané na oslavu rôznych výročí a dôležitých dní, no úplne prvý Doodle vznikol ako oznámenie Larryho a Sergeia, že budú mimo kancelárie, konkrétne na Festivale Burning Man.

Zdroj | Google

Na Slovensku je Google prítomný od roku 2004 a Slovenskú pobočku, ktorej od začiatku šéfuje Rasťo Kulich, oficiálne otvorili 21. júna 2011. Historicky prvý slovenský Doodle sa na slovenskej doméne objavil 29. októbra 2008, ktorý pripomenul výročie narodenia Ľudovíta Štúra. Za tie roky si slovenský Google prešiel rôznymi trendmi, ktoré teraz zhrnul v zaujímavej infografike.

Zdroj | Google

Vedeli ste, že:

 • až 15% vyhľadávaní za deň je úplne nových?
 • automatické dopĺňanie vo vyhľadávaní redukuje potrebu písania v priemere o 25%? Odhad Googlu je, že sa tým ušetrí až 200 rokov písacieho času za deň!
 • navigácia v Mapách Google pokrýva vyše 55 miliónov kilometrov ciest? To je ako keby ste šli na mesiac a späť viac ako 142-krát.
 • Gmail vlastne vznikol na základe frustrácie jedného zamestnanca Googlu z obmedzeného emailového úložiska a veľmi slabého vyhľadávacieho mechanizmu medzi poskytovateľmi emailových služieb, ktoré boli v tej dobe dostupné?
 • Gmail začal ako 20% projekt jedného Google vývojára?
 • mnoho ľudí si myslelo, že spustenie emailovej služby Gmail spustenej 1. apríla 2004 bol len prvo-aprílový žart? Poskytovala totiž aj 1GB úložiska zadarmo, v tej dobe išlo o 250-násobok toho, čo ponúkal trh.
 • hit Gangnam Style od juhokórejského rapera Psy bol prvým videom na YouTube, ktorý dosiahol miliardu pozretí videa – písal sa rok 2012?
 • v roku 2017 stačilo skladbe Despacito od Luisa Fonsiho a rapera Daddyho Yankeeho len 204 dní, aby sa stala najviac sledovaným videom v histórii YouTubu? Dnes má video vyše 5 a pol miliardy vzhliadnutí.
 • pri spustení prehliadača Chrome bol vytvorený komix, ktorý vysvetľoval ako tento prehliadač vlastne funguje?
 • prvým mobilným zariadením s operačným systémom Android bol telefón G1 od T-Mobilu – písal sa rok 2008? Na začiatku išlo o jedno zariadenie jedného výrobcu a jedného operátora. Dnes je s týmto operačným systémom na svete dostupných vyše 24-tisíc zariadení 1300 rôznych značiek.
 • za posledný rok bolo na celom svete stiahnutých z Obchodu Google Play viac ako 94 miliárd aplikácií?
 • s využitím funkcie PhotoScan v rámci aplikácie Fotky Google ľudia zdigitalizovali viac ako 50 miliónov fyzických fotiek?
 • aplikácia Prekladač Google denne preloží viac ako 143 miliárd slov?
Zdroj | Google

Zhruba 10. rokov po spustení vyhľadávača Google odštartovali ďalšie ambiciózne projekty, Android a Google Chrome. Spoločnosť si dobre uvedomovala, že veľkosť webových stránok rapídne narastá a trh potrebuje prehliadač, ktorý bude rýchly a zároveň poskytne Google ďalšie informácie o používateľoch, ktoré môže následne použiť pri cielenej reklame.

https://youtu.be/nCgQDjiotG0

V septembri 2008 bola preto vydaná prvá verzia prehliadača Google Chrome, ktorá používateľom umožňovala vyhľadávať v Google priamo cez adresný riadok. Znie to ako banalita, no táto funkcia skutočne prispela k tomu, aby ľudia využívali Google ešte viac. Koncept používateľského softvéru sa osvedčil a o rok neskôr bol vydaný operačný systém Chrome OS, ktorý je vlastne postavený na prehliadači Chrome.

Zdroj | Acer

 

Chrome OS však zrejme nikdy neprekoná úspech, ktorý za posledných 10 rokov zožal mobilný operačný systém Android. Ešte predtým, než Larry Page a Sergey Brin na kolieskových korčuliach predstavili svetu prvý smartfón HTC Dream, respektíve T-Mobile G1, tu bol zaujímavý prototyp s príhodným kódovým označením Sooner.

Zdroj | 9to5Google

Samotný operačný systém Android vznikol v samostatnej spoločnosti Android Inc., ktorú riadil Andy Rubin, dnešný riaditeľ spoločnosti Essential Products. Google v roku 2005 túto spoločnosť kúpil za 50 miliónov dolárov a jej zamestnanci sa stali súčasťou tajného projektu v Google. Týmto tajným projektom bol telefón, ktorý sa výrazne podobal na vtedajšie telefóny BlackBerry. Sooner, ako bol tento telefón nazývaný, pritom nemal ani dotykovú obrazovku a spoliehal sa výlučne na fyzické smerové tlačidlá a fyzickú QWERTY klávesnicu.

Pozrite si

BlackBerry KEY2 LE – obľúbený KEY2 dostáva dostupnejší variant

Počas vývoja tohto telefónu predstavil Apple prvý iPhone, ktorý nemal takmer žiadne tlačidlá a namiesto nich ponúkal priestranný dotykový displej. Aj keď Sooner nedisponoval dotykovým displejom, Android bol údajne od začiatku na dotykový displej pripravený. Niektoré zdroje však hovoria, že iPhone prinútil Google prerobiť celý telefón od základov.

Android 1.0 bol napokon predstavený 23. septembra 2008 a za posledných 10 rokov prešiel už deviatimi verziami, ktoré ho zmenili na nepoznanie. Smartfóny sú výkonnejšie, väčšie, inteligentnejšie a kvalitnejšie, než kedykoľvek predtým a pri pohľade na zábery z prvej verzie Androidu sa môžeme iba tešiť na jeho vývoj počas nasledujúcich 10 rokov.