Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Google a Stanford Medicine pomôžu s odhaľovaním chorých na COVID-19

Google a Stanford Medicine pomôžu s odhaľovaním chorých na COVID-19
Richard Pliešovský
Google a Stanford Medicine pomôžu s odhaľovaním chorých na COVID-19

Vedci zo Stanford Medicine očakávajú, že na predikciu nákazy novým koronavírusom bude stačiť nosenie inteligentných náramkov. Prvé algoritmy sú už na svete, teraz ich potrebujú dôkladne otestovať.

Stanford Medicine v utorok oznámil, že intenzívne pracuje na algoritme, ktorý zistí, či je človek nakazený len podľa údajov získaných z fitness náramku. Kvôli tomuto spôsobu získavania informácií nadviazal spoluprácu s Google.

Prečo s Google? Tento gigant vlastní spoločnosť Fitbit, ktorá vyrába obľúbené inteligentné náramky a pomôže im so zvyšovaním povedomia o štúdii. Do štúdie sa budú môcť zapojiť všetci majitelia náramkov Fitbit. Google prisľúbil na testovanie tisíc náramkov. V rámci tejto spolupráce budú vedci zo spoločnosti Scripps Research spolupracovať s Fitbit a pokúsia sa sledovať šírenie infekcie v komunite.

Zdroj | Fitbit

Ako to funguje?

Princíp je jednoduchý. Senzory v inteligentných hodinkách a náramkoch dokážu odhaliť príznaky naznačujúce vírusovú infekciu skôr, ako si to všimne ich majiteľ. Medzi takéto príznaky patrí zvýšená teplota, vyšší srdcový tep či nejaká iná časť ich tela signalizujúca, že ich telo bojuje s infekciou.

Práve toto je mimoriadne nebezpečné obdobie, pretože nakazený nevedomky šíri chorobu ďalej. Včasné odhalenie je kľúčovým prvkom v boji proti ďalšiemu šíreniu koronavírusu.

Pozrite si

Apple a Google chcú potlačiť COVID-19 spoločne, ako to bude presne fungovať?

„Smarthodinnky a ďalšie nositeľné zariadenia robia veľa meraní za deň, minimálne 250 000, čo z nich robí výkonné monitorovacie zariadenia,“ uviedol Michael Snyder, profesor a predseda genetiky na Stanfordskej lekárskej fakulte. Moje laboratórium chce tieto údaje využiť a potvrdiť, či dokážeme čo najskôr zistiť, kto je chorý.“

Zdroj | Paul Sakuma

Ak budú algoritmy úspešné, vedci predpokladajú, že pomôžu obmedziť šírenie vírusových infekcií, ako je COVID-19.

Výskum je založený na algoritme, ktorý Snyder spolu s Xiaom Li vytvoril v roku 2017. Ten ukázal, že infekcia sa dá zistiť pomocou údajov získaných zo zmeny srdcovej frekvencie zaznamenané inteligentnými hodinkami. Štúdia ďalej ukázala, že špecifické vzorce zmeny srdcovej frekvencie môžu naznačovať ochorenie, dokonca aj vtedy, ak je človek asymptomatický.

V rámci tejto štúdie získavajú vedci údaje od piatich rôznych značiek nositeľnej elektroniky vrátane inteligentných náramkov a hodiniek. Každý účastník vyplní dotazník, kde uvedie svoj zdravotný stav. Tím okolo Snydera vytvára päť rôznych algoritmov, pre každý typ zariadenia jeden. Rýchlosť výsledku bude záležať od počtu účastníkov, ktorí sa prihlásia do testovania.

Zdroj | Fitbit

Boj proti koronavírusu, samozrejme, pokračuje na mnohých frontoch. Pripravujú sa aplikácie, ktoré sledujú používateľov a v prípade, že boli v kontakte s infikovanou osobou, sú okamžite varovaní.

Minulý týždeň oznámil Apple a Google nečakanú spoluprácu, pri ktorej zohrá hlavnú úlohu technológia Bluetooth. Spomenúť tiež môžeme slovenský Sygic, alebo iniciatívu Zostaň zdravý, ktoré majú, resp. pripravujú vlastné riešenia. Neostáva nám nič iné, ako dúfať, že moderné technológie pomôžu zastaviť tento novodobý mor a pritom nebudú sledovať a odovzdávať získané údaje ďalej.