Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.
  • #Eco
  • 2 min.
  • 27.9.2019

Gogoro expanduje do sveta s novým elektrickým skútrom VIVA

Gogoro expanduje do sveta s novým elektrickým skútrom VIVA
Zdroj | Gogoro
Stanislav Vinc
Gogoro expanduje do sveta s novým elektrickým skútrom VIVA
Zdroj | Gogoro
Zdroj | Gogoro

Taiwanská spoločnosť Gogopro predstavila nový elektrický skúter Gogoro VIVA, ktorý sa so svojim štýlovým dizajnom a vymeniteľnou batériou pokúsi dobyť svet.

Spoločnosť Gogoro má najmä na svojom domácom trhu a v jeho okolí vybudovanú veľkú sieť staníc, na ktorých si môžu majitelia skútrov Gogoro S1 až S3 vymieňať batérie bez toho, aby museli čakať na ich nabíjanie. Tohto unikátneho prepravného modelu sa zrejme čoskoro dočkáme aj v Európe, kde to Gogoro skúsi s novým, menším a sympatickejším modelom VIVA.

Zdroj | Gogoro

Nový elektrický skúter má zaujať širšie spektrum ľudí, pričom má pôsobiť najmä ako ekvivalent k 50-100cc skútrom. VIVA váži len 80 kilogramov a cestujúcim ponúkne 21-litrový batožinový priestor. Na svetový trh má vyraziť už v priebehu budúceho roka s pomerne nízkou cenou na úrovni 1 800-2 000 dolárov.

Zdroj | Gogoro

Gogoro však potrebuje pre nový skúter vybudovať aj dostatočne hustú infraštruktúru nabíjacích staníc. VIVA totiž na rozdiel od predchádzajúcich modelov s dvomi batériami využíva iba jednu vymeniteľnú batériu, s ktorou prejde na jedno nabitie zhruba 85 kilometrov. Maximálne dosiahne rýchlosť 80 km/h.

Spoločnosť sa však môže čiastočne oprieť o existujúce stanice, ktoré vo svete vznikli vďaka rôznym spoluprácam. V minulosti Gogoro prinieslo elektrické skútre Gogoro TV Smartscooter v spolupráci so spoločnosťou Bosch a Gogoro zároveň odpredala svoju technológiu aj spoločnosti Yamaha, ktorá k sieti prispeje kvôli vlastným elektrickým skútrom EC-05.

Gogoro má v súčasnosti na Taiwane až 1 400 batériových staníc, pričom v Taipei sú rozmiestnené tak blízko seba, že žiaden používateľ skútra nie je od stanice ďalej, ako 1 kilometer. Na týchto staniciach denne prebehne až 125-tisíc výmen batérií. Spoločnosť tak bude mať čo robiť, ak chce podobnú základňu pre svoje skútre vybudovať aj v Spojených štátoch, Európe a ďalších regiónoch.

Zdroj