Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Gigantickú fabriku Tesla bude poháňať slnko a vietor

Gigantickú fabriku Tesla bude poháňať slnko a vietor
Juraj Procházka
Gigantickú fabriku Tesla bude poháňať slnko a vietor

Veľké série elektromobilov s dlhým dojazdom limituje okrem iného aj nedostatok vhodných, v súčasnosti najmä lítium-iónových batérií. Aj preto Tesla Motors, hoci razantne medziročne zvyšuje výrobu siaha aktuálne len po méte 40 000 vozidiel za rok. Z hľadiska počtu kusov ide stále o malú automobilku, hoci v segmente elektromobilov už dnes patrí medzi najväčších producentov.

Tip: Tesla razantne zvýši výrobu legendárnych elektromobilov

Ďalší rast výroby je podmienený aj dostupnosťou potrebných objemov batérií, zvlášť, keď ide o čisté elektromobily. Pre hybridy, ktoré majú na batériu dojazd rádovo 20-30 km, dodávky batérií nie sú kritické, no v prípade výkonných elektromobilov je situácia iná. Tesla už vlani uzavrela kontrakt s Panasonicom na dodávku vyše 2 miliárd Li-ion článkov počas štyroch rokov. Tie by mali stačiť asi na 250 000 vozidiel, ale stále to nie je dosť. Aj preto sa Tesla rozhodla postaviť vlastnú továreň na výrobu Li-ion batérií a tá má byť obrovská.

tesla-gf1

Produkcia Li-ion batérií podľa výrobcov. Tesla Motors vyprodukuje v roku 2020 viac batérií, než sa vlani vyrobilo na celom svete.

Produkcia batérií v roku 2020 v tejto továrni by mala byť vyššia, ako celosvetová výroba v roku 2013. Tesla Motors zverejnila viaceré údaje a míľniky z plánu na vybudovanie tejto „giga-továrne“.

Lokalita sa ešte vyberá, ale v užšom výbere sú púštne oblasti v štátoch Nevada, Texas, Nové Mexiko a Arizona. Výstavba sa má začať ešte v tomto a ukončiť v budúcom roku. Následne sa bude montovať technológia a výroba batérií by mala byť spustená v roku 2017, súčasne so začatím výroby ekonomického elektromobilu Model E. Náklady na vybudovanie fabriky majú dosiahnuť 5 mld. USD (3,66 miliardy EUR), z toho 2 miliardy USD pokryje Tesla z vlastných zdrojov a zvyšok prefinancujú partneri.

tesla-gf2

Továreň pre 6500 zamestnancov bude energiu čerpať hlavne z vetra a zo slnka.

Výrobu v gigantickej fabrike majú energeticky zabezpečiť obnoviteľné zdroje energie – fotovoltická elektráreň s výkonom do 15 MW a veterná farma s výkonom 100 až 150 MW.  Ročná produkcia článkov má dosiahnuť až 35 GWh., čo by malo postačiť na produkciu 500 000 elektromobilov Tesla ročne. Ak sa to podarí, bude už Tesla predstavovať nielen imidžovú záležitosť, ale reálnu silu, ktorá aj vlastným precedensom pomôže zmeniť automobilový svet. Vlastne tak robí vďaka svojej popularite už dnes. Držme palce, nech sa jej to podarí.

Prečítajte si aj: Najhľadanejšou značkou auta v roku 2013 v USA bola Tesla Motors

Zdroj a foto: Tesla Motors