Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

German Bionic ukázala exoskeleton Apogee riadený umelou inteligenciou

German Bionic ukázala exoskeleton Apogee riadený umelou inteligenciou
Zdroj | German Bionic
Juraj Procházka
German Bionic ukázala exoskeleton Apogee riadený umelou inteligenciou
Zdroj | German Bionic
Zdroj | German Bionic

Na výstave CES 2023 prezentovala spoločnosť German Bionic exoskeleton Cray X, ktorý teraz získal ocenenie „Best of Innovation“ v kategórii nositeľných technológií.

Program CES Innovation Awards, ktorý realizuje Consumer Technology Association (CTA)®, je každoročná súťaž oceňujúca výnimočný dizajn a inžinierstvo v 28 kategóriách produktov spotrebnej techniky.

Obsah pokračuje pod reklamou
Pozrite si

Exoskeleton od Lockheed Martin dá námorníkom železné svaly

Cray X bol síce prvýkrát predstavený už pred rokom na CES 2022, ale tento rok  pripravil German Bionic niekoľko noviniek, vrátane nástupcu oceneného Cray X.

Medzi inteligentné nositeľné novinky z dielne German Bionic patrí najľahší a najuniverzálnejší exoskelet s podporou umelej inteligencie (UI) Apogee™, inteligentná vesta na ergonomické monitorovanie a ochranu pracovníkov Smart SafetyVest™ a cloudová softvérová platforma German Bionic IO™, ktorá inteligentne spravuje a analyzuje ergonómiu a bezpečnostné postupy na pracovisku.

Zdroj | German Bionic

Takýto on-line monitoring pracovníkov možno nevzbudzuje úplnú dôveru, ale prispeje k bezpečnosti pri práci. V každom prípade, nositeľná vecička ako Smart SafetyVest by vášmu zamestnávateľovi určite umožnila – okrem iného – získať prehľad o vašich fajčiarskych pauzách.

Z noviniek nás zaujal hlavne inteligentný robotický exoskeleton Apogee. Exoskelety, vonkajšie kostry, sa vyvinuli u mnohých živočíchov, najmä u hmyzu. Tie mechanické slúžia ako opora pre biologické systémy ľudského tela a zaisťujú pohyb a mechanickú záťaž všeobecne.

Prídavnou silou odľahčujú svaly, kĺby, šľachy a kosti pri pohybe, alebo dvíhaní bremena. Uplatnenie nachádzajú okrem výrobných a skladových prevádzok aj v armáde a v oblasti kompenzačných pomôcok pre zdravotne hendikepovaných.

Pozoruhodne navrhnutý Apogee s podporou UI je inteligentný robotický nositeľný nástroj 6. generácie. Je ešte ľahší a pohodlnejší ako predošlé riešenia. Zariadenie je odolné voči prachu a vode a maximalizuje bezpečnosť na pracovisku. Poskytuje podporu pre spodnú časť chrbta pri zdvíhaní bremien s hmotnosťou až 30 kg na jeden zdvíhací pohyb a únavu minimalizuje aj vďaka aktívnej asistencii pri chôdzi.

Zdroj | German Bionic

Platforma German Bionic IO navyše neustále zhromažďuje a analyzuje údaje o činnosti pracovníkov, keď majú oblek na sebe, takže môže poskytnúť spätnú väzbu prostredníctvom palubného displeja alebo zvukových upozornení, keď sú zistené nebezpečné pohyby.

Apogee sa uplatní všade tam, kde sa pravidelne zdvíhajú a prenášajú ťažké predmety, napríklad v logistike, stavebníctve a v sektore starostlivosti o pacientov.

Pozrite si

Nové syntetické svaly priblížia realistické roboty

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) postihujú muskuloskeletálne poruchy (MSD) približne 1,71 miliardy ľudí na svete a sú jedným z hlavných dôvodov invalidity v dôsledku bolesti krížov a chrbtice.

Opakované zdvíhanie ťažkých bremien je činnosť, ktorá značne zaťažuje pohybový aparát, čo môže viesť k úrazom a k chorobám z povolania s poškodením v muskuloskeletálnej oblasti. Exoskeletony ako Apogee môžu mnohým takýmto poškodeniam zabrániť.