Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Gates sa smeje boháčom. Namiesto toho, aby pomáhali, chcú lietať na Mars

Gates sa smeje boháčom. Namiesto toho, aby pomáhali, chcú lietať na Mars
Zdroj | Gisela Giardino
Richard Pliešovský
Gates sa smeje boháčom. Namiesto toho, aby pomáhali, chcú lietať na Mars
Zdroj | Gisela Giardino
Zdroj | Gisela Giardino

Charakter človeka sa častokrát naplno rozvinie a ukáže až vtedy, keď sa dostane k veľkým peniazom a nemusí riešiť základné potreby.

Bill Gates, spoluzakladateľ Microsoftu, hovorí, že radšej zaplatí za život zachraňujúce vakcíny, než by mal minúť peniaze za cestu na Mars. To, že nejde len o prázdne slová dokazujú jeho doterajšie filantropické činy.

Gates v rozhovore pre BBC povedal, že „je skutočne dosť drahé ísť na Mars. Môžete si kúpiť vakcíny proti osýpkam a zachrániť životy, 1 000 dolárov za každý zachránený život“.

Obsah pokračuje pod reklamou

Novinár Amol Rajan sa ho opýtal, či raz bude z Elona Muska filantrop a zaradí sa do skupiny megaboháčov, ktorí zo svojho majetku štedro prispievajú tam, kde treba. Okrem Gatesa tam patrí napríklad Warren Buffett a Jeff Bezos.

„Áno, myslím, že jedného dňa z neho bude veľký filantrop,“ povedal Gates o Muskovi. „Je jasné, že veci ako Tesla majú pozitívny vplyv aj bez toho, aby to bola forma filantropie.“ Dodal, že si myslí, že sa Musk nakoniec stane filantropom „pomocou svojej vynaliezavosti“.

Pozrite si

Bill Gates minie 1,2 miliardy dolárov. Svet chce definitíve zbaviť obrny

Business Insider pripomína, že nadácia Billa a Melindy Gatesových investovala miliardy dolárov do výskumu, vývoja a dodávania vakcín do najchudobnejších krajín sveta. Nadácia uvádza, že vynaložila miliardy na celosvetové úsilie o eradikáciu detskej obrny, vrátane rozšírenia prístupu k vakcínam.

Gates okrem toho spolu s Warrenom Buffettom založil iniciatívu Giving Pledge, prostredníctvom ktorej niektorí z najbohatších jednotlivcov sveta sľúbili, že sa rozdajú väčšinu svojho bohatstva. Iniciatívu podpísal aj Elon Musk. Ten napríklad len za minulý rok venoval 5,7 miliardy dolárov na charitatívne účely v akciách Tesly Muskovej nadácii, ktorú založil so svojím bratom Kimballom Muskom v roku 2002. Podľa agentúry Bloomberg rozdelila nadácia v roku 2022 zhruba 160 miliónov dolárov.

The Giving Pledge je hnutie filantropov, ktorí sa zaviazali venovať väčšinu svojho bohatstva na charitatívne účely, či už počas svojho života alebo vo svojich závetoch.

Elon Musk teda nie je žiaden lakomec, aj keď jeho niektoré činy vzbudzujú kontroverzie. Musk si už pred časom povzdychol, že je veľmi ťažké darovať peniaze, ktoré by naozaj niečo zmenili. Dodávame že v roku 2021 Musk daroval 0,05 % svojho majetku na charitu.

Bill Gates tiež v rozhovore prezradil, ako ho prekvapilo, že sa stal tvárou konšpiračných teórií počas pandémie koronavírusu. „Toto som nečakal. Počas pandémie sa vyskytli desiatky miliónov správ, že som to spôsobil úmyselne, alebo že sledujem ľudí. Je pravda, že som zapletený s vakcínami, ale zapájam sa do vakcín, aby som zachránil životy. Zlomyseľnosť je oveľa jednoduchšia na pochopenie ako biológia.

Zdroj