Reklama
Advertisement
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Garmin Virb XE - špičková akčná kamera

Garmin Virb XE - špičková akčná kamera
Zdroj | Garmin
Patrik Kimijan
Garmin Virb XE - špičková akčná kamera
Zdroj | Garmin
Zdroj | Garmin
89 %

Testovali sme akčnú kameru, o ktorej budeme ešte veľa počuť. Pozrite sa, prečo si to myslíme.

Druhý pokus Garminu o zásadnejšie premiešanie kariet v segmente akčných kamier vyzerá veľmi nádejne, hoci ani prvý Virb, ktorý sa dostal na trh pred pár rokmi, nebol na zahodenie.

No inžinieri z Garminu urobili niekoľko zásadných zmien, pridali pár zmysluplných inovácií a vznikla naozaj špičková akčná kamera. Najzásadnejšou zmenou, viditeľnou už pri prvom letmom pohľade, je úprava dizajnu z baterky na konkurenciou osvedčený a zákazníkmi milovaný kvádrik.

Rozmery a hmotnosť (154 g.) kamery sú perfektné, bez problémov sa zmestí na všetky tieto klasické action cam miesta, no ak nebudete mať poruke iný držiak, bezpečne vám postačí aj končatina. Ľudská najlepšie.

Zdroj | TECHBOX

Na rozdiel od predchádzajúceho modelu slúži displej iba na nastavenie kamery, snímaný obraz nezobrazuje.

Ďalším skvelým ťahom Garminu je nový úchyt, ktorý je plne kompatibilný s GoPro príslušenstvom, vďaka čomu môžu majitelia Virb-ov využívať ten obrovský ekosystém, ktorý je vybudovaný pre konkurenčné kamery.

Niekedy je zbytočné vymýšľať už vymyslené a toto je presne ten prípad. Treťou zásadnou konštrukčnou zmenou je samotné telo, resp. puzdro kamery, ktoré je plne vodotesné, pre vodné športy, či dokonca pre potápanie do hĺbky 50 m nie je potrebné dokupovať žiadne špeciálne obaly.

Skvelo je vyriešené aj otváranie samotného puzdra, po pár dňoch používania som to zvládol jednou rukou a to som pomerne šmatlavý človek. Po jeho odklopení sa dostanete k slotu pre microSD kartu (do 128 GB), k vymeniteľnému akumulátoru a pod čelným krytom nájdete aj slot pre absorbčné platničky zabraňujúce prípadnému zaroseniu optiky.

TIP: K akčným kamerám Garmin Virb z oficiálnej slovenskej distribúcie dostanete celkom zadarmo video kurz práce s akčnou kamerou od Photovia.sk

Na vrchnej strane kamery nájdete maličký monochromatický displej, pár ovládacích mini tlačidiel, ale hlavne veľký otočný ovládač s integrovanou spúšťou. A práve zaň by mal Virb dostať nejaký Design Award, pretože toto riešenie je absolútne geniálne.

Prstenec nahmatám v akejkoľvek situácií a potom už ho už len otočím dopredu (smerom k objektívu) keď chcem spustiť natáčanie a naopak. Spúšť umiestnená v strede prstenca je tam na to, aby ste mohli tie najúžasnejšie momenty zachytiť ako fotku. Veľmi praktické.

Zostrojiť kameru, ktorá zaznamenáva obraz v super vysokom rozlíšení už dnes nie je taká veľká výzva, akou bola v časoch keď so svojim startupom začínal Nick Woodman a preto bolo treba vymyslieť nejakú inú fičúru, ktorou sa dá odlíšiť od konkurencie.

A tak v Garmine vymysleli G-Metrix, teda možnosť zobrazovať priamo vo videu údaje o polohe, rýchlosti, nadmorskej výške alebo preťažení.

Zdroj | TECHBOX

Po otvorení vodotesného puzdra sa dostanete k batérii, microSD karte a aj k absorbéru vlhkosti.

Okrem snímačov zabudovaných priamo v kamere, je možné cez ANT+ a Bluetooth pripojiť množstvo ďalších snímačov a vo svojom akčnom videu, tak môžete zobraziť tep v aktuálnom momente alebo dokonca aj dáta z motora auta vytiahnuté cez OBDII výstup.

G-Metrix dáta dávajú akčným videám celkom nový rozmer a to nielen tým profesionálnym, môžu dodať viac šťavy aj tým nudnejším kúskom.

Parametre snímaného videa je možné nastavovať buď priamo na kamere pomocou malého displeja a ešte menších tlačidiel, alebo trochu pohodlnejšie cez appku v smartfóne.

To najlepšie čo dokáže táto kamera snímať je žiaľ iba HD video 1080p 60 fps, Virb XE má však aj Pro mode, v ktorom je možné nastavovať detaily typu ISO, ostrosť, farby a iné pre profíkov dôležité parametre.

Garmin Virb XE je špičková kamera, ktorá HD akčné videá rozširuje veľmi zaujímavým spôsobom o množstvo dát, nameraných priamo počas akcie. Poteší vodeodolnosťou, ale aj možnosťou využívať existujúce GoPro príslušenstvo.