Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

S Garmin eTrex Touch 35 sa v prírode nestratíte

S Garmin eTrex Touch 35 sa v prírode nestratíte
Zdroj | Garmin
Patrik Kimijan
S Garmin eTrex Touch 35 sa v prírode nestratíte
Zdroj | Garmin
Zdroj | Garmin
71 %
Toto nie je len ďalší generický produkt, ktorého úlohou je vyplniť mikro medzierku na trhu. Garmin eTrex je legenda. Modelový rad ručných turistický GPS navigátorov sa objavil už v roku 2000 a dnes sa tieto turistické navigácie dočkali znovuzrodenia vo veľmi pôsobivej podobe.

Ten prvý a najdostupnejší zo všetkých eTrexov bol kanárikovo žltý a dokázal určiť vašu polohu kdekoľvek na Zemi, čo bol v tej dobe, kedy sa model predával, výkon porovnateľný s teleportom. Tiež zvládal navigáciu po prejdenej trase späť k cieľu a vedel dokonca aj to, kedy bude príliv a odliv, čo bola pre mňa, obyvateľa bratislavského sídliska, neoceniteľná informácia.

Prešlo pätnásť rokov a dnes tu máme opäť nový rad eTrex navigácií, no s tými pôvodnými majú tieto stroje spoločné hádam len tie dve tužkové batérie, ktoré ich poháňajú.

Zdroj | Garmin

Garmin eTrex Touch 35, ktorý som testoval, dokáže zachytiť signál nielen z GPS družíc, ale zvládne aj ruský GLONASS, má barometrický výškomer, elektronický 3D kompas a ANT+ rozhranie na bezdrôtové prepojenie všakovakých externých snímačov od hrudného pásu až po teplomer. Toto všetko nájdete v tele s hmotnosťou 159 gramov, rozmermi 10,2 x 5,8 x 3,3 cm a odolnosťou IPX7.

Zdroj | Garmin

Komu by pri potulkách lesom chýbali informácie o zmeškaných hovoroch či SMS-kách, ten si môže cez Bluetooth rozhranie pripojiť k navigácii svoj smartfón a notifikácie sa mu pohrnú na displej, samozrejme so všetkou diskrétnosťou.

Tieto funkcie a fičúrky sú nepochybne zaujímavé, no tou najzásadnejšou novinkou nového eTrex-u je dotykový displej s rozlíšením 160 x 240 bodov. Áno, v dobe, kedy dotykovým displejom ovládame už aj chladničky, znie takéto konštatovanie naozaj čudne, no kto niekedy skúšal ovládať turistickú navigáciu pomocou tlačidiel či mini joysticka, ten vie, o čom hovorím.

Zdroj | Garmin

Kapacitný displej, ktorý nový eTrex vyfasoval, funguje skutočne ukážkovo a hlavne v porovnaní s predchádzajúcim radom týchto prístrojov je rozdiel v ovládaní neopísateľný. Ďalším parametrom, ktorý mňa osobne potešil viac, ako napríklad taký Bluetooth, je mapová výbava.

V 8 GB internej pamäti sa nachádza okrem turistickej mapy Slovenska Slovakia Topo v.4 aj topografická mapa Európy TOPO EURO, ktorá v mierke 1:100 000 pokrýva územie 42 krajín Európy a navyše obsahuje aj databázu 250 000 kešiek! Pri každej keške sú základné informácie o náročnosti, teréne, veľkosti a nechýba kompletný popis ani pár logov.

eTrex sa dodáva s databázou 250-tisíc kešiek

Posledné vylepšenie, ktoré z môjho pohľadu zásadne zjednodušuje ovládanie a celkový pocit z navigácie, sú užívateľské profily, aké boli doteraz dostupné len vo vyšších modeloch turistických navigácií Garmin. eTrex Touch 35 obsahuje osem základných preddefinovaných profilov (Bicykel, Lezenie, Rybolov, Geocaching, Turistika, Lov, Horská cyklistika, Cykloturistika), ale ponúka aj možnosť vytvárať si vlastné profily.

Na prvý pohľad sa síce môže zdať, že prístroj, akým je nový eTrex Touch, je v dobe smartfónov nepraktický prežitok, no pre mňa je to po dlhej dobe GPS navigácia, ktorú by som bol ochotný si kúpiť.

S dvomi AA batériami vydrží Garmin eTrex Touch 35 navigovať až 16 hodín

Chcem GPS cyklopočítač? Nie som Sagan, to čo zvláda eTrex, mi bohato postačuje, a navyše má držiak na bike v balení. Chcem občas hľadať kešky? V eTrex-e ich mám štvrť milióna. Chcem trekovať svoje túry a občas sa zorientovať, kde som?

Garmin eTrex Touch 35 zvláda track log s 10 000 bodmi a má nainštalovanú topografickú mapu celej Európy. Chcem ušetriť? eTrex Touch 35 kúpim na www.GARMIN.sk za 299,90 EUR, eTrex Touch 25 stojí o 50 EUR menej.