Reklama

FXX K je najbrutálnejšie Ferrari doposiaľ a pritom je to hybrid!

Marek Šimunek

Automobilka Ferrari predstavila svoju poslednú kreáciu, do ktorej dala srdce a hlavne tú najväčšiu časť svojho športového ducha. Novinka s tajomným názvom FXX K stavia na úspechoch modelu LaFerrari, oproti ktorému však dostalo toto monštrum až „konskú“ dávku výkonu. Hodnota výkonu na úrovni 1 050 konských síl (773 kW) je pre nás bežných smrteľníkov až nepredstaviteľná. FXX K ju dosahuje vďaka svojmu dvanásťvalcovému motoru s objemom 6,3 litra. Ten má sám o sebe však výkon „iba“ 848 konských síl. Zbytok výkonu má na starosti elektromotor. FXX K je totiž hybrid! Elektromotor pritom dodáva ešte dodatočných 187 konských síl.

Ferrari FXX K

Ferrari FXX K

FXX K je pritom nasledovníkom podobného okruhového modelu FXX a písmeno K v jeho názve neznamená nič iné, ako KERS (Kinetic Energy Recovery System). Elektromotor v FXX K nie je jeden, ale rovno sú v ňom dva. Prvý pomáha benzínovému dvanásťvalcu a ukladá kinetickú energiu do batérií, druhý túto energiu udržuje na konštantnej úrovni a napája palubnú sieť FXX K. Samotný systém HY-KERS ponúkne štvoricu režimov. Qualify ponúkne maximálny výkon po obmedzenú dobu, Long Run je vhodný pre jazdu na dlhšiu vzdialenosť, Manual Boost presunie na kolesá maximálny krútiaci moment a režim Fast Charge za jazdy rýchlo dobije batérie.

Ferrari FXX K

FXX K je skutočnou ukážkou kam až sa dá s technológiami modernej doby dostať, má však jeden háčik. Bežne si ho totiž nebudete vedieť kúpiť, ani v prípade, že by sa na vašom účte nachádzala tá závratná čiastka, ktorá by postačovala na zaplatenie tohto zázraku. FXX K je totiž okruhový špeciál, ktorý budú môcť riadiť iba vybraní účastníci programu Ferrari Corse. Ferrari si však pre seba nechalo informáciu o tom, koľko FXX K vyrobí a tiež aká je jeho výsledná cena. Isté však je, že uvidieť ho môžete ak sa tento víkend budete nachádzať na slávnostnom rozlúčení sa Ferrari s touto sezónou v Abú Zabí. Ak nie, tak sa s touto beštiou určite stretneme na pretekoch v kategórii GT, kde je plánovaný jej štart.

Ferrari FXX K

Ferrari FXX K

Foto: Ferrari

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.