Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

FUJIFILM prekvapil prvým objektívom s f/1,0 a autofókusom

FUJIFILM prekvapil prvým objektívom s f/1,0 a autofókusom
Zdroj | FUJIFILM
Števo Porubský
FUJIFILM prekvapil prvým objektívom s f/1,0 a autofókusom
Zdroj | FUJIFILM
Zdroj | FUJIFILM

Japonský FUJIFILM pod značkou svojou značkou objektívov FUJINON predstavil celosvetovo prvý objektív so svetelnosťou f/1,0 s automatickým zaostrovaním a stabilizáciou pre bezzrkadlové fotoaparáty (CSC).

Zdroj | FUJIFILM

FUJIFILM sa okrem iného pochválil, že toto je už 35. objektív, ktorý si môžete pre jeho aparáty s bajonetom X kúpiť. FUJINON XF50mmF1.0 R WR dosahuje extrémnu svetelnosť aj vďaka zloženiu z 12 prvkov v 9 skupinách s jedným asférickým a dvomi ED prvkami. Má vraj špeciálne zaoblenú 9-prvkovú clonu, vďaka ktorej má dosahovať plynulý a jemný bokeh.

Pevné ohnisko 50 mm je ideálne pre portrétnu fotografiu, v prípade pripojenia k aparátom X série od FUJIFILMu sa ohnisko zmení na 76 mm. Priemer filtra je 77 mm. Minimálna zaostrovacia vzdialenosť je 70 cm.

Vďaka tomu, že novinka doáže ponúknuť svetelnosť až f/1,0, umožňuje autofókusu fotoaparátu pracovať na úrovni jasu -7EV. Podľa výrobcu predchádzajúca hranica úrovne -6EV bola dosiahnutá pomocou objektívov s maximálnou clonou f/1,4. Používatelia série X tak majú teraz rýchle a presné automatické zaostrovanie pri slabom osvetlení, a to aj v tme.

Zdroj | FUJIFILM

Rozmery objektívu sú pritom len 103,4 x 87 mm, hmotnosť je stále slušných 845 gramov. Rovnako ako všetky ostatné objektívy XF odolné voči poveternostným vplyvom, aj tento je utesnený na 11 miestach ako ochrana pred vlhkosťou a prachom a je tiež vhodný na použitie pri teplotách až do -10°C.

Zdroj | FUJIFILM

Implementácia DC motora do XF50mmF1.0 má umožňovať rýchle a presné automatické zaostrovanie, aj keď sa fotografie vytvárajú pri maximálnej clone f/1.0. Pri práci s extrémne malou hĺbkou ostrosti môže objektív využívať aj funkciu Face / Eye AF fotoaparátov série X na dosiahnutie presného zaostrenia pri vytváraní portrétov, čo je pri manuálnom zaostrovaní dosť obtiažne.

Zdroj | FUJIFILM

Prstenec manuálneho zaostrovania 120 stupňov rotácie, čo umožňuje presné ovládanie a rýchly pohyb v celom rozsahu zaostrenia. Prstenec má byť 8x presnejší ako ktorýkoľvek predchádzajúci objektív XF.

FUJINON XF50mmF1.0 R WR sa na trh dostane koncom mesiaca za cenu 1 599 €.

Zdroj