Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Fujifilm instax SQUARE SQ10 - prvý instantný foťák s pamäťou

Fujifilm instax SQUARE SQ10 - prvý instantný foťák s pamäťou
Zdroj | Fujifilm
Števo Porubský
Fujifilm instax SQUARE SQ10 - prvý instantný foťák s pamäťou
Zdroj | Fujifilm
Zdroj | Fujifilm

Fujifilm predstavil svoj prvý instantný fotoaparát série instax, ktorý vybavil digitálnym CMOS snímačom, pamäťou a tlačiarňou na okamžitú tlač fotografií. Výhodou má byť hlavne množstvo filtrov a efektov pre okamžitú tlač.

https://www.youtube.com/watch?v=HVfkYEzixec

Fujifilm instax SQUARE SQ10 je tak prvým hybridom, ktorý okrem okamžitej tlače fotografie ponúka možnosť fotku po odfotení uložiť a ďalej s ňou pracovať a to aj pred samotnou tlačou.

SQ10 fotí a tlačí fotografie štvorcového formátu, na ktorí si ľudia zvykli aj vďaka Instagramu či iným sociálnym sieťam. Zvyknúť si ale budú majitelia musieť na rozmery 119 x 127 x 47 mm a hmotnosť 450 gramov.

Fotenie má byť čo najjednoduchšie a tak na novinke nehľadajte žiadne nastavovacie funkcie. Všetko musíte prenechať automatike, meniť môžete iba jas, filtre a vinetáciu. Automatika by mala vedieť rozpoznať nočné scény, makro fotografiu, či iné bežné scénické režimy.

Počas fotenia, ale aj po ňom má byť k dispozícii 10 rôznych filtrov. Kombináciou s úpravou jasu (19 stupňov) a vinetácie (19 stupňov) ich môže byť ešte viac. Stačí sa s fotkou „vyhrať“.

Zdroj | Fujifilm

Prekvapením je možnosť duálnej expozície (2 zábery v jednom) alebo režim Bulb pre otvorenú uzávierku (napr. na nočné scény s maľovaním svetlom) s maximálnym časom 10 sekúnd. Na sledovanie scény či úpravu fotografií slúži 3-palcový TFT LCD displej s rozlíšením 480 x 320 px.

https://www.youtube.com/watch?v=iB1ubBM5uz0

1/4″ CMOS snímač vo vnútri má rozlíšenie 3,68 Mpx čo predstavuje 1 920 x 1 920 px. Citlivosť je podľa výrobcu od ISO 100 do ISO 1 600. Čip využíva autofókus na báze detekcie kontrastu. Snímač je uložený za objektívom s pevnou ohniskovou vzdialenosťou 28,5 mm (po prepočte) so svetelnosťou f/2,4.

Zdroj | Fujifilm

Čerešničkou na torte má je dvojitá spúšť – výrobca ju osadil na ľavú aj pravú stranu fotoaparátu, takže si ľaváci i praváci, ale aj selfiesti prídu na svoje.

Výslednú fotografiu je možné vytlačiť na papiere Instax SQUARE s rozmermi fotografie 62 x 62 mm. Papier má pritom rozmer 86 x 72 mm. Rozlíšenie tlače je 800 x 800 bodov. Jedna fotografie vyjde z aparátu za zhruba 12 sekúnd.

Zdroj | Fujifilm

Podľa Fujifilmu má batéria vydržať 160 záberov na jedno nabitie. Nabíja sa pomocou microUSB portu. Na ukladanie dát slúži microSD karta, v prípade núdze aj interná pamäť na 50 záberov. Fotky sa ukladajú len v JPEG formáte.

Cenu výrobca nezverejnil, odhadujeme ju však na úrovni 200-250 €.

https://www.youtube.com/watch?v=fHjbM2Gm-4c

Mimochodom, povedali by ste, že fotoaparátov instax je vo svete viac ako 25 miliónov? Toľko vraj výrobca predal týchto hračiek od ich prvého uvedenia v roku 1998.

Zdroj | Fujifilm

 

Zdroj