FUJIFILM GFX100 vie fotiť až 400 Mpx zábery a zvláda aj infračervené spektrum!

ZDROJ | FUJIFILM

Japonský FUJIFILM prepracoval svoj top-end stredoformátový fotoaparát GFX100 so 102 Mpx snímačom na možnosť snímania aj infračerveného spektra. To poslúži hlavne profesionálom. Zmenou filtra sa ale z aparátu razom stane klasický model GFX100 so 102 Mpx snímačom. Minuloročný model zároveň dostal aj nový firmvér, ktorý mu umožňuje fotiť až 400 Mpx fotografie!

Pozrite siFUJIFILM GFX100 je realitou, 102 Mpx foťák bude stáť 10 000 dolárov

 

Takmer nový fotoaparát FUJIFILM GFX100 IR je na 99,9% identický s pôvodným modelom z jari minulého roka. Rozdiel je v tom, že teraz umožňuje vytváranie infračerveného obrazu. To má byť ideálne na použitie vo forenzných, vedeckých a kultúrnych aplikáciách. 

Infračervené fotografie je možné vytvárať s rozlíšením 100 Mpx. Vďaka updatu firmvéru pôvodného, a teda i nového GFX100 IR, ale dokáže snímať až 400 Mpx statické zábery. Vďačí za to funkcii Pixel Shift Multi-Shot, ktorú s iným názvom dobre poznajú už napríklad majitelia Olympus fotoaparátov.

ZDROJ | FUJIFILM

Na vytváranie snímok s rôznymi vlnovými dĺžkami, ktoré umožňujú odhaliť rôzne detaily objektu, je možné použiť rôzne infračervené filtre pred objektívom fotoaparátu. Použitie konkrétneho filtra na zníženie infračerveného žiarenia ale zas umožní, aby sa model GFX100 IR použil normálne, ako štandardný model GFX100, na vytváranie bežných farebných obrázkov vo viditeľnom spektre.

Navyše, keď je fotoaparát prepojený s programom Capture One alebo s podobnou kompatibilnou softvérovou aplikáciou, ktorá umožňuje využívať funkciu zdieľaného záznamu, má byť možné vytvárať snímky s rovnakým uhlom pohľadu a udržiavať jednoduché snímanie s maximálnym pracovným tokom.

ZDROJ | FUJIFILM

Na čo je dobré IR snímanie?

Zábery vytvorené v rámci infračerveného spektra môžu podľa výrobcu odhaliť detaily, ktoré bežný digitálny fotoaparát, resp. voľným okom neuvidíme. Cieľovkou pre tento model nebudú bežní spotrebitelia, ale napríklad odborníci z oblasti súdneho lekárstva. Pre nich to môže byť dôležitý nástroj napríklad pri identifikácii falošných dokladov.

Pre jednotlivcov pracujúcich v kultúrnej digitalizácii môže byť GFX100 IR použitý na analýzu pigmentov, umeleckých diel a historických artefaktov, aj keď sa časom degradovali. Použitím funkcie Pixel Shift Multi-Shot na fotoaparáte GFX100 IR môžu vytvoriť 400 Mpx obrázky s detailmi, aké doteraz nemohol nikto vidieť. Minimálne nie voľným okom, lupou či bežným digitálom.

ZDROJ | FUJIFILM

Zaujímavosťou je, že GFX100 IR je výhradne pre účely forenznej, vedeckej a kultúrnej dokumentácie a nebude poskytnutý bežným zákazníkom na osobné použitie. Kúpa GFX100 IR je podmienená podpísaním zmluvy s budúcim používateľom, ktorá stanovuje podmienky používania fotoaparátu.

ZdrojFUJIFILM,FUJIFILM

Komentáre k článku