Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Foxconn a Fisker budú vyrábať elektromobil, žeby to bol Apple car?

Foxconn a Fisker budú vyrábať elektromobil, žeby to bol Apple car?
Zdroj | Henrik Fisker
Števo Porubský
Foxconn a Fisker budú vyrábať elektromobil, žeby to bol Apple car?
Zdroj | Henrik Fisker
Zdroj | Henrik Fisker

Taiwanská spoločnosť Foxconn je vo svete známa hlavne vďaka výrobe smartfónov Apple iPhone, no pre svetové značky vyrába stovky iných produktov či súčiastok. Pred pár mesiacmi oznámila, že pracuje na vlastnej platforme pre elektromobily, na ktorej bude vyrábať vlastné, ale aj vozidlá tretích strán. Najnovšie sa spoluprácou pochválil americký Fisker. Je možné, že Fisker a Foxconn budú vyrábať elektromobil pre Apple?

Nie je to možné. Apple by si za partnera síce mohlo vybrať Foxconn, keďže s ním dlhé roky spolupracuje, no nemá najmenší dôvod pracovať na svojom vlastnom elektromobile so spoločnosťou Fisker, ktorá plánuje vyrábať svoje elektromobily.

Takáto spolupráca by bola totiž iná, ako spolupráca so svetovými automobilkami, ktoré majú dlhoročné skúsenosti hlavne s výrobou automobilov a mohli by mať kapacity na výrobu elektromobilu od Apple. Fisker takéto kapacity nemá a to je aj dôvod, prečo oznámil spoluprácu s Foxconn.

Taiwanský výrobca totiž plánuje vybudovanie továrne na výrobu elektromobilov a tak ako dnes vyrába iPhony či iPady pre Apple, bude Foxconn schopný vyrábať elektromobily pre ďalšie spoločnosti.

Zdroj | Foxconn

Obe spoločnosti sa v memorande zaviazali na vývoji a výrobe „prelomového elektromobilu, Project PEAR“. V úvodzovkách preto, pretože tak ho nazval samotný Fisker. Zatiaľ nie je jasné, aký automobil má Fisker na mysli. Pôjde jednoznačne o elektromobil, s najväčšou pravdepodobnosťou bude postavený na platforme Foxconn.

Project PEAR je pritom skratkou pre Personal Electric Automotive Revolution, teda Projekt osobnej automobilovej revolúcie. Revolučné vozidlo Fisker, ktoré vzíde zo spolupráce má prísť na trh v poslednom kvartáli roku 2023. Otázne je, prečo Fisker očakáva ročnú výrobu na úrovni 250 000 elektromobilov a prečo sa chce zamerať aj na trhy v Indii či Číne (okrem Európy a Severnej Ameriky).

Zdroj | Fisker

Dôvodom môže byť fakt, že elektromobil PEAR bude cenovo dostupným elektrickým vozidlom. „Vytvoríme vozidlo, ktoré prekročí sociálne hranice, pričom ponúkne kombináciu pokročilých technológií, očakávaného dizajnu a hodnoty za peniaze, pričom budeme plniť záväzok vytvárať najudržateľnejšie vozidlá na svete,“ povedal Henrik Fisker, CEO Fisker Inc.

Kedy môžeme očakávať predstavenie vozidla zo spoločnej spolupráce nie je známe. V tlačovej správe sa však objavila informácia o 24 mesiacoch, čo by znamenalo, že začiatkom roka 2023 ho aj uvidíme. Dovtedy ale môžeme očakávať viacero správ o rôznych spoluprácach Foxconnu a ďalších spoločností.

Pozrite si

Fisker Ocean – elektrické SUV s dojazdom takmer 500 km má vegánsky interiér

Zdroj