Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.
  • #Eco
  • 3 min.
  • 21.5.2021

Fotovoltaika inak a ľahšie: solárne „tapety“ Maxeon Air zmenia pravidlá hry

Fotovoltaika inak a ľahšie: solárne „tapety“ Maxeon Air zmenia pravidlá hry
Zdroj | Maxeon Solar Technologies
Juraj Procházka
Fotovoltaika inak a ľahšie: solárne „tapety“ Maxeon Air zmenia pravidlá hry
Zdroj | Maxeon Solar Technologies
Zdroj | Maxeon Solar Technologies

Solárne strechy dostala do povedomia hlavne Tesla, ale inštalácie fotovoltaických panelov na strechách rodinných domov, aj verejných budov sú pomerne bežné, nehovoriac o priemyselných objektoch. Takáto inštalácia je však neraz príliš náročná, čo bráni rýchlemu rozširovaniu systémov solárnej energetiky. Zmeniť to hodlá singapurská spoločnosť Maxeon Solar Technologies.

Tá oznámila, že v lete uvedie na trh svoje solárne panely Maxeon Air.  Výrobca tvrdí, že solárne panely Maxeon Air sú bezrámové, tenké, ľahké a prispôsobivé, pričom majú rovnakú  účinnosť a výkon ako štandardné solárne panely.

Pozrite si

Lacnejšie a účinnejšie: solárne strechy Tesla 3. generácie

Panely Maxeon Air vyzerajú ako tapeta so solárnymi článkami, ktorá sa má nalepiť priamo na strešnú krytinu, bez akejkoľvek konštrukcie a bez použitia nosníkov, či kotvenia. Maxeon hovorí, že solárne panely Air sú navrhnuté tak, aby vyhovovali nerovným strešným povrchom.

Zdroj | Maxeon

Panely neobsahujú žiadny kovový rám, ani ťažké sklo. Ich hmotnosť je okolo 6 kg /m2, čo je menej ako polovica oproti bežným systémom. Pritom sú certifikované na požiarnu odolnosť.

Solárne články v paneloch sú umiestnené na pevnom kovovom základe a vzájomne prepojené mechanicky odolnými spojmi. Sú chránené pred koróziou a odolné obvody umožňujú tok energie aj pri lokálnom poškodení článkov.

Panely Air sa vyznačujú solídnou, aj keď nie špičkovou účinnosťou 20,9%, nízkym tepelne-výkonovým koeficientom, širokou spektrálnou odozvou a vysokou odolnosťou.

Pozrite si

Grafénové solárne panely vyrobia elektrinu zo slnka, aj z dažďa

Maxeon Solar Technologies pritom nie je žiadny startup. Firma je na trhu už 35 rokov a pôsobí vo viac ako 100 krajinách po celom svete. Vyrobila 3,5 miliardy solárnych článkov pre špičkové panely SunPower Maxeon IBC, ktoré pracujú s účinnosťou 24,1% a firma predpokladá, že dosiahnu životnosť až 40 rokov. Rovnako úspešné sú jej solárne panely SunPower Performance, ktorých sumárny výkon presahuje 2 GW.

Cenu nových tenkých bezrámových solárnych panelov Maxeon Air výrobca zatiaľ nezverejnil, ale pre vybrané projekty v Európe ich chce dodávať už v druhom polroku 2021. Hromadná výroba by sa mala rozbehnúť v prvom kvartáli 2022. Maxeon uviedol, že nové panely predstaví verejnosti 21. – 23. júla na podujatí “The Smarter E Industry Days” v Mníchove.