Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Fotoaparáty pod displejmi smartfónov - nové bezpečnostné riziko?

Fotoaparáty pod displejmi smartfónov - nové bezpečnostné riziko?
Zdroj | ZTE
Stanislav Vinc
Fotoaparáty pod displejmi smartfónov - nové bezpečnostné riziko?
Zdroj | ZTE
Zdroj | ZTE

Na trh mieria prvé smartfóny so selfie fotoaparátom ukrytým pod povrchom displeja. Na prvý pohľad ide o perfektnú náhradu za fotoaparáty umiestnené vo výrezoch či výsuvných moduloch. Môže však takéto riešenie priniesť aj vyššie riziko narušenia nášho súkromia?

Výrobcovia sa už nejaký ten rok predbiehajú v tom, kto pokryje celú prednú stranu svojich smartfónov jednoliatým displejom. Definitívnymi víťazmi boli doteraz tí, ktorí predný fotoaparát umiestnili namiesto do výsuvného alebo výklopného mechanizmu. Pokrok však človek nezastaví a aj v tom aktuálne vidíme zmeny.

Zdroj | ASUS

Jasným cieľom v tejto sfére je mať predný fotoaparát na prednej strane, bez potenciálne kazových mechanizmov a bez neestetických výrezov. To sa dá docieliť jedine jeho implementáciou pod povrch displeja tak, ako je to dnes v prípade ultrazvukových a optických snímačov odtlačkov prstov.

Pozrite si

Samsung Galaxy S21 Ultra 5G – nový kráľ S-série vracia úder

Sci-fi? Kdeže, pozrite si video nižšie, na ktorom Marques Brownlee z YouTube kanálu MKBHD ukazuje nový smartfón ZTE Axon 20 5G, o ktorom sme vás ešte začiatkom septembra informovali aj my. Nejde pritom ani o prototyp, ale o prvý reálne predávaný smartfón s fotoaparátom integrovaným pod displejom.

Pixely s polovičnou hustotou na mieste predného fotoaparátu mu umožňujú vidieť pomedzi ne a o filtráciu viditeľných bodov sa už postará čoraz šikovnejšia umelá inteligencia. Výsledok? Fotografia či video zachytené snímačom, ktorý by ste na prvý pohľad na ploche displeja rozhodne nezbadali.

Iste, v tejto podobe je takto „skrytý“ predný fotoaparát ešte stále celkom viditeľný a jeho netradičné uloženie za displejom ovplyvňuje aj kvalitu jeho záberov. Ak sa však na jeho prítomnosť na danom mieste nesústredíte a pre posúdenie jeho kvality ho neporovnávate s novými smartfónmi, ide až o desivo dobre fungujúce riešenie, ktoré si rozhodne nájde uplatnenie aj mimo sféry mobilov.

Zdroj | Marques Brownlee

S postupným vylepšením tejto technológie sa dá očakávať, že ju skôr či neskôr uvidíme v takmer každom smartfóne. Ak však takýto snímač dokáže vytvárať fotografie a videá aj bez toho, aby ste ho mali šancu vidieť, automaticky sa tu ponúka aj otázka o ochrane a možnom narušení nášho súkromia. Je možné takýto snímač využiť na špehovanie?

Odpoveď je žiaľ kladná, no treba si uvedomiť, že rovnaké riziko platí aj pre dnešné webkamery. Kým tie v notebookoch dnes bežne prelepujeme či využívane vstavané krytky, selfie fotoaparát si prelepuje len málokto. Dôverujeme totiž výrobcom smartfónov a vývojárom ich operačných systémov, že ich zabezpečenie je na vyššej úrovni, ako v prípade bežného počítača.

Pozrite si

Keď Wi-Fi 6 vlastne nie je Wi-Fi 6, na čo si dávať pozor pri kúpe?

Ak Apple a Google nepoľavia v pravidelných bezpečnostných aktualizáciách svojich operačných systémov, túto dôveru s príchodom selfie fotoaparátov umiestnených pod povrchom displeja zrejme nestratíme. Naopak ju však s ich príchodom môžu v tomto smere posilniť, napríklad pomocou indikátora, aký poznáme práve z webkamier v notebookoch.

Zdroj | Apple

Apple už túto funkciu do svojho operačného systému iOS integrovalo. Ak máte zapnutú kameru, upozorní vás na to drobný zelený indikátor na vrchu displeja. V prípade smartfónov s operačným systémom Android je to už v rukách jednotlivých výrobcov. Tie sa však pre integráciu tejto funkcie môžu oprieť aj o pomerne bežne prítomnú notifikačnú diódu, ktorá naopak na iPhone chýba.

Ako hovorí jedno múdre príslovie, nič nie je nehacknuteľné. Pokiaľ však má niekto záujem narušiť súkromie toho druhého, nemusí pre to čakať na príchod selfie fotoaparátov pod displejom. Dnes a rovnako v budúcnosti po ich príchode preto bude dôležité držať sa základných bezpečnostných zásad – vyvarovať sa klikaniu na neznáme odkazy, neinštalovať neznáme aplikácie, mať nainštalované najnovšie aktualizácie a smartfón si chrániť dostatočne silným heslom či biometriou.