Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Fotoaparát IKEA KNÄPPA bol výstrelok, ale aspoň ekologický

Fotoaparát IKEA KNÄPPA bol výstrelok, ale aspoň ekologický
Števo Porubský
Fotoaparát IKEA KNÄPPA bol výstrelok, ale aspoň ekologický

Pred viac ako 7 rokmi švédska IKEA odhalila nezvyčajný fotoaparát z papiera, IKEA KNÄPPA. Po dlhom čase blúdením po archívoch TECHBOXu sme naň narazili a nedá nám vám ho neukázať v plnej kráse.

Fotoaparát IKEA KNÄPPA má na svedomí dizajnér Jesper Kouthoofd zo švédskej spoločnosti Teenage Engineering. KNÄPPU navrhol ako súčasť vtedy novej série PS, ktorú v predajniach vidieť dodnes. Vznikol tak najlacnejší a najekologickejší fotoaparát sveta.

KNÄPPA je len párkrát preložený kartón s rozmermi 105 x 65 mm. V časti s elektronikou je osadený 2,3 Mpx snímač, základná elektronika a dve AA batérie, ktoré sa starajú o dostatočný prísun energie.

Na ovládanie slúži jediné tlačidlo na prednej strane. Na prenos fotografií je v bočnej strane dosť neprakticky vytŕča klasický USB port.

Čo chcete odfotiť vidíte cez malý priezor v hornej časti. Všimli ste si dve biele skrutky v horných rohoch? Áno, aj IKEA KNÄPPA je nutné poskladať ako takmer všetko od švédskeho giganta.

Pri priezore v zadnej časti je malá LED dióda, ktorá informuje o stave aparátu.

 

Okrem fotografií tak KNÄPPA nevie absolútne nič, hoci vo videu je názorný príklad použitia zoomu či pasívneho stabilizátora obrazu. Na natáčanie videa musíte zabudnúť. Do vnútornej pamäte bolo možné uložiť len 40 fotografií. Výstup z fotoaparátu bol dosť biedny.

Snímač má síce 2,3 Mpx, ale z KNÄPPY idú len 1,2 Mpx fotky. Tie sa ukladajú do 15,3 MB pamäte, z ktorej si ešte fotoaparát ukrajuje 0,99 MB. Do počítača je ich možné dostať iba cez USB port v rohu zariadenia.

Vtipný je zdroj fotoaparátu… dve AA batérie. Tie ale neboli súčasťou balenia, hoci IKEA batérie predáva na tony.

IKEA KNÄPPA sa síce na trhu neohriala a nedočkala sa ani nástupcu, no pamätať si ju budeme asi nastálo ako najpodivnejší, no zároveň najekologickejší fotoaparát na svete.