Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Foťák do 500 € pod stromček? Našli sme najlepšie modely

Foťák do 500 € pod stromček? Našli sme najlepšie modely
Zdroj | Canon
Števo Porubský
Foťák do 500 € pod stromček? Našli sme najlepšie modely
Zdroj | Canon
Zdroj | Canon

Vianoce sa nezadržateľne blížia a už asi nie je nikto, kto sa aspoň na krátky moment nezamyslel nad tým, aké darčeky komu tento rok venuje. Či je to len maličká drobnosť alebo veľký dar, najlepší darček je vždy ten, ktorý človeka poteší a ukáže mu, že darujúci rozmýšľal čo by obdarovaného naozaj potešilo a nezobral prvú hlúposť v obchode 23. decembra. Ak teda máte niekoho, komu by ste chceli darovať fotoaparát, máme pre vás niekoľko tipov na tie najlepšie do 500 €.

V seriáli Vianoce 2021 nebudeme sledovať aktuálne zľavy, na tie máme dnes už dva samostatné seriály – ZĽAVY a TECH DEALS. V oboch vždy nájdete tipy na tie najlepšie aktuálne zľavy. Odporúčame preto sledovať aj tie.

Fotoaparát do 500 € sa síce považuje vo svete aparátov za cenovo dostupný, tie z vyššej kategórie sa považujú s cenou pokojne aj dvojnásobnou, nehovoriac o cenách fotoaparátov pre profesionálov. Fotoaparát do 500 € je ale výborným medzikrokom k drahším modelom pre tých, ktorí to s fotografovaním či videom myslia vážnejšie a nestačia im už iba miniatúrne snímače v smartfónoch.

Zdroj | Canon

Práve smartfóny spôsobili to, že cenovo dostupné fotoaparáty, v drvivej väčšine kompakty, zmizli z trhu. Dnes už nájdete iba minimum kompaktných fotoaparátov a prakticky žiadne nové modely. Výrobcovia ich prestali produkovať, nikto si ich už nekupoval roky. Mnohí sa preto preorientovali na malé aparáty s výmennými objektívmi, tzv. CSC (Compact System Camera) a tento segment ponúkajú už aj pre profesionálov.

Aj preto je dnes na zváženie či kúpiť zrkadlovku (DSLR), alebo menší CSC. CSC majú výhodu hlavne v tom, že sú menšie ako zrkadlovky a hlavne majú menšie objektívy. Vo výsledku tak človek dokáže v batožine ušetriť niekoľko stoviek gramov (pri základnom sete), ale aj niekoľko kilogramov v prípade viacerých objektívov.

Ak sa chcete o fotoaparátoch a ich výbere dozvedieť viac, pozrite si naše minuloročné témy o výbere fotoaparátu.

Zdroj | FUJIFILM

Aj preto sme sa pri výbere najlepších aparátov do 500 € sústredili na CSC, no možno sa medzi tipmi objaví aj naozaj zaujímavý kompakt, ktorý je ešte menší ako CSC a ponúka možno aj lepšie funkcie.

Cenový strop 500 € ale zároveň spôsobil to, že FOTOAPARÁTY nie sú tohtoročnými novinkami. Ak si pozriete našu sekciu fotoaparáty, zistíte, že tento rok ich ale nebolo ani veľa predstavených. A keď aj boli, boli to profi modely pre tých najnáročnejších, ktorí sú ochotní a schopní zaplatiť za fotoaparát a objektívy k nemu tisícky eur.

Canon EOS M50

Model spred troch rokov má stále čo ponúknuť. Základom je 24,1 Mpx CMOS snímač veľkosti APS-C s technológiou Dual Pixel AF. Nie je síce stabilizovaný, ale Canon má dostatok objektívov so stabilizáciou. Využíva hybridný autofókus s 143, resp. 99 ostriacimi bodmi. Kompenzácia expozície je +/-3EV. Sekunduje mu najnovší procesor DIGIC 8. Aj vďaka nemu je novinka schopná kontinuálne fotiť rýchlosťou 10 fps bez AF-C a do 10 RAW, resp. 33 JPEG záberov. EOS M50 bol prvým fotoaparátom, ktorý podporoval nový 14-bitový súborový formát RAW CR3.  Poteší aj 4K Ultra HD video pri 24/25 fps, ale aj plne výklopný 3-palcový displej či elektronický hľadáčik s rozlíšením 1 024 x 768 px. Nechýbajú ani Wi-Fi a Bluetooth moduly.

Pozrite si

Canon EOS M50 – výborná stredná trieda za dobrú cenu

Aktuálne ceny nájdete aj na Heureka.sk:

 

Fujifilm X-T100

Aj tento CSC aparát ponúka pomerne veľký APS-C CMOS snímač, ktorý má slušných 24,2 Mpx. Ani tento snímač nemá stabilizáciu, nutný je stabilizovaný objektív. Využíva hybridný 91-bodový autofókus kombinujúci fázovú detekciu a detekciu kontrastu. Novinka ponúka kompenzáciu expozície +/-5EV. V prípade kontinuálneho snímania je možné dosiahnuť rýchlosť 6 fps (do 26 JPEG záberov). Použiť je ale možné aj 4K Burst s rýchlosťou 15 fps v 8,3 Mpx rozlíšení. Selfie maniakov poteší určite plne výklopný displej. Má uhlopriečku 3 palce a VGA rozlíšenie. Navyše je dotykový. Využiť je možné aj O,39″ OLED hľadáčik s rozlíšením 1 024 x 768 px. T100-ke nechýba ani možnosť natáčania 4K Ultra HD videa, no opäť iba s rýchlosťou 15 fps. Samozrejmosťou je i prítomnosť Wi-Fi i Bluetooth LE modulov.

Aktuálne ceny nájdete aj na Heureka.sk:

 

Olympus OM-D E-M10 Mark III

Olympus roky staval svoje CSC na Micro 4/3 snímačoch a nebolo tomu inak ani pri tomto modeli. Vo vnútri má 16 Mpx CMOS snímač s veľkosťou Micro 4/3 s citlivosťou ISO 200 až ISO 25 600. K tomu sa pridáva starý známy systém ostrenia s 121 bodmi a 5-osová stabilizácia čipu. Procesor TruePic VIII OM-D-čku dovoľuje snímať rýchlosťou do 8,6 fps v plnom rozlíšení. Fanúšikov videa poteší možnosť nakrúcania 4K Ultra HD videa pri 30 fps s dátovým tokom okolo 100 Mbit/s. K dispozícii je však aj 24 alebo 25 fps rýchlosť snímania. Nechýba ale ani horizontálne výklopný displej s VGA rozlíšením na uhlopriečke 3 palce a dotykovou vrstvou či elektronický hľadáčik s rozlíšením 1 024 x 768 px. Samozrejmosťou je Wi-Fi modul pre pripojenie k smartfónu alebo tabletu.

Pozrite si

Olympus OM-D E-M10 Mark III – dostupné CSC s Ultra HD videom

Aktuálne ceny nájdete aj na Heureka.sk:

 

Panasonic Lumix DMC-GX80

Pomerne starý model japonského výrobcu vie stále ponúknuť výborné funkcie a vlastnosti. GX80-tka je vybavená 16 Mpx Live MOS snímačom bez Low Pass filtra, čo bolo po prvýkrát v sérii LUMIX G. Snímač je zároveň uložený na 5-osovej stabilizácii v kombinácii s klasickou 2-osovou stabilizáciou. O ostrenie sa stará DFD (Depth From Defocus), ktorému trvá zaostrenie len cca 0,07 s. O obrazovú kvalitu sa okrem snímača stará aj obrazový procesor Venus Engine. Procesor pomáha aj pri kontinuálnom snímaní, ktoré dosahuje rýchlosť 8 fps v plnom rozlíšení. 4K Ultra HD video GX80-tka natáča pri 25/24 fps. K dispozícii je aj už známy režim 4K PHOTO. Lumix je vybavený elektronickým hľadáčikom s rozlíšením 1 280 x 720 px s 0,7x zväčšením, pričom pokrýva 100% záberu. Na zadnej strane je 3″ dotykový displej s VGA rozlíšením, ktorý je výklopný ale len horizontálne. Samozrejmosťou výbavy je aj Wi-Fi modul, dokonca aj s NFC čipom.

Pozrite si

Panasonic LUMIX DMC-GX80 – nenápadný, ale vynikajúci CSC foťák

Aktuálne ceny nájdete aj na Heureka.sk:

 

Sony Cyber-Shot DSC-RX100 III

Posledným modelom v našom výbere foťákov do 500 € je taktiež starší, ale stále špičkový kompakt s pomerne veľkým 1″ snímačom s rozlíšením 20,2 Mpx. Vďaka BIONZ X procesoru je RX100 III schopný snímať rýchlosťou 10 fps či pracovať s citlivosťou od ISO 100 do ISO 12 800, resp. ISO 25 600 v rozšírenom režime. Samozrejmosťou je snímanie do RAW či PASM režimy. V kompakte je objektív s rozsahom 24 – 70 mm pri svetelnosti f/1,8 – f/2,8. Toto nedosahujú ani dnes mnohé kompakty. Displej je však pevne osadený, má 3 palce a VGA rozlíšenie. Elektronický hľadáčik sa zasúva do tela, pričom ponúka rozlíšenie 800 x 600 px. Zaujímavosťou je podpora formátu XAVC S, no len pre Full HD video (do 50 Mbit/s a 60 fps). V tomto prípade Ultra HD videa chýba. Nechýba ale Wi-Fi modul s NFC čipom pre rýchlejšie párovanie.

Aktuálne ceny nájdete aj na Heureka.sk:

 

TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov slovenských e-shopov a porovnávačov cien.