Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Ford po novom dizajnuje autá za pomoci Microsoft HoloLens

Ford po novom dizajnuje autá za pomoci Microsoft HoloLens
Zdroj | Ford
Michal Spiegel
Ford po novom dizajnuje autá za pomoci Microsoft HoloLens
Zdroj | Ford
Zdroj | Ford

Ford testuje nové možnosti dizajnu áut, medzi ktoré patrí aj využitie zmiešanej reality. Známa automobilka konkrétne využíva zariadenie Microsoft HoloLens.

Rozšírená realita umožňuje prácu s prototypom vozidla vo virtuálnom prostredí, takže sa tým znížia aj náklady na fyzický vývoj. HoloLens tak slúžia najmä na vizualizáciu pred tým, než model uzrie svetlo sveta.

Samotný prototyp sa samozrejme musí postaviť, no vo Forde už teraz testujú, ako vymeniť rôzne súčasti vozu vrátane spätných zrkadiel, prednej masky, interiéru a podobne.

Zdroj | ford
Pozrite si

Tatra banka nám ukázala svoju aplikáciu v okuliaroch Microsoft HoloLens

Okrem zníženia pracovných nákladov sa skráti aj čas na samotný vývoj, keďže virtuálne naprogramovanie modelu zaberie menej času, než fyzické postavenie. Správa hovorí o výraznom skrátení z niekoľkých týždňov na niekoľko dní.

Microsoft HoloLens sa vraj dá využiť aj inými spôsobmi, ako napríklad pre nahrávanie a zdieľanie rôznych médií počas vývoja. Ide najmä o rôzne pripomienky a doplnky, ktoré viete „pripnúť“ na virtuálne miesta priamo na modeli vozidla.

Nie je to po prvé, čo sa automobilky rozhodli siahnuť po virtuálnej alebo zmiešanej realite. Vizionárska firma Lucid, ktorá pracuje na elektrickom aute, využíva HTC Vive VR zariadenie počas dizajnu prototypu vozidla a to najmä z dôvodu spomínaného šetrenia času a peňazí.

Zdroj | Ford
Pozrite si

Aké sú možnosti využitia okuliarov Microsoft HoloLens?

Medzi ďalšie firmy, ktoré využívajú pri vývoji podobné zariadenia, patria automobilky Volvo, Volkswagen či Audi, spoločnosť Lowe alebo dokonca agentúra NASA.

Zatiaľ využíva Ford zmiešanú realitu Microsoft HoloLens iba v testovacej fáze, no už teraz sa chystá preniesť túto technológiu do inžinierskej sféry, nielen do dizajnu. Svet zmiešanej reality je nekonečný a je na každej firme, akým spôsobom túto unikátnu technológiu využije.

Zdroj