Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Ford opäť zmení svet, elektrickým pick-upom F-150 Lightning

Ford opäť zmení svet, elektrickým pick-upom F-150 Lightning
Zdroj | Ford
Števo Porubský
Ford opäť zmení svet, elektrickým pick-upom F-150 Lightning
Zdroj | Ford
Zdroj | Ford

Minulý týždeň ste možno zachytili informáciu o tom, že Ford predstavil svoj prvý plne elektrický pick-up F-150 Lightning. Čo je však na tom zaujímavé, že F-150 Lightning bude revolučným elektromobilom, ktorý „zelektrifikuje“ minimálne Ameriku. Ford tak opäť zmení svet, minimálne na americkom kontinente.

Zdroj | Ford

Henry Ford pred viac ako storočím s modelom T zmenil svet automobilizmu od základu a dodnes sa podľa jeho priekopníckych a vizionárskych myšlienok riadia spoločnosti po celom svete. Automobilka nesúca jeho meno funguje dodnes výhradne s pohonom na fosílne palivá (ak nepočítame niekoľko neúspešných pokusov s elektrickým pohonom), čo sa ale zmení.

Minulý rok prišiel prvý reálny elektromobil Ford Mustang Mach-E, no teraz prišiel Ford F-150 Lightning. A ten zmení svet. Hoci sa na americký trh chystá viacero pick-upov s elektrickým pohonom (najznámejší je určite Tesle Cybertruck, ale aj model od Hummeru, Rivianu, Bollingeru či Lordstownu, ale aj mnohé ďalšie), ani jeden nikdy nedosiahne na Ford F-150 Lightning.

Pozrite si

Prezident Biden chce vymeniť 645 000 federálnych vozidiel za elektrické

Zdroj | Ford

Dôvod? Pick-upy Ford F-series sú najpredávanejšími vozidlami (aj medzi osobnými) v USA. Dokopy už 40 rokov! Neexistuje žiadny iný model od Fordu, z ktorého by sa automobilke podarilo predať viac kusov. Zároveň je F-series od Fordu najpredávanejší pick-up na celom svete (aj vďaka predajom v USA).

Ford tak F-150 Lightning premyslel do najmenšieho detailu (viac info v samostatnom článku), aby stovky tisíc tých, ktorí si každý rok kupujú F-series boli s elektrickou náhradou viac ako spokojní. A že ich bude dosť svedčí aj viac ako 44 000 predobjednávok v priebehu 48 hodín od predstavenia.

Zdroj | Ford

Mimochodom, dojazd 370 km (menšia batéria), resp. 480 km (väčšia batéria) je počítaný s nákladom 1 000 libier, čo je zhruba 454 kg! Bez nákladu je tak možné dosiahnuť ešte viac. Vďaka za postreh patrí Marquesovi Brownleemu, známemu ako MKBHD.

Pozrite si

Elektromobilita v USA dostane obrovskú 174 miliardovú injekciu

Ford práve vďaka F-150 Lightning opäť zmení svet. Bude elektrický. Nezmení ho totiž ani elektrický pick-up od Tesly, ani od Rivianu a ani od Hummeru. F-150 Lightning bude priekopníkom, ktorý zmení zmýšľanie tisícov ľudí o elektrických vozidlách. Jediným negatívom je, že F-150 sa nepredáva na európskom trhu. Oficiálne.

Zdroj | Ford
Zdroj