Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Ford F-150 Lightning bude napájať lietadlo

Ford F-150 Lightning bude napájať lietadlo
Zdroj | Ford
Igor Neštrák
Ford F-150 Lightning bude napájať lietadlo
Zdroj | Ford
Zdroj | Ford

Študent univerzity Lafaytte College, Remy Oktay plánuje vôbec prvý prelet elektrickým lietadlom počas športového podujatia na futbalovom zápase. Uvedené lietadlo sa potrebuje dostať z Hartfordu v štáte Connecticut do Eastonu v Pensylvánii.

Lokálne letiská nie sú vybavené nabíjacou infraštruktúrou, čo predstavovalo veľkú výzvu pre samotného letca. Riešenie tohto problému je špecifické, zároveň ponúka zaujímavú možnosť, ktorou sú vybavené niektoré elektromobily. Elektrické lietadlo sa bude nabíjať z akumulátora Fordu F-150 Lightning.

Elektrické lietadlo Pipistel Alpha Electro je vybavené akumulátorom s kapacitou 21 kWh. Aby boli splnené letecké predpisy, lietadlo po pristaní musí v akumulátore zachovať ešte toľko energie aby mu to umožňovalo let na ďalších 30 minút. Reálne to predstavuje asi hodinu použiteľného letu. Remy si uvedomil, že by mohol využiť silu Fordu F-150 Lightning vybaveného Pro Power Onboard a premeniť tento elektrický pickup na pojazdný generátor.

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | Ford

Ford F-150 Lightning prostredníctvom systému Power Onboard ponúka maximálny nabíjací výkon 9,6 kW, ktorý sa využíva nielen na sprievodnú filmovú techniku použitú pri dokumentovaní tohto letu, ale hlavne na nabíjanie akumulátora elektrického lietadla. Remy pre nabíjanie najčastejšie používa svoj Nissan Leaf, Ford však použije na úplne nabitie do 100 % kapacity akumulátora.

Po niekoľkonásobnom testovaní nabíjania prostredníctvom vozidla Ford F-150 Lightning sa potvrdila správnosť tohto riešenia a Remy Oktay aktuálne zostavuje tím vlastníkov vozidiel aby sa let mohol uskutočniť. Celkovo bude potrebné zabezpečiť 4 kusy Ford F-150 Lightning pre úspešné absolvovanie letu. Prelet nad športovým podujatím je naplánovaný na 19. novembra 2022.

Zdroj