Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Ford chce vybaviť cyklistov bundami s LED displejom, zníži tým nehodovosť?

Ford chce vybaviť cyklistov bundami s LED displejom, zníži tým nehodovosť?
Zdroj | Ford
Števo Porubský
Ford chce vybaviť cyklistov bundami s LED displejom, zníži tým nehodovosť?
Zdroj | Ford
Zdroj | Ford

Americký Ford a jeho európske zastúpenie pre rozšírenie povedomia o kampani Share The Road (Podeľ sa o cestu) vytvorili špeciálnu cyklistickú bundu, ktorá má na chrbte zabudovaný LED displej. Vďaka nemu by sa mohlo znížiť počet nehôd medzi cyklistami a ostatnými účastníkmi cestnej dopravy.

https://www.youtube.com/watch?v=Xic8W48LxUc

Ford Europe na svojom YouTube zverejnil video, v ktorom sa najskôr dozvedáme, že na európskych cestách zomiera ročne okolo 2 000 cyklistov, ale zároveň aj možné riešenie, resp. aspoň zníženie tejto štatistiky.

Zdroj | Ford

Ford v spolupráci so štúdiom Designworks pripravili špeciálnu cyklistickú bundu, ktorá by mohla pomôcť v doprave hlavne cyklistom. Tí neraz nemajú ako ukázať, že brzdia, je pred nimi neočakávaná nebezpečná situácia či odbočujú. Všetko toto chce riešiť bunda s LED displejom na chrbte.

https://www.youtube.com/watch?v=g756nqX-jUU

Cyklistická bunda je vybavené pomerne veľkým displejom z LED diód, pomocou ktorých je možné cez diaľkový ovládač znázorňovať konkrétne symboly, či emotikony (smajlíkov). Práve pomocou nich je možné znakmi upozorňovať účastníkov premávky za chrbtom, zväčša vodičov automobilov.

Tí často nemajú šancu vidieť čo sa presne deje pred cyklistom, ako napríklad neočakávaná jama pred ním, ktorá by mohla zapríčiniť pád cyklistu a následnú nehodu s automobilom. Otázne je, či výstražný trojuholník sa zapína automaticky pri prudkom brzdení, alebo aj ten je nutné zapnúť na ovládači na riadidlách.

Zdroj | Ford

Každopádne, táto unikátna cyklobunda je iba koncept. Či a kedy sa dostane do predaja je zatiaľ vo hviezdach. Ide však o zaujímavý spôsob, ako by bolo možné zvýšiť bezpečnosť na cestách hlavne čo sa týka cyklistov. Ford chce novou Emoji bundou hlavne pripomenúť iniciatívu Share The Road, ktorú spustil už v roku 2018.

Zdroj | Ford
Zdroj