FLIR uviedol termokamery novej generácie

ZDROJ | FLIR

Ak sa zaujímate o termovíziu, na produkty firmy FLIR Systems ste už zrejme narazili. Niet divu, pretože ide o najväčšieho výrobcu zameraného na vývoj a produkciu termovíznych kamier, senzorov a komponentov. Na trhu pôsobí od roku 1978 a už na výstave CES pred troma rokmi predstavil prvú termokameru pre smartfóny. TECHBOX bol vtedy pritom.

Pozrite siCES 2014 | Flir One – prvá termokamera pre smartfóny naživo z Las Vegas

https://www.youtube.com/watch?v=MGnRuinVEGE

Termokamery pre profíkov

Výrobca teraz predstavil 3. generáciu populárnej termokamery. FLIR ONE Pro sa tak ako 2. generácia FLIR ONE pripája k smartfónu ako externé príslušenstvo, ale namiesto konektoru microUSB a Apple Lightning používa moderný USB-C. Určený je teda pre smartfóny vybavené týmto typom konektora. Prvá verzia FLIR ONE bola integrovaná do špeciálneho krytu s vlastnou batériou, určeného pre smartfóny.

Kamera FLIR ONE Pro je vybavená kolieskom, pomocou ktorého sa dá regulovať nastavenie dĺžky konektora Lightning alebo USB-C. To umožňuje správne pripojenie k smartfónu bez nutnosti odstránenia ochranného obalu, často používaného pri profesionálnych aplikáciách.

flir-one-ico
ZDROJ | FLIR

Profesionálne parametre termokamery reprezentuje aj vylepšené rozlíšenie na 160×120 pixelov a pokročilé softvérové funkcie, vrátane schopnosti vykonávať viac meraní teploty súčasne. FLIR ONE Pro by mala stáť okolo 400 USD.

Akčné zábery s FLIR Duo

Natáčanie videí a fotenie záberov z vtáčej perspektívy pomocou dronov sa stalo slušne rozbehnutým koníčkom, aj keď v mnohých krajinách pre tento typ zábavy nemajú vždy plné pochopenie. Výsledkom sú predpisy regulujúce snímanie pomocou dronov.

https://www.youtube.com/watch?v=H_qJkG9fcl4

Drony však majú aj profesionálne uplatnenie. Práve kombinácia dronu a termokamery môže odhaliť množstvo cenných informácií pri analýze tepelných mostov na budovách, alebo pri diagnostike elektrických rozvodov, rozvádzačov a podobne.

flir-duo
ZDROJ | FLIR

Keďže je však nosnosť malých dronov obmedzená, profesionáli iste privítajú novú kameru FLIR Duo, ktorá v sebe združuje termokameru, aj klasickú videokameru s FullHD rozlíšením (2 Mpx). Termokamera má aj v tomto prípade rozlíšenie 160×120 pixelov.

flir-duo2
ZDROJ | FLIR

FLIR Duo dokáže snímať súčasne obraz vo viditeľnom, aj infračervenom spektre, pričom funkcia obraz v obraze umožňuje pohodlne navigovať dron bez prerušenia snímania termokamerou. Zábery sa ukladajú na microSD pamäťovú kartu.

https://www.youtube.com/watch?v=0YE7rgwZBeI

Cenovka sa v tomto prípade pohybuje podstatne vyššie, ako pri termokamere pre smartfóny. Základná verzia termokamery FLIR Duo stojí 1000 USD a profesionálna verzia, umožňujúca aj presné meranie teploty pri leteckých inšpekciách, vyjde na 1300 USD.

ZdrojFLIR

Komentáre k článku